Téma: recenze

Táborová ordinace

Ve skautské edici TDC vychází Táborová ordinace Matouše Záleského s ambicí stát se komplexní příručkou pro skautské zdravotníky. Obstojí nejen tím, že nabízí precizní seznam nemocí s aktuálními léčebnými postupy, ale otevírá i další témata, kterými si začínající i zkušený zdravotník občas není jistý. Výběrově uveďme dítě s handicapem na táboře nebo otázku zneužívaných dětí, nechybí ani komentář aktuální právní úpravy a požadovaných dokumentů. Kniha může dobře posloužit jako souhrnná literatura pro frekventanta kurzu ZZA. Pojďme se tedy do ní společně začíst…

Po krátkém úvodu kniha otevírá podrobné vyšetření pacienta. To začíná měřením tepu se závěrem, jaký tep naznačuje arytmii. Při sledování dechové frekvence se pak podrobně řeší její četnost. Zní to náročně a čtenáře to může polekat. Je to kniha pro mne? Všichni tušíme, že toto není standardní postup laického táborového zdravotníka! Autor je totiž dětský lékař a jeho odbornost je nejvýraznějším rysem celé knihy. V určitých pasážích ale obsahem i metodologicky nedokáže sestoupit na úroveň laiků a trvale udržet srozumitelný styl praktické příručky. Čeká vás tedy místy náročná četba, avšak kdo zvládne komplikované formulace, dozví se mnoho nového.

Srdcem a těžištěm Táborové ordinace je rozsáhlá třetí kapitola, jež je dokonalým soupisem možných táborových nemocí a rozsahem tvoří téměř polovinu knihy. Výčet nemocí je uveden dle jednotlivých soustav (dýchací, trávicí…). Vždy je předřazen krátký, ale výstižný anatomický popis dané soustavy. Tyto přístupné výklady jsou srozumitelné i pro skautský věk, neváhejte je proto použít k výuce zdravovědy. Popis jednotlivých nemocí je velmi obsáhlý, jen se bohužel v některých úsecích hned mísí s výkladem léčby a je předčasně ukončen odkazy na jiná místa, kde je problematika podrobně vyložena. To snižuje přehlednost a rychlost čtení. V textu úplně chybí otázka ran, dále pak etika, zvládání stresu zdravotníka a jeho role v týmu vedení tábora.

Téma čtvrté kapitoly – dítě s chronickým onemocněním/handicapem – v knihách tohoto typu vůbec nebývá a i tím je mimořádně přínosné. O alergiích, cukrovce či epilepsii takto exaktně píše jen lékař. Zůstává však velkou škodou, že autor skončí výklad u popisu týraných dětí a jen letmo zmíní otázku řešení psychických obtíží akutních i chronických, a ačkoli to očividně přesahuje rámec této knihy, bylo by to velmi třeba! V současnosti se až 20 % dětí s těmito problémy potýká, na což zdravotníci často nejsou připraveni.

K poslední výhradě vede fakt, že autor odbývá prevenci i řešení tonutí několika větami. To je však aktuálním problémem – ročně u nás utone sto osmdesát až dvě stě lidí a v případě dětí se jedná o druhou nejčastější neúrazovou příčinu úmrtí. Zato komentovaný přehled léků – až na složité líčení dávkování – i vybrané aktuální právní otázky jsou nad očekávání přínosné.

Závěrem – přes místy náročné čtení se vám do rukou dostává dostatečný přehled aktuálních poznatků a dalších aspektů táborové ordinace. Své místo by si tedy Táborová ordinace měla najít nejen v rukou zdravotníka, ale i v táborové knihovničce. Kniha neodpoví na všechny vaše dotazy a rozhodně není dokonalá, ale možná právě tím vás bude motivovat k dalšímu studiu a k nalezení jistoty v postupech. To je totiž hlavní úkol zdravotníka: nesmí ustrnout a zůstat čtenářem jedné knihy.

Další zdroje

Jakkoliv je Táborová ordinace přínosná, není přirozeně všeříkající a jak jsme popsali výše, některé potřebné informace může být lepší dohledat jinde. Nabízíme proto několik zdrojů, které pomohou k dalšímu rozvoji zdravotnických znalostí a dovedností.

Knihy

  • Krom výše recenzované knihy nově vyšla kniha Zdravotník – první pomoc pro pedagogické pracovníky a pořadatele dětských táborů (František Kolek a kol.,).
  • Klasickou, mimořádně stručnou příručkou je Předlékařská první pomoc (Jan Bydžovský).
  • Pro skautské vzdělávání jsou velmi vhodná obrázková skripta spol. ZdrSem (v současnosti vyprodána, na podzim se plánuje reedice)
  • První pomoc zážitkem (Karel Štěpánek).

Internetové zdroje

Učení první pomoci zážitkem roky připravuje společnost ZdrSem. Ta vydává i výše doporučená skripta. Navíc má veškeré své metodické materiály volně k dispozici na metodika.zdrsem.cz

Na YouTube najdete kanál Záchranný kruh, kde je více než 500 různě zdařilých videí o první pomoci. Část z nich je animovaná a určená pro děti. Pro starší děti a rovery a rangers jsou tamtéž mimořádně povedená videa o akutní první pomoci – v playlistu TyToZvládneš.cz. Zadávejte: „Tytozvladnes“ + „resuscitace, astma, křeče, krvácení…“…

Nestárnoucí inspirací je seriál Byl jednou jeden život (26 dílů, volně dostupné na bit.ly/byl-jednou-jeden-zivot-yt), kde se s humorem – ale i zcela přesně – malí diváci dozvídají o tajích a funkcích lidského těla.

O autorech

Skaut oddílový obecný. Instruktor kurzů ZZA Perla a Kapi