Téma: nástroje

Nováček vlčat, světlušek a žabiček v novém

K hladkému začlenění nových členů do šestky může pomoci Nováček
Foto: Hana Doležalová – Čoko

Před prázdninami vyšly revidované stezky, cestičky a plavby pro vlčata, světlušky a žabičky a s nimi i Nováček. Co nového tato příručka pro čerstvé členy a členky nabízí? A proč Nováčkovi právě teď věnovat pozornost? Začátek nového skautského roku je ideální čas pro práci s Nováčkem a nováčky.

Proč máme Nováčka?

Nováček je něco jako pracovní sešit s několika úkoly, který je určený pro každého nového člena oddílu, smečky vlčat nebo roje světlušek. Jeho cílem je usnadnit novým vlčatům, světluškám a žabičkám jejich první krůčky, aby se co nejrychleji seznámili se svým oddílem, šestkou a skautingem obecně. Jeho plnění by tak mělo trvat dva až tři měsíce. Nejde o žádnou zkoušku, ale o pomoc dětem se rychleji zorientovat v novém prostředí. Vlčata/světlušky/žabičky mohou zároveň plnit Nováčka i příslušný stupeň stezky/cestičky/plavby, tyto sešity na sebe nenavazují, každý má jiný cíl – Nováček rychlé seznámení s oddílem, stezka/cestička/plavba pomoc s všestranným rozvojem. 

Co je v něm nového?

V aktualizovaných Nováčcích najdete řadu změn tak, aby lépe naplňovaly svůj cíl. Nováček se skládá z 16 úkolů, z nichž pět je nezbytných k úspěšnému dokončení. Tyto úkoly (Moje šestka, Co s sebou na schůzku, Zážitek, Pozdravy, Zákon) jsou v Nováčkovi označeny stopou/lucernou/kotvou a byly vybrány jako stěžejní úkoly, které je třeba splnit. I přesto je vhodné s novými členy plnit také nepovinné úkoly (a splnit tak celého Nováčka), které jim pomohou s orientací ve skautské symbolice, názvosloví a zvyklostech. 

Pro lepší motivaci vlčat, světlušek a žabiček lze využít nálepky, které si za splněný úkol mohou nalepit na konci Nováčka do obrázku, aby viděli, jak postupují.

Idea vlčat, světlušek a žabiček v Nováčkovi

Velká část Nováčka se věnuje idee vlčat, světlušek a žabiček, a to z toho důvodu, aby se noví členové a členky seznámili se slibem, zákonem, heslem a denním příkazem co nejdříve. Neznamená to však, že po splnění Nováčka může vlče, světluška či žabička automaticky slibovat. To se stále odvíjí od připravenosti dítěte k tomuto kroku (pro kterou není splnění Nováčka měřítkem) a od individuální dohody s vedoucím. 

Nováček vysvětluje jednotlivé části idey a obsahuje úkoly s ní spojené. Proto může být pro vedoucí vhodným nástrojem, jak s ideou s vlčaty, světluškami a žabičkami začít a jak jim ji vysvětlit, aby ji lépe chápali. 

Nová idea, schválená na mimořádném Valném sněmu, přinese do Nováčka několik úprav. Poté, co novou ideu schválí Náčelnictvo, bude třeba některé texty ještě upravit, nicméně současné úkoly jsou funkční se stávající i novou ideou, proto s nimi vedoucí mohou pracovat bez ohledu na aktuální znění a stav zavádění idey v oddílech.

Nováček nejen pro nováčky

Nováček je přizpůsoben k tomu, aby bylo možné jednotlivé úkoly hravou formou plnit rovnou do něj. Je to ale jen jedna z forem plnění úkolů. Jednotlivé úkoly můžeme dle potřeb svých nebo své šestky dále rozvíjet a upravovat. Například na úkol Co s sebou na schůzku můžeme vymyslet hru, kde celá šestka hledá v klubovně nebo venku věci, které by si měli nosit na schůzku. Mezi těmito věcmi jsou i další, které tam nepatří, a je na šestce, zda je dokáže rozlišit a říct, proč některé věci nosíme na schůzku a jiné naopak ne. Dále při plnění úkolu Zážitek lze společně s celou šestkou vytvořit koláž zážitků a fotografií z posledních akcí a schůzek, která bude poté zdobit klubovnu. Při plnění úkolu Skautský kroj zase můžeme jednotlivé součásti kroje rozmístit po území a vlčata, světlušky a žabičky je budou sbírat a snažit se je umístit tam, kam na kroj patří.

Nováčka můžeme předat novému členovi či člence hned na první schůzce, nebo dle zvyklostí oddílu, smečky či roje až trochu později. Plnit Nováčka však vlčata, světlušky a žabičky mohou již od prvního dne. Není třeba mít u toho sešity fyzicky v ruce, stačí se úkoly inspirovat a připravit na jejich základě program.

Nováček je skvělý nástroj, který nám, vedoucím, může usnadnit práci s novými členy a členkami, ale zároveň nabízí příležitost pro zopakování základních témat se všemi vlčaty, světluškami a žabičkami. Noví členové tak nezůstanou na plnění Nováčka sami, odříznutí od svých nových kamarádů z šestky, ale naopak v nich, zkušenějších, nacházejí oporu. Ti si navíc mohou veškeré základy – například jak vypadají skautské znaky, co můžeme mít na kroji nebo co vše obsahuje idea vlčat, světlušek a žabiček – znovu připomenout.

Zapojení nových vlčat, světlušek a žabiček do oddílu a šestky nemusí být jednoduché. Proto často na začátek roku zařazujeme hlavně seznamovací hry, základní témata a aktivity, které nováčkům přibližují skauting a oddíl, do kterého zrovna vstoupili. Právě v tom může dětem i vedoucím pomoci Nováček. Pojďme ho využívat a usnadněme dětem jejich skautské začátky.

O autorech

Vedoucí koedukovaného oddílu v Suchdole nad Odrou, podíl
Vedoucí týmu revize Nováčka, stezek, cestiček a plaveb,