Téma: komentář

Přemýšlejme se skauty, kde jsou hranice demokracie

Foto: Archiv tábora Naděje

Proběhly volby. V poslanecké sněmovně usedlo hned devět různých stran, některé tak tak, jiné s nevídaným náskokem. Začalo vyjednávání o sestavení vlády – vyjednávání o podobě země, ve které žijeme. Zcela otevřeně se přitom vede debata o scénářích tak pestrých a tvůrčích, že jsme si je ještě včera jen stěží dovedli představit. Ústavní zvyklosti, které celých 25 let od vzniku státu platily za nepřekročitelnou zásadu, mají svou budoucnost nejistou.

Proč tady řešíme politiku? Skauting je ze své podstaty apolitický v tom smyslu, že se nepřimyká k žádné politické síle či ideologii – a ani zde to dělat nebudeme – ovšem zároveň výsostně politický tím, že usiluje o zachování a rozvoj demokracie v myslích a srdcích svých členů, jakož i ve společnosti. A přesně to zde dělat budeme.

Tomuto časopisu úplně nepřísluší komentovat vize konkrétních politických sil. Spíš se od nás očekává, že dokážeme nabídnout vlastní vizi toho, jak mohou skautští vedoucí téma otevírat ve svém oddíle, pokud možno poctivě a odpovědně.

Tak tedy: předně ano, prosím, dělejme to. Nejsme tu od toho, abychom stáli opodál vůči dění ve společnosti. Není to tak dávno, co se za svobodu skautovat platilo životem – byla by ostuda, kdybychom nyní na občanský rozměr naší výchovy rezignovali.

Se skauty a skautkami, rovery a rangers je možné se o politickém vývoji otevřeně bavit, velcí jsou na to víc než dost. Je ale potřeba si nejprve sami v sobě ujasnit, o co nám vlastně jde, co má být cílem takového programu. Klidně našim svěřencům prozraďme své názory, neměli bychom ale přicházet do diskuze se záměrem, aby si i oni mysleli, že ten který politik je pěkný lump.

Podpořme radši kritické myšlení našich členů a přiveďme je k zamyšlení, co vlastně dělá demokratický stát demokratickým. Jsou to volby, nebo něco víc? Na jakých principech stojí? Jaké instituce ho tvoří? A čím může být jeho demokratičnost zpochybněna?

Zvlášť při pohledu na některé okolní země dnešní otázka zní: jak poznat, že je demokracie oslabována? Čeho si máme všímat? Před jakými změnami je dobré být na pozoru? Takové otázky pokládejme našim členům.

Změna Ústavy nebo politického systému ještě nemusí znamenat ztrátu demokracie. Svět zná řadu různých uspořádání moci, včetně takových, které jsou tomu našemu vzdáleny, a přesto zřetelně postaveny na svobodě, právu – a dělbě moci.

Minulost, včetně té velmi nedávné, již mnohokrát ukázala, že co bylo včera nemyslitelné, je dnes realitou. Přemýšlení nad otázkou, kde končí demokracie a jakých signálů si všímat, se musí stát zásadní součástí skautské výchovy.

O autorech

Zabývá se výchovou a vzděláváním. Působí v roversk