Téma: literatura

Kompas nebo vařečka

Publikace Kompas nebo vařečka jsou, jak říká její podnadpis, metodické listy pro tvůrce vzdělávacích programů zaměřených na výchovu k volnému času. Napsali ji Anna Dudová a Richard Macků z Jihočeské univerzity. Zamýšlí se v ní nad otázkou, zda je v dnešním světě lepší mládež vychovávat spíše k používání kompasu, nebo vařečky. Za autory vítězí jednoznačně kompas, jakožto symbol průvodce, průzkumníka. A s tím se jistě můžeme ztotožnit i my, skauti.

První sekce s názvem Poznat význam volného času nám představuje několik příkladů, jak může vypadat kvalitní volný čas (například Nalézat ticho, Zůstat sám sebou nebo Meditace). Druhá sekce Umět zodpovědně zacházet s volným časem nás provází aktivitami, v nichž se snažíme vnímat svůj volný čas jako prostor vhodný k vlastnímu rozvoji (ku příkladu díky aktivitám Mapovat příležitosti, Umět dobře přemýšlet nebo Zvažovat důsledky).

Zajímavou činností je například Milovat život. V několika hodinách je si díky ní možné vyzkoušet, jak v sobě rozdmýchat lásku ke každému prožitému okamžiku, ke štěstí, k životu samému. Skupina se vydá na procházku, jakousi pomyslnou pouť, vlastní obcí nebo přilehlým okolím. Zastavuje se na místech, která jsou pro ně esteticky zajímavá, žijí na nich neobyčejní lidé nebo je mají jednotliví účastníci spojené se šťastnými vzpomínkami. Na každém místě pak může každý účastník nechat křídou obkreslenou vlastní stopu, čímž označí místo, na kterém se mu „dobře stojí“. Následně si mohou účastníci vzájemně sdělit důvody, které je vedou k tomu, že se na tom kterém místě cítí dobře. Můžeme je také vést k zamyšlení, jestli je možné se cítit dobře i ve stopách někoho jiného.

Moc se mi líbí, jak je kniha barevně rozdělena pro snazší orientaci a obsahuje vhodné a vtipné ilustrace pro příjemnější četbu. Také jsem vděčná za množství tipů na další čtení, obdobné aktivity či dokonce QR kód odkazující na další zdroje. Jako třešničku na dortu vidím možnost čtenářů přispívat do této kolekce aktivit pomocí dalšího QR kódu na konci knihy, které autoři slíbili následně zpracovat do programových karet, jež budou volně k dostání. Pokud tedy hledáte netradiční náměty na činnost nebo se jen chcete inspirovat pro vlastní volný čas, věřím, že se vám Kompas nebo vařečka bude líbit.

Kompas nebo vařečka: metodické listy pro tvůrce vzdělávacích programů zaměřených na výchovu k volnému času (Anna Dudová a Richard Macků, Jihočeská univerzita, 2022).

bit.ly/kompasvarecka

Vedoucí vydání časopisu Skauting.