Téma: sloupek náčelníků

Správný čas pro starostu

Foto: Tomáš Mašek

V době, kdy listujete tímto číslem Skautingu, Náčelnictvo projednává finální znění výzvy pro výběrové řízení na pozici starosty Junáka – českého skauta. Jedná se o dosud neobvyklou praxi, která může vyvolávat mnoho otázek a možná nejistoty. Rád bych vás všechny ujistil, že tento krok je dlouhodobě promýšlený a připravovaný. Nejedná se o vyjádření nedůvěry nebo pochyb o kompetentnosti a výkonnosti současného starosty a jeho týmu.

Správné obsazení pozice starosty schopným člověkem je pro Náčelnictvo závazkem vůči naší organizaci. Starosta je tím, kdo uvádí v pohyb, zastřešuje procesy, které vytvářejí prostředí, v němž mohou oddíly, přístavy a střediska kvalitně naplňovat naše poslání „dělat svět lepším“. Proto je důležitý dobře nastavený vzájemný vztah, to, jak Náčelnictvo zadává úkoly, jak vyhodnocuje odvedenou práci, jak funguje konstruktivní dialog. Naším cílem je uchopit pravomoc a povinnost Náčelnictva a transparentním způsobem jmenovat starostu a řídit jej.

Troufám si tvrdit, že v posledních letech máme dobré starosty. V roce 2001, po zásadních změnách v našich Stanovách na vsetínském Valném sněmu, byl z několika uchazečů vybrán a starostou jmenován František Šmajcl – Riki. Toho v roce 2007 vystřídal Josef Výprachtický – José. Doporučil jej Riki jako svého nástupce a Náčelnictvo jej jmenovalo a dodnes nezpochybnilo jeho působení v roli starosty.

Právě se rozbíhající výběrové řízení na tak důležitou roli, jako je starosta, je zásadní kulturní změnou v obsazování této vrcholové funkce. Nové systémové nastavení provádíme v době, kdy se Junáku – českému skautu daří: roste počet členů, v běhu je mnoho rozvojových projektů, pojmenováváme slabá místa a systematicky se jim díky péči Výkonné rady v čele se starostou a spolupráci mnoha dobrovolníků věnujeme. Domnívám se, že je to správná chvíle, kdy můžeme s otevřenou myslí a bez tlaku krizové situace přistoupit k uskutečnění změny systému obsazování starosty. Zároveň si uvědomuji rizika stanoveného procesu, ty se ale Náčelnictvo snažilo poctivě pojmenovat a eliminovat. Věřím, že na konci výběrového řízení bude mít Junák – český skaut odhodlaného, perspektivního‚ všeobecně uznávaného a kvalitního starostu. Ať už se bude jednat o potvrzení stávajícího starosty, nebo o novou tvář.

Pokud víte o někom, ať muži, či ženě, kdo by roli starosty mohl dobře zastávat, dejte mu o záměru Náčelnictva vědět. Potřebné informace najdete v dohledné době na Křižovatce.