Téma: recenze

Ještě jsme ve válce

Chtěli byste v oddíle mluvit o historii 20. století, ale nevíte, jak vzbudit zájem?
Ještě jsme ve válce

Ještě jsme ve válce je třináct komiksových příběhů 20. století podaných formou, která by mohla být blízká členům našich oddílů i nám samotným. Kniha vznikla pod záštitou projektu Post Bellum, Ústavu pro studium totalitních režimů a Českého rozhlasu a zpracovává svědectví pamětníků. Na komiksech se podílelo celkem třináct českých a slovenských výtvarníků a tři scenáristé. Mapuje lidské osudy z válečné fronty, koncentračních táborů, komunistického vězení a interního prostoru Státní bezpečnosti. Každá kapitola obsahuje nejprve komiksovou část a poté krátký text přibližující historický kontext události a skutečný život komiksového hrdiny či hrdinky. Naléhavost příběhů umocňuje pestrost, s níž jsou kreslířsky zpracovány. Každý z nich má osobitý umělecký styl, barevnou škálu i podobu textů v bublinách. Vizuální složka při čtení velmi pomáhá snadnějšímu udržení pozornosti u jednotlivých svědectví a jejich následnému zapamatování.

Příběhy jsou drsné. Setkáváme se v nich s násilím a dalšími citlivými tématy. Proto je nutné zvážit vhodnost pro zamýšlenou věkovou kategorii. Všeobecně bych doporučila s těmito svědectvími počkat na kategorii (starších) skautů. Pokud bychom přece jen chtěli něco vybrat pro vlčata a světlušky, doporučila bych Luboše Jednorožce od Václava Šlajcha. Vypráví totiž skrze antropomorfizovaná zvířata, což může být pro děti přívětivější.

Ještě jsme ve válce

Jednotlivé komiksy zaznamenávají zkušenosti skutečných osobností. A to je přínosné hned ze dvou důvodů. Prvním z nich je naše vlastní objektivita při přibližování dějinných událostí dětem. Osobní svědectví nám naštěstí nedovolí udělat chybu v interpretaci nebo případném přikrášlování, kterého se můžeme velmi snadno dopustit. Druhým, a dle mého názoru důležitějším přínosem, je lidskost, která jednotlivými komiksy prostupuje. Otevírá nám totiž možnost být také lidskými a společně s oddílem uvažovat nad tím, jak bychom se v daných situacích zachovali my či jaké pocity v nás čtení vzbuzuje. A přesně takto bych v oddíle knihu využila. Nechala bych ji nabídnout prostor pro palčivé otázky. Byla rozhodnutí protagonistů morálně správná? Dokázala bych se postavit za své přesvědčení na úkor kvality života sebe a svých blízkých?

Doufám, že vám i dětem v oddíle kniha Ještě jsme ve válce pomůže na této spletité cestě k pochopení ducha doby.

Adam Drda, Lukáš Kroupa a David Bartoň – Ještě jsme ve válce: Příběhy 20. století

Organizuje autorská čtení SU Básník ve Skautském insti