Téma: komentář

Oddílový důchod

Foto: Iva Petříková

V létě 2017 jsem po čtyřech letech vedení předal oddíl vlčat a skautů. Myslel jsem si tenkrát, že z oddílu rozhodně neodcházím, že s ním budu dál v intenzivním kontaktu a svým nástupcům budu pravidelně k dispozici. Nakonec se to pro malý zájem nového vedení a vlivem mých odlišných skautských priorit vyvinulo jinak a v průběhu těch let jsem pouze jezdil na návštěvy na tábor a zhruba jednou do roka klukům z vedení s něčím pomohl, když se ozvali.

Letos v létě se to změnilo. Můj nástupce, který oddíl v posledních pěti letech vedl, mě požádal, abych mu na táboře pomohl s moderací porady, na níž se chtěl bavit o dalším předávání oddílu. Na poradě vykrystalizovala trojice vedoucích, která měla chuť se oddílu ujmout. Co jí však scházelo, byly zkušenosti. Druhou část porady jsme proto věnovali hledání cest, jak nové vedení podpořit ze strany střediska a odcházejícího vedoucího. Nakonec jsme se dohodli, že se zapojím i já, a to tak, že si s nimi budu pravidelně zhruba jednou měsíčně volat, snažit se je mentorovat a provázet jejich prvním rokem, během nějž budou mít oddíl na starost.

Vedení oddílu je náročná, téměř každodenní a dlouhodobá práce. Spoustu oddílů vedou čerstvě dospělí kluci a holky. A je to tak ve většině případů správně, protože mají k členům oddílu věkově blízko a sami se vedením oddílu dále rozvíjí. „My ostatní“, kteří (už) oddíly nevedeme, hledejme cesty, jak je v jejich nelehké práci podpořit. Udržovat kontakt se svým oddílem může být náročné a nabízení pomoci i nevděčné, pokud chce nové vedení věci dělat jinak. Nemějme jim to za zlé. Mají touhu změnit oddíl k lepšímu – stejně jako my, když jsme byli na jejich místě. Přesto mi přijde správné se o to pokoušet a nabízet své zkušenosti a pomoc. Nebo tam jen být pro ně, aby věděli, že se na nás mohou obrátit, když budou potřebovat. Kdy jste se svým oddílem byli naposledy v kontaktu vy? Napadá vás něco, čím byste mohli jeho vedení ulehčit? A není právě dneska vhodný den na to jim po čase napsat, jak se jim daří?

Výzva ale platí i obráceně. Vím, že pokud vedete oddíly, máte svých starostí až nad hlavu. Přesto zkuste pozvat bývalé vedoucí třeba jen na jeden večer na tábor nebo na jednu víkendovku do roka. Možná tak získáte vítané pomocníky nebo jiný pohled na věc. Někdy stačí jen vytvořit příležitost nebo se nebát poprosit o pomoc. 

Ať už jsme v roli současných nebo bývalých vedoucích oddílu, snažme se společně udržovat alespoň určitý kontakt. I jednorázová pomoc či rada od „bývalých“ vedoucích může mít pro méně zkušené vedení velký přínos. V neposlední řadě tím můžeme v našich oddílech budovat vícegenerační společenství pro oboustranně obohacující setkávání. Taková setkání vám budou přinášet radost, tak jako se to od léta děje i v mém případě.

O autorech

Skautský vedoucí v důchodu a instruktor LK Velká Morava.