Téma: idea

Jak pracovat s novou ideou vlčat a světlušek

Foto: Štěpán Hašek – Jmelí

V září 2022 Náčelnictvo Junáka oficiálně přijímá nové znění idey vlčat, světlušek a žabiček. Po 26 letech tak máme nové znění zákona, slibu, hesla a denního příkazu pro tuto věkovou kategorii.

2017–2022 – co vše se událo

Idea je jedním ze základních prvků skautské výchovné metody a hraje zásadní roli i ve výchově vlčat a světlušek. A s vědomím této důležitosti bylo přistupováno k celému procesu revize. Poté co Valný sněm na jaře 2017 uložil Náčelnictvu, aby se revizí idey zabývalo, vznikla v prosinci 2017 pracovní skupina Náčelnictva.

Během následujících několika let jsme jako členové skupiny analyzovali hodnoty staré idey, dělali průzkumy uvnitř hnutí, potkávali se opakovaně s vedoucími z různých míst, s odborníky u kulatých stolů a v regionech také s mnohými z vás, zkoumali historické a zahraniční zdroje. Po zrušeném Valném sněmu v roce 2020 jsme alespoň využili výstupů z předsněmové diskuze a na jejich základě jsme doladili finální verzi která je reflektovala. Na jaře 2022 jsme představili návrh nového znění zákona, slibu, hesla a denního příkazu vlčat, světlušek a žabiček, který Valný sněm naprostou většinou hlasů přijal a uložil Náčelnictvu jeho přijetí.

Nová idea – klíčové změny

Hodnoty, ke kterým nám nová idea pomáhá směřovat naše vlčata a světlušky, zůstávají stále stejné. Upravujeme pouze její formu, a to na mj. více srozumitelnou pro generaci dnešních dětí.

Na základě úvodních debat, skautských sond a kulatých stolů jsme se rozhodli v nové ideji udělat dvě zásadní změny:

  1. sjednotit znění pro kluky a holky
  2. neodkazovat se na symbolický rámec vlčat či světlušek

Ke sjednocení nás zejména přesvědčil fakt, že vedoucí, se kterými jsme se potkávali, byli jednoznačně přesvědčeni o tom, že holky i kluky vychováváme a chceme dále vychovávat ke stejným hodnotám. Byly tady ale i více praktické argumenty koedukovaných oddílů, které nezvládají pracovat s dvěma ideami zároveň. Nebo otázky, proč holky slibují na Pravdu a Lásku, zatímco kluci na tu nejvyšší?

Ze symbolického rámce v ideji zůstalo pouze pojmenování „vlče, světluška a žabička“. Tímto krokem se snažíme zpřístupnit ideu i oddílům, které aktivně nepracují s oficiálními symbolickými rámci (typicky koedukované oddíly, ale i mnoho dalších). Rozhodně se nesnažíme tímto krokem snížit důležitost symbolických rámců, které u vlčat, světlušek i žabiček mají nezastupitelnou roli.

Nová idea – znění a hodnoty

Slib:

Slibuji, že se budu snažit chovat podle zákona vlčat/světlušek/žabiček a spolu s ostatními hledat nejvyšší Pravdu a Lásku (k tomu mi dopomáhej Bůh).

Pomocí slibu se vlče či světluška odkazuje na samotný zákon a slibuje, že se bude snažit dle něj chovat. Vlčata a světlušky by také měli hledat nejvyšší principy, které jsou odkazem na skautský slib. Klíčové ovšem je, že v tomto případě na to nejsou sami, ale k hledání dochází spolu s ostatními – zde se nemusí jednat pouze o skautskou komunitu, ale také rodinu, školu či kamarády.

Zákon:

Vlče/světluška/žabička:

  • mluví pravdu,
  • dodržuje pravidla,
  • pomáhá druhým,
  • překonává samo/sama sebe,
  • pečuje o sebe a své okolí.

Zákon jasně definuje, jak se máme chovat, a slouží tak vlčatům a světluškám jako návod do každodenního života. Zásadní je změna formulace – již se nebavíme o tom, že je světluška pravdomluvná, ale že mluví pravdu. Již není statečná, ale překonává sama sebe atd. Tato úprava klade menší nároky na děti, kterým již neříkáme jaké mají být, ale spíše jak se mají v dané situaci zachovat.

Denní příkaz:

Buď lepší dnes než včera!

Denní příkaz si můžeme představit jako malý úkol na každý den. Neměl by ovšem sloužit jako tlak na neustálé zlepšování či dokonalosti. Naopak by měl přirozeně vést děti k překonání se a ocenění maličkostí, které ten den zvládly.

Heslo: 

Konej dobro.

Heslo slouží jako motto. Je to krátké vyjádření ideálu, kterého se snažíme dosáhnout. A v tomto případě se jedná o konání dobra. Nemusí se ovšem jednat pouze o konání dobrých skutků, ale také dělání správných rozhodnutí.

Jak přejít na novou ideu

Jako vedoucí se s ideou vlčat, světlušek a žabiček potkáváte několik let, často mnohem déle než samotné děti, a tak může být náročnější si na změnu zvyknout. Tato změna je příležitostí se znovu nad smyslem idey zamyslet a hledat nové a neprozkoumané cesty, jak s ní můžeme pracovat při přípravě a realizaci programu. Pokud ve vašem oddíle změna idey rezonuje, diskutujte o tom, věnujte se tomu a když to bude potřeba, dejte si klidně načas. Pro zdárný přechod je důležité určit si termín, od kdy začnete s novou ideou pracovat a domluvit se na tom s ostatními vedoucími. Může to být v polovině skautského roku, na táboře nebo v září s příchodem nováčků.

Pravděpodobně se najdou i oddíly, které s ideou doposud moc nepracovaly nebo jen okrajově. Tato změna je příležitostí i pro ně, jak začít ideu aktivně používat.

Na co si vlčata, světlušky a žabičky mohou přijít sami

Vlčata, světlušky i žabičky jsou od přírody velmi zvídaví. Nechte je, aby sami hledali, co z nové idey už bylo v té staré a v čem se naopak liší. Připravte si jednotlivé body nového zákona na samostatných papírcích (nejlépe barevných). Ty můžete ukrýt v klubovně nebo v blízkém okolí, abychom do aktivity dostali trochu pohybu. Na větší papír napište doprostřed starý zákon. Postupně nalepte jednotlivé body nového zákona na papír kolem starého zákona a propojte jednotlivé body nového a starého znění mezi sebou, pokud mohou znamenat to samé, a povídejte si o tom.

Co nám říká, že „Vlče se nikdy nepoddá samo sobě?“ Nemůže to znamenat, že mluví pravdu i když se mu to nehodí? Nebo že překovává samo sebe, když musí plnit své povinnosti i přesto, že by nejraději dělalo něco jiného? A co nám říká že „Světluška je čistotná?“ Možná že o sebe pečuje?

Konej dobro!

Kde se vykoná nejvíce dobra? Přece v příbězích! Ty mají u dětí nezastupitelnou roli ve výchově. Najdeme v nich dobro i zlo, lásku i lhostejnost, pravdu i lež. Zimní období vybízí ke čtení na schůzkách u krbu nebo svíčky. Můžete číst příběhy o Lucince a kouzelné lucerně, příběhy o Mauglím z Knih džunglí, o Čolkovi a Žabce, Cestu kolem světa za osmdesát dní nebo Harryho Pottera. Pro děti je přirozené konat dobro, občas potřebují jen inspiraci, které nejen v těchto příbězích najdeme hromadu. A inspirací jsou pro děti v neposlední řadě i sami vedoucí. Na to nezapomínejme.

Od konání dobra je to jen malý krůček k tomu být lepší než včera. S každým vykonaným dobrem (čti dobrým skutkem) jsme lepší než jsme byli. Navíc se počítá i to, co vlčata, světlušky a žabičky udělají sami pro sebe. Každý den se tak mohou zlepšovat v tom, co mají rádi nebo co je zajímá, a plnit tak denní příkaz. Patří sem i plnění bodů ze stezky nebo vlčků a světýlek.

Idea není cíl, ale cesta

Obdobně jako ostatní prvky skautské výchovné metody je idea prostředkem – cestou k naplnění cílů. Idea nám pomáhá v ukotvení sebe sama ve společnosti, stanovení si pro nás důležitých hodnot, nastavení pomyslných mantinelů našeho chování a jednání a vede nás na cestě životem. Záleží tedy na tom, jak s ní budete v programu pro vlčata, světlušky a žabičky pracovat. Jistě se najde vlče, které dodrželo při hře daná pravidla nebo si doneslo všechny věci na schůzku. Nebo světluška či žabička, která pomohla najít ztracený šátek nebo nasypala zrní do krmítka. Je na nás vedoucích, abychom tu byli pro naše nejmenší brášky a sestřičky a poukazovali na každou drobnost, která se jim povedla, na jakýkoliv dobrý skutek, na dobro v nich a to nejen když budou klopýtat a dělat chyby. Každá pochvala nebo povzbuzení může ve vlčeti, světlušce či žabičce zažehnout plamen na cestě za hledáním nejvyšší Pravdy a Lásky.

Vedete světlušky nebo vlčata a hledáte další zdroje k práci s novou ideou? Je pro vás nachystaná nová webová stránka skaut.cz/ideaVaS, kde najdete veškeré informace, tipy a podporu.

O autorech

Posledních 5 let byla členkou pracovní skupiny zabývají
Vedoucí koedukovaného oddílu v Suchdole nad Odrou, vedouc