Téma: družina

Družina na oddílové výpravě

Foto: Zuzana Havlínová

Výprava skautského oddílu je místem her a objevování. Představuje i skvělou příležitost pro uplatňování skautské výchovné metody. Pobyt v přírodě nám nabízí obrovské výchovné možnosti, které se v klubovně realizují jen obtížně. Děti nejen získávají vztah k přírodě, ale rovněž mohou lépe rozvíjet svou samostatnost, schopnosti spolupráce a učí se nespoléhat pouze na moderní technologie. Vedoucí oddílu má více času na výchovné působení. Přestože se výpravy účastní celý oddíl, pořád zbývá dost prostoru i pro rozvoj družinového systému. Družina na výpravě, to není jen tým pro hry a soutěže. 

Jak na výpravě úmyslně podpořit rozvoj družinového systému? Není potřeba organizovat nic složitého. Na začátku stačí využít i jednoduché aktivity. Při přípravě programu zkusme popřemýšlet, co mohou skauti a skautky udělat samostatně, a to je nechejme dělat! Družiny například můžou samy zajišťovat přípravu jídla, stavbu stanů, připravit hru pro zbylé družiny apod. Začít můžeme již před výpravou. V mnoha oddílech je zvykem, že potraviny před víkendovou výpravou nakupují vedoucí a následně vše dovezou na místo autem. Na výpravě pak někoho z dospělých určí kuchařem. Osobně si myslím, že u skautů a skautek je mnohem lepší nechat zajištění a přípravu stravy přímo na dětech. V našem oddíle skautů se snažíme, aby kluci sami vařili a připravovali jídlo na většině výprav. Každá družina si obvykle na své schůzce domluví, co bude vařit a jaké potraviny každý člen vezme. V programu výpravy pak necháváme prostor družinám pro přípravu jídla. Ukazuje se, že se rozhodně nejedná o ztracený čas. Pokud máte pocit, že děti vařit ještě neumí, můžete začít například s „pirátskou hostinou“. Každý člen družiny dá do společných zásob své potraviny a všichni se pak snaží vytvořit co nejlepší hostinu. 

Při táboření v přírodě družina může zajišťovat část příprav. Jedna připraví ohniště, další závěsy na kotlík, třetí lavičky… Během výpravy můžeme zorganizovat i soutěž družin, při níž každá družina připraví jednu disciplínu. Jsme-li na novém tábořišti, nechejme každou družinu prozkoumat okolí a nakreslit mapu. Na konci výpravy nás obvykle čeká úklid chaty nebo tábořiště. Ať se rádci sami domluví a rozdělí si práci. Každá družina bude zodpovídat za určitou část úklidu. Existují spousty drobných aktivit, které mohou družiny dělat samostatně a nemusí být řízeny dospělými vedoucími. Neorganizujme veškerou činnost, nechejme něco i dětem!

O autorech

Mnoho let vedl oddíl skautů, nyní se věnuje vlčatům a