Téma: výchovní zpravodajové

Duchovní impulsy pro každodenní život oddílu

Foto: Tomáš Mašek

Každé ráno studená sprcha. Celý den bez sladkostí. 24 hodin bez internetu. To jsou výzvy, které se objevují v některých zadáních Skautingu na doma v době, kdy epidemická situace neumožňuje běžnou činnost. A jistě nejen během Skautingu na doma – cvičení vůle formou sebepřekonání či sebeovládání odpíráním si vybraných (zlo)zvyků je běžnou součástí činnosti mnoha oddílů. Některých možná ne a je to škoda. Tato cvičení vedou k zásadovosti a k dovednosti splnit zadaný úkol či vlastní předsevzetí i za ztížených podmínek, což také pomáhá k plnění prvních dvou bodů skautského zákona (dodržet slovo a zůstávat věrný svým předsevzetím, cílům a nakonec i zásadám navzdory všem lákadlům). Schopnost dostát vlastnímu slovu je jedním z rozměrů Pravdy, stejně jako věrnost je jedním z projevů Lásky – ty jsme svým skautským slibem zavázali hledat. Sice se jedná jen o malé dílky ve velké skládačce, ale zdánlivě jednoduchá cvičení vůle se tak stávají cestou duchovního růstu.

Okamžiků, kdy je potřeba se překonat, zažívají holky a kluci v oddíle celou řadu. Například za zpěvu budíčku překonávají touhu zůstat ve vyhřátém spacáku a vyběhnou do chladného rána. Což může být pro mnoho z nich náročným cvičením vůle, a často se jim dostane odměny v podobě vyhubování: „Zase jsi poslední, Lovče? Tak deset dřepů!“ S takovou Lovec nebude chtít další den trénovat svou vůli. Vhodnější by bylo užití vlídného slova a povzbuzení: „Bezva, dnes jsi to zvládl o chvilku dřív než včera! Porazil jsi vlastní lenost a zítra to jistě zvládneš zas!“

Překonávají se i v zápalu hry – neporuší pravidla, i když se tím třeba připraví o vítězství. Zůstane jim však jen hořkost a smutek z prohry: „Vyhrála červená šestka, žlutá byla druhá a bílá poslední.“ Hotovo. Je důležité ocenit snahu a nejlepší výkon, ale na to nejdůležitější se zapomíná: „Bystroočko, všimla jsem si, že jsi vrátila Rosničce pět ulovených dukátů, které jí vypadly z kapsy. Mohla sis je nechat pro sebe, a tvoje šestka by vyhrála. Ale zachovala ses jako pravá světluška – po pravdě jsi přiznala, že dukáty ti nepatří, a ještě jsi tím pomohla Rosničce. Dodržela jsi hned dva body zákona světlušek a já z toho mám radost.“ Umění nalézat duchovní přesah v běžných činnostech, které členové našich oddílů zažívají na každé schůzce, výpravě, v každém táborovém dni, je užitečnou vůdcovskou dovedností. Daniel Vychodil – Simba se v nové kapitole ~Metodiky pro výchovné zpravodaje dělí o spoustu nápadů, jak na to. K přečtení zveme všechny, kteří schůzky a výpravy připravují. Hledejte na Skautské křižovatce (bit.ly/VZ_metodika).

Vedoucí vlčat v Mnichovicích a koordinátor výchovných