Téma: vlčata–světlušky

Vlčata a světlušky vzkazují: Už nejsme děti ze školky

5 největších nešvarů při vedení vlčat a světlušek – díl čtvrtý
Foto: fotohavlin.cz

„Žádná sekera nebo kladivo v rukou. Do kuchyně se raději nepřibližujte a běžte si hrát na plácek. Pro vodu půjdou raději jenom roveři…“ Snad každý z nás, který vede vlčata a světlušky, něco podobného už ze svých úst vypustil. A není se čemu divit, já sama se totiž občas přistihnu, že děti podceňuji a zapomínám, že jsou už poměrně velké a spoustu toho zvládnou a dokáží. Zároveň však vlčata a světlušky nejsou ještě tak vyspělé, aby si s veškerými úkoly a výzvami poradily samy. Jak tuto záludnost vyřešit? Prvním dobrým krokem, jak se s touto výzvou vypořádat, je si naše podceňování nebo nedostatečné předávání odpovědnosti uvědomit. 

Tohle všechno už umíme

Možná si sami vzpomenete, že když jste navštívili první stupeň, těžce jste nesli, když o vás ostatní mluvili jako o malém dítěti. Vždyť už jste uměli tolik věcí! Někteří z nás zvládli dojít sami ze školy domů, přečetli jsme celou knihu nebo spočítali pět slovních úloh na písemce z matematiky. Bylo pro nás snadné nachystat si svačinu nebo vymyslet hru pro mladšího sourozence či kamarády. Dokázali jsme si zapnout hru na počítači nebo vysvětlit pravidla oblíbené deskovky. Znali jsme nespočet zvířat a věděli toho hodně o přírodě nebo o světě. Aspoň jsme si to mysleli. 

Současné děti toho umí a znají také spoustu. Kromě učení ve škole získávají vědomosti a znalosti všude kolem sebe. Podnětů pro poznávání je totiž nepřeberné množství.

Tip: Sami si zkuste na papír sepsat, co všechno umí a znají vaše světlušky nebo vlčata. Nebo si sepište, kdy vás překvapili tím, co znali nebo věděli. Pokud vám to přijde zajímavé, vraťte se k tomu na následující oddílové radě, kde to můžete vzájemně sdílet.

Jak to nepřehnat

Práce s vlčaty a světluškami je o neustálém vyvažování. A to především při snaze předávat dětem odpovědnost ale zároveň nepřecenit jejich síly. V říjnovém článku tohoto seriálu jsme psali, že právě u této věkové kategorie nejvíce hrozí vykrádání programu pro starší a následné vyskautování. Upozorňovali jsme na to, že nemáme přetěžovat děti v rojích a smečkách. Pokud jste článek nečetli, najdete ho tady → Haló,policie? Mám podezření na vykrádání programu.

Zároveň je dobré hledat, jak v dětech budovat odpovědnost vůči sobě, jejich šestce a oddílu. Jak konkrétně může toto uzpůsobené předávání vypadat, naleznete na konci článku. 

Nejjednodušší je začít zapojováním do chodu oddílu. Pokud bychom se o to nepokoušeli a vychovávali je v bezproblémovém vakuu, ve kterém se nemusí nic dělat, mohl by se jim tento stav až příliš zalíbit a obtížně bychom je do chodu oddílového společenství později zapojovali. O to těžší může být náraz ve skautském věku, kdy se dostaví úkoly a povinnosti. 

Pokusme se je pouštět k práci a předávat jim drobné úkoly. Vlčata a světlušky pocítí, že se plnohodnotně podílejí na chodu oddílu a stanou se součástí celku, na kterém jim záleží. Postupné předávání odpovědnosti bude mít dopad i mimo roj či smečku – připraví je na fungování ve skautském oddíle, ve škole, doma nebo prostě kdekoliv jinde za branou klubovny.

A teď prakticky

Přistupujme k dětem jako k rovnocenným partnerům. Nepodceňujme je, zároveň ale přemýšlejme, abychom toho na ně nenaložili příliš. Nemějme velká očekávání, svěřené úkoly se totiž nemusí podařit. Stále buďme k dispozici a nabízejme pomocnou ruku. Průběžně dávejme zpětnou vazbu a s dětmi komunikujme. Co třeba už letos?

Na táboře – Nechte si pomoci v kuchyni (očištění a omytí zeleniny a ovoce, mazání pomazánek na chleba, výběr koření, míchání jídla), s přivezením vody nebo uklízením nákupu, s nákupem v místní večerce nebo samoobsluze nebo se sbíráním dřeva a chrastí. Pomáhat mohou také mladším dětem. Umožněte jim bezpečně a pod dohledem pracovat s kapesním nožíkem. Děti mohou naplánovat hlídky nebo nákupní seznam.

Na klubovně – Podělte se o zametání či vysávání, vynášení koše nebo utírání prachu. Děti můžete zapojit do nošení dřeva nebo zatápění v kamnech. Nechte je vymyslet a uskutečnit drobnou hru či aktivitu pro ostatní.

Při poradní skále – Slavnostně společně přijímejte nováčky do oddílu, rozhodujte o názvu šestek nebo nových rádcích či vůdcích, domluvte si náplň výprav nebo schůzek. 

Na výpravě – Rozdělte si závěrečný úklid (vynesení odpadků, vysávání, zametání, umývání nádobí nebo koupelny), nabídněte možnost připravit drobný program nebo zorganizovat vlastní hry, koupení zmrzliny nebo jiné sladkosti; pomoci při vaření nebo při plánování jídelníčku.

O autorech

Do břeclavského skautského oddílu jsem přišla jako stu