Téma: ze světa

Putování za Slavností svíček

Jak programově vytvářet a podporovat podmínky pro seberozvoj mladých roverů a rangers?
Foto: Jan Kříž

Ráda bych se s vámi podělila o své zážitky z cesty za Slavností svíček, kterou jsem měla nejdříve možnost si sama projít, a později se podílet na její přípravě pro další generaci roverů a rangers. Slavnost svíček má v našem středisku dlouhou tradici sahající až do první poloviny 90. let, kdy proběhla jako „roverský slib“ pro první porevoluční novoměstské rovery a rangers. V dalších letech se z ní stal rituál přijetí člověka do roverského společenství. K tomuto rituálu dojdou však pouze ti, kteří jsou na cestě k němu připraveni na sobě pracovat, přijímat výzvy a rozvíjet se. 

Celé putování začíná tzv. cestou pro červené šňůry. To je akce, která se koná vždy na začátku skautského roku. Účastní se jí skauti a skautky, kteří čerstvě přešli do roverské věkové kategorie a jak již název napovídá, jedná se většinou o noční putování, na jehož konci získají červenou krojovou šňůrku. Kromě toho také dostanou úvodní dopis od anonymního Velmistra, který je zve na další cestu. Je důležité zmínit, že to, zda na cestu vykročí, je svobodným rozhodnutím každého a nikdo není odsuzován, když odmítne. Někteří zkrátka potřebují k takovému rozhodnutí více času, jiní třeba nevykročí nikdy a tajemství Slavnosti svíček jim zůstane skryto. Tento dlouhodobý program roverského seberozvoje bývá rozvržen většinou do jednoho roku. Rituál Slavnosti svíček se koná na podzim kolem svátku sv. Václava.

Putování se skládá z devíti úkolů, některé z nich jsou individuální, jiné plní skupinka poutníků společně. Probíhá formou předávání dopisů od neznámého Velmistra. To celé je zahaleno do příběhu rytířské legendy o putování za Svatým grálem krále Artuše a rytířů Kulatého stolu. S každým dopisem dostávají poutníci nahrávku jedné kapitoly tohoto středověkého románu. Symbolický rámec pracuje s premisou „rover = novodobý rytíř“ a odkazuje na ideály jako služba, pokora a víra ve vyšší hodnoty, které Baden-Powell převzal do skautingu právě z rytířství. Každý z poutníků nosí na ruce náramek z červených korálků, který však na začátku hyzdí devět korálků jiné barvy. Za každý splněný úkol je mu jeden jinak barevný korálek z náramku odstraněn. Ke Slavnosti svíček jsou poutníci přizváni až tehdy, když jejich ruku zdobí čistě červený náramek. 

3 × 3 úkoly

Úkoly jsou rozděleny do tří oblastí: Výzva, Služba a Zamyšlení. Přestože koncept putování za Slavností svíček vznikl dávno před vydáním Roverského začátku, shodli jsme se nezávisle na tom, že služba a plnění výzev mají být základními pilíři programu pro mladé rovery. Zamyšlení potom navazuje na předslibovou přípravu a na oblast Kdo jsem ve skautské stezce, aby i v této věkové kategorii pokračovala duchovní výchova.

Každý měsíc bývá skrze dopis odhalen jeden úkol, aby se všechny stihly zadat do letních prázdnin.

1. Výzva

Tyto úkoly jsou zaměřeny na překonání se, vystoupení z osobní komfortní zóny, ale i na odhodlání, vytrvalost a důslednost mladých roverů a rangers.

Osmistovky – Skupinová výzva, kdy mají poutníci čas od svítání do svítání na to, aby pokořili všechny osmistovkové vrcholy Žďárských vrchů. Cestou je provázejí ještě další úkoly spojené s jejich vlastní skautskou historií, s poznáváním roveringu i roverského kmene v našem středisku.

Osobní výzvy – Úkolem je vybrat si jednu výzvu z těch, které jsou zveřejněny na Rovernetu, nebo tam přidat vlastní a splnit ji.

2. Služba

Tři úkoly zaměřené na službu ve skautingu i veřejnosti. Většina roverů a rangers v našem středisku pomáhá ve vedení některého z oddílů, a proto jsou dva z úkolů zaměřeny právě na jejich působení v oddílech. Ostatní, kteří aktivně nepomáhají v žádném z oddílů, mohou úkoly plnit službou na střediskové úrovni.

Dlouhodobá role – Ve vedení oddílu každý zastává nějakou roli (např. programový vedoucí, hospodář, rádce oddílu, …) a měl by ji svědomitě vykonávat. Vyhodnocení probíhá na konci skautského roku formou sebereflexe (odpovědi na připravené otázky) a každý sám na jejím základě rozhoduje, zda si úkol uzná jako splněný, či nikoli.

Služba veřejnosti – Poutníci mají za úkol vymyslet a uskutečnit dobrý skutek dle svého výběru v rámci celostátního projektu Skautský dobrý skutek, který probíhá vždy na jaře. Tento úkol mohou plnit jako jednotlivci nebo ve skupinách. Realizace projektů je také jedním z prvků oficiálního roverského programu.

3. Zamyšlení

Poslední typ úkolů by měl roverům a rangers nabízet příležitost zamýšlet se nad svým životním směřováním, nad vlastními hodnotami. Tři korálky z náramku zmizí tehdy, pokud se aktivně zúčastní třech večerních zamyšlení na různá témata. Každý z poutníků také na začátku své cesty dostává červenou svíčku, jejíž plamen ho provází nejenom při zamyšleních, ale hraje důležitou roli i při samotném rituálu Slavnosti svíček. Zamyšlení také slouží k pravidelnému společnému setkávání poutníků a utužování jejich roverské skupiny.

Smysl života – Toto zamyšlení slouží zároveň jako uvedení do rytířské legendy. Každý poutník má možnost zažít si svůj rytířský pohřeb a slyšet, co by o něm a o jeho životě při této příležitosti řekli ostatní. Na základě reflexe tohoto zážitku každý přemýšlí o tom, jaký život by chtěl žít, aby ho mohl vnímat jako naplněný.

Témata dalších dvou zamyšlení se proměňují podle toho, kdo Slavnost svíček připravuje. Dnes může být zajímavé pro některé ze zamyšlení využít programů nabízených ve Skautských institutech.

Rituál Slavnosti svíček

Vyvrcholením celého putování je potom závěrečná Slavnost svíček. Jedním z motivačních prvků je tajemství, kterým je tento rituál opředen. O tom, jak probíhá, smí totiž vědět pouze ti, kdo jím prošli a nesmí to nikomu říci. Proto i zde ponechám prostor pro bujení fantazie… To, jak tento přechodový rituál vypadá, může do velké míry vycházet z tradic daného roverského kmene či střediska. Jeho podobu vnímám tedy jako plovoucí, existenci nějakého přechodového rituálu mezi výchovnými kategoriemi však jako klíčovou. U nás je rituál pevně spojen se složením roverského slibu a s přijetím mladého rovera do existujícího roverského společenství, byť v našem středisku nemáme v současné době aktivně fungující roverský kmen, který by se pravidelně setkával. U nás většina mladých roverů a rangers přechází ze skautského oddílu do vedení některého z oddílů ve středisku. Mladému člověku, který opouští „domovský“ oddíl může celé putování za Slavností svíček i samotný rituál pomoci ujasnit si, kam chce ve skautingu dále směřovat. Zároveň nabízí budování a utužování komunity mladých roverů a rangers, kteří spolu vyrůstali ve skautském oddíle.

Foto: Jan Kříž

Jak na to aneb pár metodických doporučení

Na příkladu putování za Slavností svíček našeho střediska jsem se pokusila načrtnout jednu z cest, jak je možné se seberozvojem mladých roverů a rangers pracovat. Možná vás zaujal nějaký programový prvek, nebo jste motivovaní vyzkoušet podobný model putování ve vašem kmeni, možná u vás již něco podobného funguje. Na závěr nabízím pár doporučení, která u nás při realizaci programu vyplynula.

  • Udržujte se všemi poutníky pravidelný kontakt, zajímejte se, jak se jim daří v plnění úkolů. Přemýšlejte, jak podpořit jejich vtažení do děje (např. pravidelné setkávání poutnické skupinky v čajovně, …).
  • Při výběru témat pro Zamyšlení se snažte zohlednit to, co je pro danou roverskou skupinu zrovna aktuální, jaká témata řeší ve svém životě.

Při realizaci projektu v rámci Skautského dobrého skutku nabídněte každé skupině/jednotlivci patrona z řad starších roverů, se kterým bude moci konzultovat plánování i průběh projektu.

O autorech

Bývalá vedoucí oddílu skautů a skautek v Novém Městě