Téma: společnost

30 let svobody

Jak oslavit tři desetiletí svobodného státu a skautingu?
Autor: Josef Šrámek ml.

V roce 2019 si připomínáme mnoho významných událostí – uběhlo 50 let od burcujícího činu Jana Palacha, 80 let od okupace českých zemí nacistickým Německem a začátku druhé světové války. Masarykova univerzita oslavila své 100. výročí, v květnu to pak bylo 15 let od vstupu České republiky do Evropské unie. Jedno významné výročí je ale stále před námi. V listopadu si připomeneme 30 let od sametové revoluce a tedy i 30 let od obnovení skautingu.

Skautské hnutí si v minulosti prošlo celkem třemi zákazy – poprvé se tak stalo během druhé světové války, kdy byla činnost skautů přerušena nacisty. Druhý a třetí zákaz následoval za komunistického režimu. Sedmnáctý listopad 1989 ale nastartoval zásadní změny ve společnosti, jejichž součástí byl nejen pád komunistického režimu, ale také třetí obnova skautingu. Již 2. prosince 1989 zamířily tisíce skautů a skautek do Prahy na obnovovací setkání Junáka v Městské knihovně. Přítomní přijali sedmibodové prohlášení a prohlásili skauting za obnovený. Právně byl Junák potvrzen před Vánoci, rozhodnutí nabylo platnosti 28. prosince 1989. Do nového roku tak Junák vstoupil jako oficiální organizace.

V těchto dnech tedy prožíváme nejdelší období svobodného skautingu, jaké české země zažily. Je obrovské štěstí, že můžeme žít ve svobodné zemi a bez omezení skautovat. Proto bychom s tímto významným výročím měli pracovat i v našich oddílech. Jak? Přinášíme vám několik tipů!

Tipy na aktivity s oddílem

Vyhledejte skautské pamětníky

Zkuste oslovit skautské pamětníky. Ptejte se jich, jak vzpomínají na své začátky ve skautování, na tábory, výpravy nebo kde měli klubovny. Nejlepší bude, když rozhovory s nimi rovnou nahrajete a nahrávky bezpečně uložíte. Tak si uchováte paměti a kdo ví – třeba je jednoho dne použijete při chystání výstavy o skautingu nebo při sepisování knihy o vašem skautském středisku/oddíle. Můžete se také zapojit do projektu „Příběhy skautských pamětníků“ a nahraný rozhovor přidat na web skautskyinstitut.cz/skautske-stoleti.

Promítejte!

2. prosince proběhne slavnostní premiéra dokumentu o třetí obnově skautingu v Praze. Vy ale můžete sledovat dokument z vašich kin a ve stejnou dobu, jako poběží celostátní premiéra. Co je k tomu potřeba udělat? Přihlásit se na webu skautskyinstitut.cz/30-let-svobody a domluvit si promítání s Vaším místním kinem. Potom už můžete vymýšlet, jak akci ještě zpestřit. Co třeba využít příležitosti a poděkovat těm, kteří se zasloužili o obnovu skautingu prostřednictvím děkovacích dekretů?

Uspořádejte setkání

Sezvěte bývalé vedení vašeho oddílu, střediska i další skautské pamětníky a dejte jim možnost se spolu setkat. Věřte, že mnozí se už mnoho let neviděli a za takové setkání budou velmi rádi. Dobrou příležitostí k tomuto setkání se může stát promítání dokumentu o 3. obnově skautingu.

Skautské vize

Popusťte uzdu své fantazie a napište, jak si představujete skauting nebo váš oddíl za dalších 30 let. Vzkazy můžete psát v rámci družinovky, výpravy, nebo třeba při setkání s pamětníky. Pokud nechcete psát, udělejte audio/video záznam. Následně je uzavřete do krabice a dejte na bezpečné místo, odkud je za 30 let zase vytáhnete.

Vydejte se na významná místa

Máte nějaké tradiční oddílové/střediskové místo, kde se schází skauti už mnoho let? Nebo tábořiště, kde tábořil v minulosti váš oddíl/středisko? Udělejte s oddílem výpravu a vydejte se po stopách vaší oddílové/střediskové minulosti. Můžete s sebou vytisknout i fotografie z minulosti a následně porovnat, jak se místo změnilo. Je to také skvělá příležitost, jak oddíl/středisko seznámit s jeho historií.

Secvičte scénku

Víte jak vznikl Váš oddíl? Jak se postupně vyvíjel, jak vznikly vaše oddílové tradice? Seznamte s tím i ostatní! Nacvičte divadelní vystoupení, kde vysvětlíte, jak to s vaším oddílem bylo. Můžete jej pojmout jako oddílovou aktivitu – každá družina si nacvičí nějakou krátkou scénku týkající se historie vašeho oddílu a na společné oddílové výpravě/schůzce si je vzájemně představíte. Věřte, že se jak u nácviku, tak i u samotného hraní pobavíte a navíc si i připomenete důležité chvíle oddílu.

Uspořádejte městskou hru

Chcete, aby o historii skautingu vědělo vaše město? Připravte městskou hru nebo šifrovačku pro veřejnost či vaše středisko. Akci můžete pojmout i jako nábor nových členů. Jak hru zrealizovat, se dočtete v aktuálním čísle Roverského kmene.

Exkurze do skautského archivu

Pokud nevíte, kde se skladují kroniky, vlajky a další dokumenty vašeho oddílu či střediska, je čas to napravit. Vydejte se do vašeho skautského archivu a podívejte se, co vše obsahuje. Pokud není uspořádaný, je možná nejvyšší čas najít vašeho skautského archiváře, který se o dokumenty bude starat.

Nevíte, kde hledat?

Hledáte informace o minulosti skautingu ve vašem oddíle/středisku nebo chcete psát knihu či chystat výstavu a nemáte dostatek materiálů? Kontaktujte skautský archiv (skautskyinstitut.cz/archiv), který vám poradí, kde by se věci týkající se vaší minulosti mohly nacházet.

Odborky

Následující výročí je skvělou příležitostí k plnění skautských odborek. Nejvíce se nabízí odborka Historik, Skautský historik a Občan. Výše zmíněnými činnostmi můžete skauty a skautky motivovat k jejich plnění.

Foto: Skautský archiv

Akce, které by vám neměly uniknout

Sametky se vracejí

Hru s prvky geocachingu pořádá Česká rada dětí a mládeže po celé České republice až do 17. listopadu. Principem hry je objevovat poschovávané krabičky tzv. Sametky s příběhy pamětníků podle příslušného popisu nebo za pomoci GPS navigace. V každé Sametce je soutěžní otázka, která se váže k uvedenému příběhu. Hra Sametky má hlavně připomenout 30. výročí Sametové revoluce netradiční formou. Více informací na sametky.cz.

Slavnostní dekret

Od podzimu budou moci skautské jednotky využít poděkování ve formě slavnostního dekretu. Tím lze poděkovat těm, kteří se zasloužili o obnovu skautingu ve vašem oddíle, středisku, okrese či kraji. Udělení tohoto poděkování je čistě na rozhodnutí vašeho střediska. Generátor dekretu najdete na generator.skaut.cz/30let.

Dokument Jednou skautem, navždy skautem

Dokument Olgy Malířové Špátové „Jednou skautem, navždy skautem“ bude vysílán 15. října na ČT 2.

Výstava

Od 17. října do 1. prosince bude k vidění v Senátu ČR výstava ke 30 letům svobodného skautingu. Iniciována je senátorem br. Petrem Holečkem, pořádá ji Junák – český skaut a Senát Parlamentu ČR.

Slavnostní promítání

2. prosince se v Městské knihovně v Praze uskuteční promítání premiéry dokumentu o třetí obnově skautingu. Všimněte si, že promítání proběhne přesně po 30 letech a na stejném místě, jako byla obnovovací schůzka skautů v roce 1989.

Kde načerpat další inspiraci

Prolistujte též ostatní skautské časopisy. Ve Skautském světě se dočtete o proměně skautování za uplynulých 30 let, v Roverském kmeni najdou vaši roveři a rangers vlastní tipy na program a ve Skautu najdou teenageři na výročí navázaný článek k odborce Skautský historik.

Mnohé další tipy na práci se skautskou historií v programu vám poskytne příručka Skautské odkazy s celou řadou připravených programů, kterou najdete na skautskyinstitut.cz/metodika.

Na text přímo navazuje následující článek:

Co můžeme dělat, aby byl skauting svobodný i dalších 30 let?

O autorech

Vede dívčí boskovický oddíl, je okresní výchovná zpr