Téma: sloupek náčelníků

Jak být připraveni – a na co všechno

Jak být připraveni – a na co všechno
Foto: Jakub Pejcal – Boby

Od ruské invaze na Ukrajinu v únoru se toho odehrálo hodně i u nás. Jako skauti jsme nestáli stranou. Nejdříve probíhaly humanitární sbírky, posléze bylo třeba se zaměřit na válečné uprchlíky – v našem případě přípravovat program pro holky a kluky, zvát je na skautské akce, pomáhat s ubytováním. V době psaní těchto řádků koncem března se další vývoj situace nedá spolehlivě odhadnout, což vyvolává otázky nejrůznějšího druhu.

Ty hlavní jsou spojené s tím, že „přímo za našimi hranicemi“ (z pohledu generace našich „československých“ rodičů) vypukla brutální válka vyvolaná agresivní mocností, kterou navíc díky moderním technologiím můžeme sledovat zblízka. Tipy sestry Rozárky, (Jak) mluvit s dětmi o válce?, obletěly skautský svět. Ani pro dospělé není snadné se s tím srovnat, a to neplatí zdaleka jen pro skauty.

Zacílená přímo na skauty bývá otázka, jak dostát svému heslu. Máme činnost výrazně přizpůsobit době války? Zavést do programu více prvků přípravy na ozbrojený konflikt? Máme holky a kluky cvičit v boji se zbraní? Nebo je spíš učit pomáhat lidem, kterým se bortí svět, a učit je neztratit se v dezinformacích? Jak se můžeme připravit na možné budoucí hrozby?

Podle poslání ve stanovách Junáka – českého skauta mladé lidi rozvíjíme tak, aby byli schopni plnit své povinnosti k nejvyšší Pravdě a Lásce, sobě samým, bližním, vlasti, celému lidskému společenství a přírodě.

Jsme s náčelníkem a náčelními zajedno, že skauti nejsou a nemají být společnosti přínosem v tom, že ovládají boj se zbraní. Nicméně často mají návyky, dovednosti a schopnosti, díky kterým dokáží měnit běh dějin.

Máme za to, že je důležité prohlubovat to, kam kompetence skautské výchovy míří již nyní. Jejich potřebnost je univerzální: od schopnosti přežít v přírodě, snášet nepohodlí či ošetřit zranění, až ke zkušenosti s organizováním, spoluprací v týmu, motivací, práci s prioritami, rozpočtem a prostředky. Ale co víc, vychováváme k tomu, aby skauti byli otevření a přátelští – ale zároveň dokázali rozpoznat zlo a postavit se mu.

Náčelnictvo počátkem února velmi kladně hodnotilo schopnost Výkonné rady řídit organizaci v krizových situacích, zejména během pandemie koronaviru. I v těchto otázkách má naši plnou důvěru – a neméně tak i kraje, okresy a všechna střediska a oddíly. Je těžké předpovědět situaci za měsíc, ale lze si vsadit na to, že se skauti do jejího řešení zapojí, jak nejlépe dovedou. Protože být skautkou či skautem znamená snažit se být připraven.

Přeji nám před tábory, abychom v přírodě načerpali síly – a abychom nejen v rámci připravenosti dopřáli skautkám a skautům postavit si tábor vlastními silami.

Foto: Petr Kalousek – Robinson