Téma: aktivizace

Co si odnášíš za zkušenost a poznání z doby koronavirové?

Pojď se ohlédnout za uplynulým rokem a půl a vzpomenout, co se za tu dobu změnilo. Co ses za tu dobu o sobě dozvěděl/a?
Foto: Zuzana Havlínová – Pipla

Než se pustíš do dalšího čtení, najdi si klidné místo a vyhraď si dostatek času. Využij vynechaná místa dále v textu a zaplň je svými postřehy k jednotlivým otázkám. Nemusíš odpovídat na všechny. Třeba si jen vyber jednu oblast, která tě nejvíc zaujme. Věříme, že takové osobní ohlédnutí může být na startu nového skautského roku dobře investovaným časem.

Já a COVID

Koronavirus určitým způsobem zasáhl do života každého z nás a každý jsme se s ním nějak museli vypořádat. Jak se to povedlo tobě? Odnesl/a sis z této zkušenosti něco i do budoucna?

• Jakou hlavní emoci máš spojenou s minulým školním/skautským covidovým rokem?
  • Co ti během karantény nejvíce chybělo? Jak ses to snažil/a vynahradit?
  • Udržoval/a jsi v karanténě nějak kontakt s přáteli? Byli to ti samí co běžně, nebo tě situace propojila s jinými?
  • Snažil/a ses nějak zapojit do pomoci ostatním? Jak se na tuhle zkušenost zpětně díváš? Co sis z ní odnesl/a?
  • Uvědomil/a sis o sobě něco, co jsi dosud nevěděl/a?
  • Dokázal/a jsi efektivně využít čas během lockdownů?

Lidé okolo mě

Karanténa silně dopadala na naše vztahy s dalšími lidmi. Jak vypadal tvůj kontakt s nejbližšími?

• Máš ve svém okolí někoho, kdo situaci zvládal obzvláště špatně? Byl/a jsi s ním v kontaktu? Přemýšlíš o tom, jak mu pomoci i teď?
  • Dařilo se ti být ve styku s rodiči, prarodiči či oldskauty ze tvého střediska?
  • Umožnil ti online prostor užší kontakt s někým, kdo by byl jinak moc daleko?
  • Motivovali tě ostatní lidé k zapojení do aktivit, ke kterým by ses sám/a neodhodlal/a?

Oddílový život

A co tvůj oddíl? Jak se ti dařilo vypořádávat s pozastavením prezenční činnosti?

• Co pro vás bylo v oddílové radě v uplynulém roce nejnáročnější? Jak jste se s tím poprali? Na co budete naopak rádi vzpomínat?
  • Probíhaly u vás v oddíle či středisku online schůzky? Jak se vám dařily?
  • Nabízeli jste svým členům i jiný program než online schůzky?
  • Účastnili se programu během lockdownu všichni členové? Snažili jste se nějak pracovat s těmi, kteří se nezapojovali?
  • Jak se chovali vaši členové po obnovení činnosti a na táboře? Co tě překvapilo?

Vyrostl v oddíle vlčat a skautů v Břeclavi, který 4 rok
Redaktorka časopisu Skauting a zástupkyně vedoucího brn