Téma: družinový systém

Mrzí vás, že letos nebude Svojsíkův závod?

Nemusí! Startuje H.R.A.Družin na stránkách Skauta
Foto: Jaroslav Šafer

Časopis Skaut startuje celoroční hru družin. V každém čísle počínaje prosincem se objeví dva úkoly. Družiny budou vyzvány ke splnění dohromady osmi úkolů za celý rok. Prvních dvacet družin, které tyto úkoly zvládnou, pak postoupí do velké celostátní hry, jež se uskuteční v září 2021. Do celoroční soutěže se lze zapojit kdykoliv v průběhu skautského roku, již proběhlé úkoly je možné plnit i zpětně.

Celoroční hra podpoří družiny v realizaci samostatné činnosti. Úkoly se vztahují k tématům jednotlivých čísel Skauta – např. Pohyb ve virtuálním prostoru, Pohyb venku a sport či Velký družinový dobrý skutek. Úlohy v aktuálním prosincovém čísle se věnují online družinovým schůzkám. Na konci skautského roku vyvrcholí celá snaha úkolem uspořádat samostatnou družinovou výpravu.

Aby se družiny mohly zapojit, budou potřebovat podporu vedení oddílu. Celoroční hru můžete zohlednit v přípravě oddílového plánu a upozornit na ni rádce, aby ji na stránkách Skauta nepřehlédli. Pomozte jim porozumět, k čemu jsou jednotlivé úkoly prospěšné – třeba budou mít větší chuť se do hry zapojit. Družiny by měly najít prostor pro samostatné plnění úloh na schůzkách a výpravách. Klíčové bude zajištění podmínek pro uskutečnění samostatné jednodenní výpravy družin. Pokud to ve vašem oddíle zatím není zvykem, nezapomeňte kromě přípravy družin a rádců včas zajistit také souhlas rodičů.

Samostatná činnost je jedním z klíčových prvků družinového systému. Tento prvek skautské výchovné metody chce Junák rozvíjet v rámci své Strategie 2022. Kromě představované hry ve Skautu připravujeme také sérii celodenních workshopů, které pomohou vedoucím rozvíjet družinový systém v oddílech. Pokud se workshopy kvůli epidemické situaci nebudou moci konat prezenčně, zveřejníme jejich online variantu. Sledujte web ds.skauting.cz.

Na ústředí připravuje semináře k podpoře družinovéh