Téma: recenze

Recenze: Zapomenuté dovednosti

Kniha Zapomenuté dovednosti pro přežití v přírodě od Johna Planta nabízí návod na to, jak vyrobit vychytávky a pomůcky, díky nimž se v přírodě můžeme obejít bez množství moderních výdobytků.

John Plant je Australan zajímající se o primitivní nástroje a technologie, který založil v roce 2015 YouTube kanál Primitive Technology. Ve svých videích přímočaře ukazuje své výrobky. Nic tam zbytečně nepopisuje ani nevypráví, čímž si získal mezinárodní úspěch. Pro sledování jeho videí není nutné umět anglicky, proto je oblíbený lidmi napříč národy i kulturami.

Velmi oceňuji, že kniha obsahuje krátkou stránku popisující bezpečnostní opatření, na která je třeba dbát před samotným vyráběním. Její autor si přeje si, aby čtenář respektoval také zákony své země, životní prostředí a dostupné zdroje. Klade důraz na to, abychom dbali i na své zdraví a nevystavovali se situacím, které by mohly být nad naše síly. V úvodu knihy Plant popisuje, jak se – vzhledem k rozprostření své fanouškovské základny po celém světě – snažil hledat různé alternativní způsoby a materiály tak, aby měl opravdu každý příležitost vyzkoušet si jednoduchý způsob života.

Kniha obsahuje čtyřicet návodů na výrobu nástrojů, přístřeší a dalších pomůcek v divoké přírodě. Ty jsou rozděleny do sedmi kategorií podle využití (Základní sada nástrojů, Teplo, Lov, Oděvy a textil, Pokročilá sada nástrojů, Chýše, Primitivní pyrotechnologie). Objevují se tu například návody, jak si zajistit teplo, vyrobit si boty či jak vystavět různé druhy chýše. Ať už si vybereme jakýkoliv z návodů, připomeneme si, z jakých původních výrobních procesů vycházejí věci denní potřeby moderního člověka a proč bychom k nim měli chovat úctu. Může nás také naučit, jak si užívat jednodušší a pomalejší život.

GRADA Publishing je nakladatelství pro každého čtenáře, jeho práci, zdraví i zábavu.

SOUTĚŽ o knihu Zapomenuté dovednosti
Pošli nám krátký text (max. na 4 200 znaků s mezerami) o tom, proč je podle tebe dobré v rámci skautské činnosti zahrnovat aktivity na přežití v přírodě a které by to podle tvého názoru měly být. Z nejlepších odpovědí vybereme výherce knihy a jeho text otiskneme v jednom z dalších čísel Skautingu. Texty posílejte nejpozději do 31. března 2024 na redakční e‑mail .

Nadšenkyně do (uměleckých) technologií.