Téma: rozcestník

Kam dál?

Přinášíme přehled cenných knih a dalších zdrojů pro všechny, kdo chtějí tématu mezilidských vztahů hlouběji porozumět
Foto: Vojta Petr
Můj kamarád

Nejnovější skautská metodika věnovaná tématu vztahů, komunikace a vzájemné pomoci. Slouží nejen jako příručka k příslušné oblasti skautských stezek, ale především jako celková průprava k výchově a programům zaměřeným na budování zdravých vztahů. Základní publikace pro všechny skautské vedoucí. (Svatava Šimková – Sluníčko a Jiří Zajíc – Edy, Junák, 2013.)

Respektovat a být respektován

Zásadní pojednání o výchově dětí postavené na partnerských vztazích a respektujícím přístupu. Učí nás, jak efektivně komunikovat s dětmi, probouzet u nich vnitřní motivaci a tím i vlastní odpovědnost za sebe a svoje vztahy. (Tatjana a Pavel Kopřivovi, Jana Nováčková a Dobromila Nevolová, Spirála Kroměříž, 2005.)

Výchova bez poražených

Praktická příručka pro efektivní komunikaci a řešení konfliktů s dětmi. Učí nás naslouchat a dokázat mluvit způsobem, kterému budou naopak naslouchat děti. Kniha míří primárně na rodiče, autor zároveň vydal knihu Škola bez poražených, určenou zase učitelům. Skautští vedoucí mohou hledat inspiraci v kterékoli z nich. (Thomas Gordon, Malvern, 2012.)

Nenásilná komunikace

Kniha o efektivní komunikaci mezi lidmi, zde především mezi dospělými. Směřuje ke vztahům založeným na úctě a spolupráci, pomáhá řešit konflikty či nedorozumění a překonávat navyklé vzorce při jednání s druhými. Metodu dále rozvíjí např. blog na nenasilnakomunikace.com. (Marshall Rosenberg, Portál, 2016.)

Sbírky her a aktivit pro rozvoj vztahů

Hry pro rozvoj skupinové spolupráce (Soňa Hermochová, Portál, 2016.)

Hry pro rozvoj emocí a komunikace (Milota Zelinová, Portál, 2011.)

Třída v pohodě aneb aktivity pro podporu dobrých vztahů mezi žáky (Scio, dostupné online na scio.cz)

Stále živé články z dřívějších čísel Skautingu

Kruh obnovy – program pro společné řešení svárů mezi dětmi (Eva Malířová – Dajda, říjen 2015.)

Jak při výchově v oddíle táhnout za jeden provaz (Michal Bureš – Bumerang, říjen 2015.)

Obtížné situace s dětmi a jak v nich komunikovat (Bára Neuwirthová, říjen 2014.)

Provázející a respektující výchova 1–3 (Lukáš a Klára Šlehoferovi, únor, duben a červen 2013.)

Články můžete číst online na casopis.skauting.cz