Téma: skautská literatura

Špalek: myšlenky v rozhovorech

Špalek: myšlenky v rozhovorech

Útlá kniha z pera Miloše Říhy – Šípka představuje život i skautskou dráhu známého Tomáše Řeháka – Špalka, ředitele Městské knihovny v Praze, dlouholetého člena vedení skautského hnutí a nositele řádu Stříbrného vlka. Je sepsána pomocí sedmi dlouhých rozhovorů, které zobrazují nejen dětství a kariérní stránku Špalkova života, ale také jeho skautské působení jak za dob normalizace, tak i po ní. Je tedy nejen cenným vhledem do života a duše jednoho z předních mužů českého knihovnictví a managementu, ale také netradičním informačním zdrojem poměrů z dob před revolucí.

Postupně se dozvídáme nejen zajímavosti a detaily ze Špalkova osobního života, ale také jeho pocity ohledně přelomového skautského sněmu v roce 1992 nebo důvody vzniku instruktorské lesní školy a vůdcovského kurzu Gemini, se kterou byl po dvacet let neodmyslitelně spjat.

„Během hovorů jsem Špalka doslova objevoval,“ píše Šípek v úvodu. „Věřím, že se s ním na stránkách této knížky můžete potkat tak, jak ho neznáte.“ A to bylo i mou hlavní myšlenkou po dočtení této knihy. Věděla jsem, že napomohl reformě skautského vzdělávání, ale že je vášnivý fotograf nebo že se skautingem v dětství na čas skončil, protože mu jeho oddíl nevyhovoval, jsem netušila. A nejen to byly okamžiky, kdy jsem se při čtení ptala, jaké jsou mé kroky životem i skautingem, a kde se mohu od Špalka inspirovat v tom, kam dál.
Snad jedinou věcí, která může být podle mého názoru trnem v oku, je nekonzistentnost díla daná čtyřletým obdobím jeho vzniku, takže se v některých kapitolách určité informace opakují, kdežto v jiných kapitolách čtenáři přijde, že celé pasáže chybí. Ale taková je naše přirozenost. Některé věci si nepamatujeme a jiné vidíme, jako by se staly včera. I proto je za mne kniha tak cenná. Že Špalka zobrazuje takového, jakým se vidí být on sám.

Asi nejvíce mě k zamyšlení dovedla myšlenka v doslovu: „Byla to pozoruhodná zkušenost. (…) Být upřímný a přitom nebýt přespříliš kritický. (…) Opravdu jsem nechtěl říct, že všichni byli pitomí, jen já jsem byl letadlo,“ hodnotí snahu popsat bez příkras svůj pohled na zlomové okamžiky života i skautingu Špalek.

Miloš Říha – Špalek: myšlenky v rozhovorech