Téma: polemika

Zakazujete dětem mobily na akcích?

Foto: Lukáš Fuchman

Kateřina Zavřelová – Káťa

SU v Brně a instruktoruje Oikos.

Ano

„Vážení rodiče, na táboře platí zákaz mobilních telefonů, proto je prosím svým dcerám nedávejte. V případě potřeby Vás mohou kontaktovat přes telefony vedoucích, stejně jako Vy je. Děkujeme za pochopení.“

Taková hláška je součástí naší táborové přihlášky už pěkných pár let. Proč? A proč se za ty roky nic nezměnilo? Při každoročním přehodnocování tohoto zákazu vycházíme z pojetí našeho tábora. Jezdíme na místa bez elektřiny – bez elektrocentrály nebo pevné stavby, většinou se slabým signálem. Použití chytrých krabiček se tím dost eliminuje, nemožnost nabíjení nebo obava o zničení telefonů ale nejsou jediným důvodem, proč tuhle běžnost našim skautkám a světluškám na táboře odpíráme.

Chceme jim ukázat, že svůj čas mohou trávit i živou konverzací se skutečnými lidmi a že porozumění se dá vyjádřit i jinak než lajkem. Dnes už je dokázané, že mobilní telefony, a ty chytré s internetem násobně, tříští naší pozornost a omezují schopnost se soustředit. A o možnost intenzivního prožívání oněch 14 dnů se nechceme připravit.

Přestože je v úvodu napsané, že jde o zákaz, nejde nám ani tak o to, aby holky mobily na táboře neměly vůbec – pokud jsou zahrabané v bedně, vytáhnou je občas večer „na tajnačku“ a přečtou si zprávy, pak to náš výchovný záměr nijak nekazí. Nechceme ale, aby byly součástí táborového života.

Jednou, při podezření na velké množství mobilů mezi skautkami, jsme holkám poslaly zprávu se vzkazem, že „tahle smska vám rozhodně neměla přijít“. Mělo to úspěch, některé ho po zbytek tábora už nezapnuly. 

Důležité je, že ruku v ruce s tímto pravidlem jde i pravidlo pro dospělé – telefony na táboře neukazujeme, nekontrolujeme na nich čas, pokud je používáme, pak v soukromí stanu, a za sebe mohu říct, že pouze při kontaktování rodičů. Ani nám virtuální a sociální detox neublíží.

Jan Morávek – Prcek

Zástupce vedoucího oddílu. Instruktor LK VM.

Ne

Telefon už v současnosti neslouží jen k telefonování, ale často i spoustě dalších činností, a v tom vidím velký potenciál.  

Moderní technologie se snažím používat i ve skautu. Pokud jsme jeli někam na výpravu, často jsme využívali mapy v mobilu, hledali, kdy nám jede vlak, nebo koukali na radarové snímky počasí. Vždycky mi podobné věci ulehčovaly práci a snažil jsem se svým skautům ukázat, jak je využívat. Telefon se dá také lehce využít ke sdílení informací a zapisování poznámek. Proč by skauti nemohli zapisovat poznámky do telefonu, který mají pořád u sebe, než na papír nebo do zápisníku, kam se nekoukají tak často. Navíc i nám vedoucím může telefon umožnit rychlý přístup k informacím, které si dost oddílů ukládá někam na internet. 

Zároveň telefony otvírají spoustu zajímavých možností pro tvorbu programu a nemusí se jen hodit jako pomocník pro získání a sdílení informací. Například mezi skauty dost rozšířený geocaching. Při prostém hledání „kešek“ na schůzce nebo výpravě se dá zažít spousta zábavy. Telefony s GPS se dají využít třeba při celoroční hře pro hledání schované zprávy nebo pokladu. Jiným využitím může být foťák, který máte pořád při ruce. Každý může udělat fotku, i v situaci kdy nemusíte mít foťák u sebe, a tím se dá získat spousta skvělých fotek. Taky se dá připravit program, kdy se musí každý s něčím vyfotit, a z vlastní zkušenosti vím, že to je super program. Celkově telefony obsahují spoustu užitečných aplikací. Potřebujete inspiraci na novou rychlou hru? Můžete se přes telefon podívat do databáze her. Nemáte-li při ruce stopky, které potřebujete na program, můžete využít ty v telefonu. Nebo pokud si potřebujete rychle posvítit, tak znovu stačí pouze sáhnout do kapsy. 

Samozřejmě mi přijde důležité umět se zařídit i ve chvílích, kdy nám náš kapesní společník pomoci, nemůže a netrávit na telefonu všechen čas. Pokud však dokážeme dětem ukázat i jinou stránku mobilu, než je hraní her a neustálé sdílení zpráv s virtuálními kamarády, tak mobil nemusí být naším velkým nepřítelem při programu, ale naopak silným prvkem pro jeho zajímavou tvorbu.

O autorech

SU v Brně a instruktoruje Oikos.
Zástupce vedoucího oddílu. Instruktor LK VM.