Téma: recenze

Děti a emoce: učíme děti vnímat, poznávat a pracovat se svými pocity

Foto: Filip Šindelář

Přestože o emocích nyní mluvíme více než kdy jindy, ne vždy je snadné je rozpoznat, prožít a pracovat s nimi.

Tato kniha by v tom měla pomoct nejen nám, ale také dětem. Právě děti se od narození učí, jak se se svými, zpočátku i velmi nespoutanými a surovými, emocemi vypořádat. Čím jsou starší, tím více na ně může být společností vyvíjen tlak, aby je skrývaly a projevovaly něco jiného, než cítí. Vytvořme tedy prostředí, ve kterém jim naopak dáme prostor a ukážeme jim, že emoce jsou přirozenou součástí života, a pokud je umíme poznat a prožít, můžeme žít šťastnější a vědomější život.

Kniha pracuje s těmito emocemi: překvapení a zvědavost, radost, štěstí a vděčnost, smutek, ztráta a smrt, přátelství, respekt a láska, hněv a soucit, strach a odvaha, stud a tréma.
Zároveň také zahrnuje kapitolu o všímavosti – bdělé pozornosti. Právě ta nám pomůže žít tady a teď a zdravě si uvědomit, co se kolem nás děje. Závěr knihy je doplněn o kapitolu s relaxací, vizualizací a meditací.

Pokud vám na nočním stolku leží stoh knih s tématem emoce a ještě jste si nenašli čas se do nich ponořit, pak v této naleznete od každé kousek. Nejsou zde však nudné a strohé psychologické poučky, autoři knihy vše vysvětlují jazykem, kterému porozumí rádce, vůdce, pedagog i rodič.

Pro děti je kniha doplněna ilustracemi, příběhem (autoři popisují velmi reálné situace, se kterými se děti mohou ztotožnit), říkankami a písničkami. Ty je možné doprovodit na hudební nástroj díky doplněným notám anebo si je stáhnout jako audionahrávky. Po každém příběhu následuje i seznam otázek k rozvinutí debaty na dané téma. A nechybí ani pár jednoduchých aktivit, ve kterých si práci s danou emocí můžete vyzkoušet.

Na konci jednotlivých kapitol můžete najít různorodá poselství, a proto si i já dovolím svůj text jedním zakončit: „Mluvme s dětmi o emocích a jejich zkušenostech“. Pokud budou vyrůstat v bezpečném a láskyplném prostředí s podněty a příležitostmi, které je mohou rozvíjet, dáme jim příležitost, aby z nich vyrostly sebevědomé a vnímavé osoby se zdravým přístupem k sobě i ke zbytku světa.

Děti a emoce: učíme děti vnímat, poznávat a pracovat se svými pocity. 4. vydání. V Brně: Edika, 2022.

Skauting pro ni představuje možnost trávit čas s přáte