Téma: anketa

Které používáme aplikace v oddílové činnosti?

Foto: Milan Seitler, Unsplash

Anketu připravila Arya.

Ivana Pearce – Ivča

Ivana Pearce – Ivča, vedoucí v oddíle Třemdava ve středočeských Bubovicích; v současné době píše diplomku na téma testování aplikace Záchranka

Záchranku jsem objevila před pár lety na kurzu skialpinismu a od té doby ji všem doporučuji. Nejen, že po stisknutí nouzového tlačítka vytáčí číslo 155, ale záchranářům je okamžitě předán i datový balíček s GPS lokací a informacemi o volajícím, což se hodí hlavně v místech s minimálním signálem…Na horách často využívám funkci Kniha túr, která umožňuje naplánovat si trasu výletu, konkrétní cíle a vytvořit seznam členů skupiny s kontakty na jejich blízké. V nastaveném čase mě pak aplikace vyzve, abych potvrdila, zda jsem v pořádku. Pokud na výzvu nereagují ani ostatní, dojde k automatickému kontaktování horské služby. Další praktická funkce je Lokátor, který umožňuje najít nejbližší defibrilátor, lékařskou, zubní či lékárenskou pohotovost. Funkce Nemohu mluvit zase pokryje situace, kdy dotyčný není schopen z nějakého důvodu hovořit. Doporučuji stáhnout si výukovou verzi aplikace, která se chová jako ta opravdová, avšak namísto skutečného operátora se uživatel dovolá přednastavenému číslu. To je ideální k nasimulování skutečné situace, což využíváme na skautských akcích.

Pavel Trojánek – Tee-Pee

Pavel Trojánek – Tee-Pee, vedoucí oddílu Svatopluk ve Hvozdnici u Prahy

Máme v oddíle skauta s epilepsií a už několikrát jsme zažili jeho záchvat, hledal jsem proto nějakou názornou ukázku první pomoci. Googlil jsem obrázky a videa a narazil jsem na aplikaci První pomoc od ČČK. Aplikace obsahuje například videa, názorné popisky, obrázky apod. Během chvilky měla většina dětí aplikaci nainstalovanou a během další už podle návodu zkoušely s kamarády stabilizační polohu. Když se loni psalo na SkautFóru o sebepoškozování dětí na táborech, přišlo mi to jako minoritní problém, který se mě rozhodně nikdy týkat nemůže. Když jsem ale uviděl na schůzce od žiletky pořezané ruce jedné ranger, došlo mi, že je to potřeba řešit. Poradil jsem se s kamarádkou psycholožkou, která mi doporučila aplikaci Nepanikař. Ta provází uživatele běžnými psychickými potížemi a doporučuje, jak si v takové situaci pomoci. Aplikaci jsme využili v rámci oddílové schůzky, kdy jsme si vyráběli „lékárničku psychické pomoci“ a učili se, jak a co nám pomáhá zvládat náročné situace doma i ve škole. Taky jsme si Nepanikař nainstalovali a od té doby se minimálně já cítím jistější, že jsem pro psychickou pohodu dětí něco málo udělal.

Lenka jedličková – Jahů

Lenka Jedličková – Jahů(dka), zástupkyně vedoucí 3. roje světlušek Pavučina Slatiňany

Během jedné schůzky jsme se ocitly na kraji neosvětleného zámeckého parku, kde se nad námi naskytla neuvěřitelná podívaná v podobě jasné hvězdné oblohy. Svolala jsem holky–benjamínky k sobě a začala povídat o hvězdách a souhvězdích a ukazovat jim je na nebi. Jelikož jsem si vzpomněla, jak těžké bylo pro mě těžké se v nich orientovat, vytáhla jsem si na pomoc Stellarium a podpořila své ukazování rukou ukázkou souhvězdí na mobilu. Je to aplikace, která realisticky zobrazuje oblohu. Funguje tak, že namíříte mobil k obloze, a už se vám zobrazuje nebe a veškerá viditelná nebeská tělesa (hvězdy, souhvězdí, družice, planety…). Výhodou Stellaria je, že když se chcete něco o daném tělese dozvědět, stačí na něj kliknout a ukáží se vám rozšiřující informace.

Hana Kofroňová – Bobša

Hana Kofroňová – Bobša, družinová rádkyně oddílu Ursini v Českém Krumlově

V oddíle používáme kvůli bezpečnosti aplikaci GPS Coordinates. Mají ji nainstalovanou všichni, kteří vyráží někam, kde jsou bez dozoru vedoucích. Pokud by se někdo ztratil, lokalizuje se a SMS zprávou odešle svoji polohu. Na takových akcích mívají děti povinnost mít nabitý telefon, po celou dobu je ale vypnutý a zapíná se až v případě nouze. Bezpečnost stavíme na první místo, ale díky této aplikaci si můžeme dovolit akční program a být u toho víc v klidu. Využíváme i WhereYouGo, aplikaci zprostředkovávající Wherigo keše (speciální druh s více stanovišti), protože se za nimi skrývají dobrodružné příběhy v terénu s plněním různých úkolů i her, které jsou napínavé a zábavné až do poslední kontroly. Zřídíte si účet na geocaching.com, a pokud se budete pohybovat například v Praze, můžete si zahrát tematickou hru Záhada hlavolamu.

Radka Peřinová

Radka Peřinová, tajemnice kurzů ČK Vocať Pocaď a VK 5:10 sever; profesně specialistka ochrany přírody a krajiny

S přicházejícím létem trávíme s oddílem čím dál víc času venku a můžeme pozorovat přírodu. Pokud byste ji s dětmi chtěli pomoci biologům zaznamenávat jednotlivé druhy, můžou vám k tomu jednoduše pomoci tyto aplikace: BirdNET je velmi jednoduchý na používání a zároveň spolehlivý na rozpoznávání ptačího zpěvu – stačí zapnout aplikaci, která nahraje a identifikuje okolní zvuky. K výsledkům se lze navíc vracet i zpětně. Další aplikací, která vám může pomoci s identifikací organismů, je iNaturalist. Vyfotíte na mobil rostlinu nebo brouka, nahrajete do aplikace a někdo z komunity uživatelů vám určí druh (nestane se to hned, ale až s nějakým časovým odstupem). Pokud se chystáte k rybníku a zajímalo by vás, jaké druhy ptáků tam žijí, poslouží aplikace BioLog. Skrze tuto aplikaci můžete nejen zadávat nalezené druhy (třeba i ty, které určíte přes BirdNET), ale také prohlížet záznamy, které zadali do aplikace ostatní. Zmíněné aplikace mohou jednoduchou a atraktivní formou podpořit u dětí zájem o přírodu a přispět k lepšímu poznání biodiverzity v jejich okolí.

Další tipy

  • počasí: Počasí XL, Meteor, Windyty, Meteoradar
  • hudba: GuitarTuna, Atlas písničkáře
  • komunikace: Slack, Discord, Telegram, Signal
  • cloudová úložiště: Google Drive, Notion, služby od nolog.cz
  • úkolníčky: Trello, Todoist
  • příroda: PlantNet, Co tu kvete?
  • hvězdná obloha: StarTracker, Starlight
  • docházka a administrativa: Levitio
  • kešky: GCC, GC Wizard, Geocaching, C:Geo

O autorech

Zástupkyně šéfredaktora Skautingu, která dřív vedla d