Téma: instant

Evropa jako úkol

Co obnáší předsednictví v Radě EU, jaké jsou české priority a prostřednictvím čeho se mohou zapojit i mladí lidé?
Foto: Web Českého Předsednictví Radě Eu

V červenci letošního roku začalo české předsednictví Radě Evropské unie. Společně s Francií a Švédskem tak Česká republika utvořila opět předsednické trio. Jaká instituce taková Rada EU vlastně je a co přesně znamená jí předsedat?

Jde o hlavní rozhodovací orgán Evropské unie. Rada reprezentuje všechny členské státy a každá ze zemí Evropské unie je v ní zastoupená ministrem ze své vnitrostátní vlády. Podle aktuálně projednávané agendy je vždy přítomný i ministr z odpovídajícího resortu, který má téma na starost. Rada EU společně s Evropským parlamentem jedná o legislativě, kterou poté předloží Evropské komisi. O přijímání evropských právních norem jsme psali už dříve.

Mezi další úkoly Rady patří například i dohoda o rozpočtu Evropské unie. Ten se obvykle přijímá každý rok v prosinci a jeho plnění začíná 1. ledna následujícího roku. Rada EU také podle pokynů Evropské rady vykonává společnou zahraniční politiku dohromady s Vysokým představitelem Unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku (takový celoevropský ministr zahraničí). Pokud chtějí členské státy uzavřít např. obchodní dohodu s nečlenským státem nebo mezinárodní organizací, její schválení je taktéž v kompetenci Rady EU.

Všechny členské státy EU se v předsednictví Radě postupně střídají v šestiměsíčních intervalech. Hlavním úkolem předsedajícího státu je určování priorit a témat jednání jak na expertní, tak na politické rovině. Zástupci předsedající země také řídí samotná zasedání a potýkají se přitom se snad nejzásadnější výzvou – hledáním kompromisů mezi jednotlivými zájmy členských států. Předsedající stát dále zastupuje Radu na jednáních s ostatními institucemi Unie (například s Evropským parlamentem či třetími státy). Aby byla zajištěna kontinuita, tři členské státy se vždy spojují do „předsednického tria“, ve kterém společně připravují program na osmnáct měsíců.

Pozor na záměnu Rady Evropské unie s Evropskou radou a Radou Evropy. Jde o tři odlišná uskupení. Popisovaná Rada Evropské unie sdružuje ministry států a pracuje po celý rok, zatímco Evropská rada sdružuje premiéry a prezidenty států a schází se jen několikrát ročně k řešení nejdůležitějších otázek. Poslední zmiňovaná Rada Evropy je pak platformou mimo EU, zahrnuje téměř všechny evropské země a věnuje se ochraně lidských práv.

Současné české předsednictví jistě představuje příležitost více se vyznat v roli našeho státu v rámci Evropské unie a toho, jak díky ní můžeme ovlivnit evropské směřování. V následující části tak naleznete připravený programový blok, který můžete využít pro roverské setkání či pro jinou, věkově podobnou skupinu. Program doporučuji použít jako celek. Aktivity vedou účastníky ke kritickému myšlení, rozšiřování povědomí o aktuálním dění a rozvoji verbálních dovedností. Délka celého programu závisí na zapojení účastníků, doporučujeme si však vyhradit alespoň 2–3 hodiny.

Aktivita 1 – Evropa jako úkol

Cíl: účastníci rozumí pojmům předsednictví EU i Rada EU, rámcově znají úkoly dané instituce a přemýšlí nad významem slov používaných v politické komunikaci

Účastníci: 6–16 účastníků ve věku 15+

Délka: 30–45 minut

Pomůcky: velký papír, fixy

V první části programu účastníky uvedeme do kontextu. Začneme krátkým brainstormingem o tom, co ví o Radě EU, o úkolech předsednického státu a konkrétně o probíhajícím českém předsednictví. Po úvodní části představíme současné motto českého předsednictví, které zní „Evropa jako úkol“. Samotné motto je inspirováno esejí Václava Havla z roku 1996. Odkazuje na požadavek znovu kriticky promyslet, jaký úkol před Evropou a Evropany stojí. Pro navození atmosféry můžeme citovat část Havlovy eseje (bit.ly/evropa-jako-ukol). Následně pak s účastníky diskutujeme nad významem slov. Poté společně vytvoříme několik kritérií, které by podle účastníků mělo dobré motto splňovat. Pomůckou nám může být například koncept atributů úspěšné politické značky.

Aktivita 2 – Priority předsednictví

Cíl: účastníci společně přemýšlí o výzvách současné Evropské unie a roli České republiky jako předsednického státu Rady EU

Účastníci: 6–16 účastníků ve věku 15+, dále pak starší moderátor programu

Délka: 80 minut

Pomůcky: velký papír, fixy, případně počítač pro jednotlivou skupinu a projektor

V druhé části programu rozdělíme účastníky do skupin nejméně po třech. V této části si účastníci vyzkouší roli vlády ČR. Jejich úkolem bude vymyslet pět priorit českého předsednictví a vlastní motto. Během programu by měli účastníci pracovat jen se svými znalostmi a nevyužívat internet. Na přípravu jim dejte dle situace 40–60 minut. Následně jednotlivé skupiny prezentují svoje programy. Pro prezentaci můžete zvolit buď powerpoint nebo flipchart. Skupina by měla podrobněji (ne pouze v bodech) okomentovat jednotlivé priority a motto. Po všech prezentacích se společně s účastníky podívejte na reálné priority českého předsednictví a porovnejte, v čem se shodují a v čem liší.

Aktivita 3 – Závěrečná reflexe

Společně s účastníky zhodnoťte proběhlé aktivity. Můžete se ptát na následující otázky:

• Co nového jste se dozvěděli?
  • Jak vnímáte roli předsednického státu?
  • Jaký je váš názor na priority českého předsednictví? Jsou aktuální, dostatečné?
  • Měli všichni dostatečný prostor na vyjádření?
  • Jak jednotlivé skupiny postupovali při vytváření priorit?

Při závěrečném hodnocení nezapomeňte i na zpětnou vazbu pro prezentující, také ocenit, co se jim podařilo, a pokud budou chtít, zmínit i to, na čem mohou ještě pracovat.

V rámci zpětné vazby můžete účastníkům představit projekty, skrze které se mohou zapojit do českého předsednictví jako takového či projekty, které se snaží otevírat mladým téma Evropské unie interaktivní formou.

Další informace o českém předsednictví najdete na webu.

Vede 4. oddíl Slunce v Letovicích, nyní studuje v Holands