Téma: odborky

Odborky do všech oddílů

Odborky se rozbíhají naplno a více se dočtete v tomto článku

Patron má za úkol svého „svěřence/svěřenkyni“ provést odborkou, spoluhodnotit splněné úkoly, podporovat v případném zlepšení a úspěšnému dosažení kýženého cíle.

Odborkový list – v něm jsou uvedeny informace a přehled aktivit vedoucích ke splnění odborky.

Dokaž to! Hlavní body odborky, jejichž splněním se prokáže, že je člověk odborník na dané téma. Počet těchto bodů (počet koleček) ke splnění je uveden v odborkovém listě na přední straně.

Ukaž se! Doplňující body odborky mají prokázat zájem a nabídnout nové aktivity. Počet těchto bodů (počet koleček) ke splnění je uveden v odborkovém listě na přední straně.

Zářezy na nášivce Zářezem na nášivce se oddělují jednotlivé stupně. Za splnění věkového stupně 10–12 let je jeden zářez. Za splnění ve věku 13–15 let se k jednomu předvyšitému bílou nití doplní druhý. Tři zářezy mají R&R a dospělí. Nášivku mohou nosit na kroji napořád.

Cílem odborek je povzbudit a prohloubit zájem dětí i dospívajících o nové činnosti a umožnit jim specializovat se na konkrétní oblast. Jsou určeny těm, kteří mají zájem prohloubit své dovednosti a znalosti, a to v kategoriích: mladší skaut/ka (10–12 let), starší skaut/ka (13–15 let) a rover/rangers/dospělý (16 let a výš). Odborky vycházejí ze skautské výchovné metody. Cílí na individuální rozvoj, podporují družinový systém, pobyt v přírodě, zapojují průvodce a využívají učení se zkušeností. Doplňují stezky, které jsou zaměřené na všestranný rozvoj.

Každý, kdo se rozhodne plnit odborku, obdrží svůj odborkový list. Po splnění potřebného počtu bodů získá nášivku s počtem zářezů odpovídajících věkové kategorii (jeden až tři zářezy). Počet bodů, nutných ke splnění z obou částí Dokaž to! (hlavní úkoly) i Ukaž se! (doplňující úkoly), je uveden na přední straně, kde jsou body rozděleny podle kategorií (viz obrázek).

S plněním pomáhá patron. Tím může být ten, kdo již tuto odborku splnil, případně rover, rangers, vedoucí oddílu či externí odborníci (učitel/ka, trenér/ka). Zejména pro R&R doporučujeme patrony z jiného kmene. Díky tomu může vzniknout zajímavý mezikmenový program nebo nové nápady na činnost. Patronů může být více. Patron/patroni musí mít přehled o plnění úkolů svých svěřenců. Plní i poradní funkci při možném návrhu vlastního bodu Ukaž se! Spolupodepisují také splněné body.

Jak na odborky

Plnění si můžeme přiblížit na Fotografovi/Fotografce. Pokud si někdo vybere tuto odborku, máte skvělý námět na schůzku. V zadání je bod, kde má plnitel/ka vysvětlit ostatním, jak funguje fotoaparát, jak nastavit kompozici apod. Naplánujte schůzku mimo klubovnu a nafoťte pár fotek. Poté uspořádejte pro ostatní výstavu. Nejlepší fotografie lze přihlásit do soutěží jako je např. Polibek Múzy. Některé body trvají delší dobu, nejdelší několik měsíců.

K odborkám vycházejí články v časopise Skaut (v říjnovém a prosincovém čísle zmíněný Fotograf/Fotografka, dále Geocacher/Geocacherka, Meteorolog/Meteoroložka a další budou přibývat). Věříme, že si každý najde svou a zapojíte je do programu. Ke všem odborkám se dostanete na webu odborky.skauting.cz, kde jsou k dispozici odborkové listy i informace, jak začít s plněním odborek či jak být patronem.

Pokud jste nenalezli v článku informace, které hledáte, navštivte stránky, kde jsou nejčastěji kladené otázky, metodika a popisy ke konkrétním odborkám.

Pochází z neštěmického střediska. Momentálně je sou