Téma: inspiro

Moderní technologie ve skautském programu

Jak může nás a naše členy obohatit svět techniky?
Foto: Petr Kalousek – Robinson

Mladší členové umí s moderními technologiemi mnohdy zacházet lépe než vedoucí. Za poslední dva roky se toho navíc museli spoustu přiučit. Jak můžeme v oddílovém programu využít to, že žijeme ve světě obklopeném nejrůznější technikou?

Do nějaké míry využíváme technologie v oddíle nejspíš všichni. V našem oddíle využíváme pravidelně při přípravě a v průběhu her technologie, kterým vedoucí rozumí a zároveň nemusí být pro všechny úplně běžné. Už se nám například párkrát stalo, že jsme do celotáborové hry museli zapojit předměty, které se nedají jednoduše sehnat. Tak jsme je vytiskli. Metoda 3D tisku se dá také využít v klubovně na drobné opravy nebo doladění nedostatků. Například na vytisknutí háčku na ručníky nebo držáku na tužky.

Když se s moderními technologiemi budeme seznamovat v rámci běžného programu např. na družinových schůzkách, máme možnost dětem přiblížit jejich pestrost. Nejlepší je, když se sami o něco zajímáme nebo o nějakou konkrétní činnost nebo technologii jeví zájem děti. Nebál bych se také k takovýmto programům přizvat znalce mimo oddíl – kamarády, kteří ve škole pracují na zajímavém projektu, příbuzného, který vlastní nejmodernější vychytávky dnešní doby nebo se domluvit se šéfem, který koupil do firmy nové vybavení, že se na ně přijdeme podívat. Můžeme si domluvit exkurzi ve firmě, která se zabývá zajímavou moderní technologií. Pokud nás nějaké téma zajímá ale nerozumíme mu, vždy si raději pozvěme někoho, kdo je v dané činnosti zběhlý.

Na následujících řádcích bych vám rád představil technologie, které jsou podle mě pro využití v oddílové činnosti ideální, a ukázal možnou cestu, jak na to. 

Arduino

Arduino je mikropočítač, který si naprogramujeme přes počítač pomocí kódu, který Arduinu řekne, jaké úkony má postupně vykonávat. Arduino toho samo o sobě moc neumí. Abychom s jeho pomocí postavili něco zajímavého, musíme k němu připojit další části. Těmito částmi mohou být obyčejné komponenty nebo celé složité čipy. Takové jednoduché komponenty jsou třeba tlačítko a LED dioda, složité komponenty jsou různá čidla na snímání okolních vlivů, displej, obvod na měření přesného času nebo klávesnice.

Arduino můžeme využít k tomu, abychom děti na schůzce přímo naučili základy programování nebo k tomu, abychom dodali našemu programu lepší atmosféru. Pomocí Arduina můžeme např. vytvořit krabičku, která se otevře po stisknutí několika tlačítek ve správném pořadí. Tento jednoduchý zámek je potom možné použít třeba v únikové hře. Zajímavá by mohla být kombinace, kdy během jedné schůzky využijeme Arduino při hře a na další dětem ukážeme, jak funguje, a naučíme je základní programování. Nemusíme pracovat pouze se samotným Arduinem, lze si vymyslet a pomocí Arduina naprogramovat i jednoduché stavebnice z drobných součástek, které budeme díky Arduinu ovládat. Jednou z takových jednodušších „stavebnic“ může být meteostanice. Vše je však třeba si doma připravit a na program donést téměř hotový výrobek, který děti sestaví. Toto jde ruku v ruce s 3D tiskem – abychom vytvořili hotový výrobek, musíme mu navrhnout i krabičku.

3D tisk

Na 3D tisku je nejtěžší vymodelování objektů, které chceme tisknout. Můžeme děti přímo učit něco modelovat, ale tato aktivita zabere hodně času. Během jedné schůzky asi nestihneme děti naučit s programem pracovat tak dobře, aby zvládli něco vymodelovat, pokud ale máte v oddíle počítačové nadšence, můžete se práci s 3D tiskárnou věnovat delší dobu a vše podstatné se naučit. Také by se hodilo, aby každé dítě sedělo u svého počítače, takže by taková práce byla na prezenční schůzku dost složitá. Ze začátku však bohatě postačí přinést 3D tiskárnu na schůzku ukázat ji. Můžeme se podívat, jak funguje, během schůzky nechat něco tisknout a na konci schůzky se podívat na hotový výrobek. Můžeme s dětmi společně najít nějaký zajímavá model pro 3D tisk a pak ho takto přes schůzku nebo do další schůzky vytisknout. Dobrá webová stránka se spoustou 3D modelů je např. thingiverse.com.

Analogové fotografie

Analogové fotografie nejsou úplně moderní technologií, ale do dnešního světa (i toho fotografického) stále patří. Stačí si na schůzku půjčit analogový fotoaparát, udělat si výlet po okolí a každý člen bude mít možnost vyfotit si pár fotek. Před focením bude dobré se s fotoaparátem blíže seznámit a vysvětlit dětem, jak funguje a jak s ním zacházet. Aktivita je velmi snadná a určitě ji bez problému zvládnou i vlčata. Pokud ve svém okolí máte nadšence, který umí vyvolávat fotky, půjde jistě o skvělé završení programu. Pokud si na vyvolávání fotek troufáte sami‚ můžete jako temnou komoru využít přímo klubovnu a výslednými fotkami ji vyzdobit.

Aplikace v telefonu

Určitě každý z nás používá aplikace, které nám zjednodušují každodenní život. Tipy na ně můžeme sesbírat od všech vedoucích a poté je na schůzce prezentovat dětem. Členové určitě využívají také zajímavé aplikace o které se mohou podělit s ostatními a říct, jak a kdy jim usnadňují každodenní život. Děti si mohou lépe představit, v čem je aplikace dobrá a k čemu ji mohou využívat, když si ji budou přímo zkoušet na vlastním telefonu. Pro začátek nabízím pár tipů na aplikace, které se mohou hodit přímo během oddílové činnosti:

  • Záchranka: rychlé a jednoduché přivolání pomoci, včetně možnosti nácviku;
  • Moovit: když se ztratíte na cestách a netušíte kudy kam, Moovit vám vždy najde správný spoj; 
  • PlantNet: spolehlivé a uživateli revidované rozpoznávání rostlin;
  • Life Tree Check: česká aplikace na rozpoznávání stromů s environmentálním přesahem a možností pečovat o stromy v našem okolí;
  • Zpěvník: vyhledávejte texty a akordy svých oblíbených písní k táboráku a vytvořte si v aplikaci vlastní offline zpěvník (pouze pro Android).

Youtube a podobné platformy

YouTube patří do každodenního života většiny z nás (pokud jste ještě nepřešli na jinou platformu). Proto se nabízí jeho využití na schůzkách. Můžeme dětem pustit zajímavé video otvírající různá aktuální témata a následně o nich debatovat. Tím děti povedeme k lepší informovanosti o globálních problémech a současném dění, navíc způsobem, který je pro ně blízký a srozumitelný. Na to jsou dobré kanály „Jirka vysvětluje věci“ nebo „Kovy“. Videa můžeme také využít k tomu, že se s jejich pomocí naučíme věci, které budeme učit děti nebo si videonávod pustíme přímo s nimi. Dobrý youtuber, který se věnuje přímo moderním technologiím je Petr Mára. Ve svých videích se často věnuje problematice elektromobilů a kryptoměn.

Novinky ze světa technologií

Ideální dlouhodobá aktivita pro družinu, jejíž členové jsou hodně zapálení do světa moderních technologií. Chvíli před schůzkou, klidně při cestě na ni, si přečtěme pár novinek ze světa vědy a techniky a na začátku schůzky o nich dětem povězme. Můžeme chvíli o novince debatovat, třeba o tom, jaký má společenský přínos nebo jaká naopak přináší negativa nebo rizika. Časem můžeme hledání a prezentaci novinek nechat přímo na dětech – a nemusíme zůstat jen u technologií.

Výroba svítilny

K této aktivitě je potřeba mít páječku. Je proto vhodné s ní děti předem seznámit, říct si, jak s ní mají zacházet a vyzkoušet si něco pájet. K samotné výrobě budeme potřebovat pouze pár drátků, držák na baterky, LED diody, tlačítko a rezistor. Rezistor proto, abychom nespálili LED diodu. Je to s ním kvůli tomu trochu komplikovanější. Musíme si vypočítat, jak velký rezistor musíme použít – k tomu lze použít online kalkulačku na internetu, kterých je spousta. Potom nám stačí, abychom vše připájeli k sobě. Pozor na správné pájení LED diody – abychom nepájeli držák na baterky, když v něm jsou baterky. Výsledný produkt sice nebude svítit nijak extra silně, ale na osvětlení stanu určitě stačí.

Mapy.cz a Google Street View

Pokud pronajímáte klubovnu nebo tábořiště, tak vám za tuto aktivitu možná poděkují všichni potenciální nájemci. Spočívá v tom, že nahrajete interiér své klubovny nebo rozložení tábořiště na Google Street View – rozšíření v Google mapách, díky kterému můžeme virtuálně projíždět ulicemi měst téměř celého světa. Je třeba myslet na to, že nahraná data jsou veřejně přístupná. Neměl by však být problém nahrát klubovnu nebo tábořiště tak, aby tam nebyly vidět děti. Problém by mohl být v tom, že vyfotit třistašedesáti stupňovou fotku není úplně jednoduché. Nemám to vůbec vyzkoušené, ale jistě existuje aplikace na telefon, která to umí. Nahrání na Google mapy je pak už snadné a stačí se řídit podle návodu. Na Google a Mapy.cz se dají přidávat i obyčejné fotografie. Když na táboře jdeme na výlet po zajímavostech v okolí, můžeme s dětmi tato místa fotit a společně je přidávat do map a psát na ně společně recenze. Míst, na která se skauty zavítáme je mnoho, a zkušenosti se různí. Když se o ně podělíme, budoucí návštěvníci to jistě ocení.

O autorech

Jako malého jej táta, vedoucí oddílu, bral na tábory. T