Téma: oddíl

Zanechat svět lepší

Jaká témata a možnosti přinášejí oddílům Skauti na Zemi?
Foto: Lukáš Fuchman – Ježíšek

„Skauting je nedílnou součástí společnosti. Všude na Zemi působí skautské oddíly v místních komunitách, ovlivňují lokální dění, ale díky propojenosti světa i dění globální. Posláním skautingu je dělat svět okolo nás lepším, hledat způsoby, jak prostřednictvím každodenního jednání uplatňovat vliv, který jako jednotlivci i jako hnutí máme.“

Eva Měřínská – náčelní

Projekt Skauti na Zemi, který má za sebou více než rok, nyní přináší oddílům hned několik způsobů zapojení. Pokud chcete zvyšovat svou odpovědnost vůči světu a pracovat s globálními tématy, existuje celá řada možností, jak na to. Ale vezměme to od začátku. Co jsou to vlastně ta globální témata a proč by nás to mohlo zajímat? 

Získávat nadhled

Kdybychom seděli v družici odlétající do vesmíru, mohli bychom pozorovat věci pod námi ze stále většího nadhledu. Nakonec bychom neviděli jen města a významné krajinné prvky, ale celé kontinenty a světové oceány úplně v jiném světle. Možná bychom přehlédli některé detaily, které jsou jedinečné, ale zato bychom byli schopni vidět propojení míst a lidí, která nejsou na první pohled v reálném životě zřejmá. 

Tahle metafora může vést k uvědomnění, že pro poznání světa potřebujeme nadhled. Můžeme se učit rozlišovat, že v některých situacích potřebuji dobře chápat to, co je blízko (místní ekonomika, lokální společensko-politické dění), a v jiných situacích je smysluplné vnímat širší, globální rozměr (např. u spotřeby zboží, setkávání se kultur, v otázkách ekologie). Jako příklad může posloužit třeba i vaše dnešní snídaně. Co jste dnes jedli? Kde byly potraviny vyprodukovány? Pečivo z místní pekárny, jogurt z Vysočiny? Odkud pochází ovoce (když je u nás zima), čaj nebo káva? Lze klást i mnoho dalších otázek – odkud jsou materiály, ze kterých jsou vyrobeny obaly těch potravin (plast, hliník), a jací lidé a za jakých podmínek se asi podíleli na výrobě toho všeho?

A právě ke zkoumání těchto vztahů a lepší orientaci v měnícím se světě slouží globální vzdělávání, kterému se Junák rozhodl zasvětit projekt Skauti na Zemi. Jde o společný projekt Junáka – českého skauta a nevládní organizace NaZemi, do kterého jsou zapojeny i další skautské a vzdělávací organizace ze Slovenska, Polska, Slovinska, Řecka, Velké Británie i Německa – dohromady 11 organizací z 5 zemí. Projekt je podporován z WAGGGSu a WOSMu.

Hlavním cílem projektu je posílit roli skautského hnutí v podpoře důstojného života, lidských práv, rovnosti a spravedlnosti ve světě. Chceme, aby skauti a skautky vnímali svět celistvě, v souvislostech a aby díky tomu dokázali domýšlet dopady svého jednání. Ale jak na to?

Co projekt nabízí?

  • Celorepublikovou síť lektorek a lektorů, 21 holek a kluků, kteří v regionech pořádají semináře s globální tématikou. Semináře se realizují na objednávku ve střediscích, oddílech a na kurzech. S lektory lze konzultovat vše, co je spojeno s tématy globálního rozvojového vzdělávání. Oddílům mohou pomoci při přemýšlení o globálním vzdělávání jako součásti skautské činnosti, při seznamování se se sebeevaluačním nástrojem Globální kompas, i při sestavování vlastních programů navázaných na body stezky.

Nástroje nejen pro oddíly: 

  • Globální kompas (globalnikompas.cz) ukazuje směr oddílům, které chtějí hledat cestu ke zlepšování globální odpovědnosti skautského života. Skvěle se hodí pro oddílové rady, které přemýšlejí o důsledcích každodenního fungování oddílu a chtějí nejen vylepšovat vlastní vnitřní procesy, ale také posilovat otevřené postoje a angažovanost svých členek a členů. V rámci pěti oblastí života oddílu (program, odpovědná spotřeba a financování, komunikace a jednání, participace, okolní svět) pomáhá Kompas otevřít interní diskuzi o tom, co už oddíl dělá, a strukturovat přemýšlení o tom, kudy se vydat, pokud se v dané oblasti chce posunout dál.
  • Kompetence globálního občanství (nazemi.cz/skauti) slouží činovníkům a činovnicím především jako vize celoživotního globálního vzdělávání, tj. kam směřovat naši činnost a programy, jaké vědomosti, dovednosti a postoje posilovat a rozvíjet. Máme na mysli kompetence, jako jsou jednání za spravedlnost a rovnost, porozumění vzájemné propojenosti světa, udržitelné bytí, zacházení s rozmanitostí a respekt k odlišnostem, nakládání s konflikty, kritické myšlení a otevřená mysl, etická odpovědnost a angažovanost. 
  • Databáze programů umožní jednoduše a přehledně nalézt vhodné aktivity a programy pro činnost oddílu. Databáze pomůže zaměřit pozornost na metodicky dobře připravené programy a poskytne podporu v tom, samostatně je vytvářet. Pilotní bude hotová na podzim.
  • Metodická příručka Lidé v pohybu nabízí způsoby, jakými lze v oddíle pracovat s kontroverzními tématy jako např. uprchlictví a migrace. Metodika představuje možné role lektora, metody vedení diskuze i způsoby, jak vytvořit pro program bezpečné prostředí. 
  • Metodika informovaných akcí aneb jak dělat dobro dobře. Cílem informovaných akcí s globálním rozměrem je upozornit spoluobčany na dění, které oddíl zajímá a trápí a které by rád pozitivně ovlivnil. V rámci projektu na takovouto akci lze získat i drobný grant. Metodika je hotová a vyjde na podzim.
  • Metodické a tematické články v časopisech, např.:
  • Kruhy obnovy – Skauting, říjen 2015
  • Xenofobie a jak na ni – Skauting, duben 2016
  • Jenom klikat nestačí – Skautský svět, červen 2015
  • Nesuď podle obalu – Skaut, září 2015

Pestrá škála workshopů s tématy, která jsou praktické a vedou účastníky k hlubšímu zamyšlení nad souvislostmi, které je obklopují. Zde pro představu několik programů: 

  • Globální rozvojové vzdělávání v oddíle (4 h) – cílem tohoto programu je vysvětlit, jak souvisí globální občanství s cíli skautské výchovy, a představit globální kompetence jako důležitou součást smysluplné práce v oddíle. Kurz pomůže pojmenovat oblasti, kde všude se již s globální výchovou v oddíle pracuje, a najít možnosti, které lze rozvíjet.
  • Prolamování stereotypů (90 min) – cílem programu je účastníky a účastnice přivést k porozumění tomu, co jsou stereotypy a jakými způsoby se vytváří. Program pomáhá uvědomit si, že se pod obecnými označeními skrývají rozmanití lidé s konkrétními příběhy.
  • Reuse-reduce-recycle (90 min) – neboli snížit – použít znovu – recyklovat. Cílem programu je uvědomit si, že existují negativní dopady způsobené tvorbou odpadu a odnést si několik praktických podnětů, jak lze osobně (či ve svém oddíle a okolí) snižovat tvorbu odpadu.
  • Jak pracovat s kontroverzními tématy (1,5 či 8 h) – kurz vybaví vedoucí či vzdělavatele a vzdělavatelky praktickými tipy a metodami k práci s kontroverzními tématy. Umožní jim také přemýšlet nad tím, jak mohou během učení pracovat sami se sebou.

Pokud vás cokoliv z výše popsaného zaujalo a rádi byste se dozvěděli více informací či si chtěli objednat program, neváhejte kontaktovat koordinátorku Petru Vackovou (). Informace také najdete na skautinazemi.cz či na skautské křižovatce.

Pozvánka pro vás

Možností, jak se do projektu zapojit či jak dostávat globální témata do běžného skautského života, je celá škála od těch jednorázových až po dlouhodobější angažmá. Tedy jen pro shrnutí: 

  • s oddílovou radou se seznamte s Globálním kompasem a vyberete směr, kudy budete rozvíjet svůj potenciál
  • kontaktujte koordinátorku projektu Petru Vackovou, která vás napojí na lektorskou síť ve vašem okolí
  • pozvěte si lektorky a lektory Skautů na Zemi na realizaci vzdělávacího programu nebo konzultaci
  • uspořádejte ve svém okolí nějakou informovanou akci 

Nakonec se můžete zúčastnit některých plánovaných setkání či programů s globální tématikou:

  • Meandr (15. 10.) – Brno, Praha, Olomouc – zakotvi inspiraci a chyť vlnu, která tě posune za obzor – setkání nejen účastníků a účastnic letních kurzů, kteří byli přítomni na programu od Skautů na Zemi
  • Elixír (18.–20. 11.) – 9 různých témat, 9 různých workshopů, které se dotýkají našeho snažení
  • MiQuik (2.–4. 12.) – téma víkendu je Svět o kousek lepší – teoretické a praktické ukázky toho, jak lze věci měnit k lepšímu
  • Programy Skautského institutu v Praze, Brně a Olomouci

Co se děje v partnerských organizacích z jiných zemí? 

Partneři z Řecka se aktivně zapojili do řešení uprchlické situace, která nastala v jejich zemi. Řečtí skauti a skautky provozují několik táborů pro uprchlíky, ať už v Athénách, anebo na ostrovech. Lektory a lektorkami projektu jsou zkušení vzdělavatelé i lidé z ústředí a díky nim můžeme alespoň zprostředkovaně nahlédnout do situace na jihu Evropy.

Skotští partneři mají letité zkušenosti s globální tématikou i spoluprací se skautskými organizacemi ze zemí tzv. Commonwealthu, který sdružuje bývalé britské kolonie. Skotští lektoři a lektorky jsou zvyklí nahlížet svět propojeně a učí se, jak tento pohled předávat dál.

Koho si představit pod Skauty na Zemi?

Zeptali jsme se několika lektorek projektu, proč se do projektu zapojily a v čem vidí jeho přínos pro oddíly: 

Alžběta Rejtmajerová — Bětka, 28 let, koordinátorka vzdělávacích aktivit v Integračním centru Praha, působí v okolí Prahy a Plzně — V dnešní době je podle mě nesmírně důležité umět myslet kriticky a kriticky vyhodnocovat informace, které se na nás hrnou ze všech stran. Mnoho lidí myslí pouze lokálně, což je podle mě omezuje v rozhodnutích, a kdyby si uvědomovali dopady svých činů na širší okolí, většina z nich by se alespoň zamyslela nad možností příště jednat jinak, v globálnějším měřítku.“

 Lucie Takačová — Žabka, 19 let, studentka chemie na Masarykově univerzitě, zástupce vedoucího oddílu, působí v okolí Olomouce — „Zapojila jsem se hlavně z důvodu možnosti rozšířit si obzory a poznat názory různých lidí. Přináší mi to různé pohledy na svět a postupně zjišťuji, že to, o co se snažíme v tomto projektu, se vlastně už děje, aniž bychom si to uvědomovali.“

Markéta Musilová — Blecha, 23 let, studentka environmentálních studií na Masarykově univerzitě, vedoucí oddílu, působí v okolí Prahy a Brna — „V projektu vidím přínos pro skautské oddíly a celé hnutí. Pociťuji velkou sílu dopadu skautské výchovy na budoucnost světa, ve kterém chceme žít. Díky projektu jsem si uvědomila řadu souvislostí mezi našimi všedními životy a událostmi na druhém konci planety. Potřeba posílit jejich řešení skrze naše chování mi přišla zkrátka šitá na míru neformálnímu vzdělávání, jakým je právě skauting. Projekt přináší řadu podnětů pro oddíl – nabízí atraktivní tematické ozvláštnění, stejně jako metodické návody a pomůcky, které jsou velmi užitečné např. pro výchovu ke kritickému myšlení.“

Anna Hubáčková, 20 let, studentka psychologie a pedagogiky na Masarykově univerzitě, bývalá vedoucí oddílu, působí v Brně —  „Na projektu mě nejvíce baví, že skrze spolupráci Junáka a NaZemi se propojuje skautský, z mého pohledu často uzavřený svět se světem okolo. Vnímám vzdělávání jako jednu z nejprospěšnějších činností a témata jako propojenost světa, aktivní občanství či vnímání odpovědnosti za své spotřebitelské chování považuji za důležitá. Pro mě je to cesta, jak zanechat svět o něco lepší, než jaký jsme ho našli.“

Lidé v pohybu (kolektiv autorů, Junák, 2016) – metodická příručka pro práci s kontroverzními tématy a programy věnovanými uprchlictví nebo migraci

Lidevpohybu.eu – web s metodikou a aktivitami k programům o migraci / Globalnikompas.cz – nástroj pro sebereflexi a nasměrování oddílů / Skautinazemi.cz – souhrnné informace o projektu

Na Slovensku se daří podporovat informované akce oddílů pod hlavičkou Dobrého nápadu. Slovenští partneři také zorganizovali mezinárodní setkání ve skautském domě v Banské Štiavnici. 

Slovinská koordinátorka projektu Barbara Tehovnik říká: „Nejkrásnější výsledek projektu je zatím určitě skupina 11 skautů a skautek, kteří prošli tréninkem v globálním vzdělávání, ve kterém si každý našel to své. Chci se s vámi podělit o dvě věci. První je to, že jsme letos na jaře podpořili přátele ve vytvoření skautského oddílu v Keni ve slumu Kibera. Druhá byla návštěva prezidenta naší země, Boruta Pahora, na skautské aktivitě během Světového dne mládeže. Tenhle zážitek inspiroval celý oddíl ve městě Postojna k tomu, že zbytek roku zasvětili aktivitám o globální odpovědnosti pod garancí našich lektorů.“ 

Partneři z Řecka se aktivně zapojili do řešení uprchlické situace, která nastala v jejich zemi. Řečtí skauti a skautky provozují několik táborů pro uprchlíky, ať už v Athénách, anebo na ostrovech. Lektory a lektorkami projektu jsou zkušení vzdělavatelé i lidé z ústředí a díky nim můžeme alespoň zprostředkovaně nahlédnout do situace na jihu Evropy.

Polsku se do projektu zapojil téměř nejvyšší počet lektorů a lektorek. Je mezi nimi také zaměstnanec OSN pro Cíle udržitelného rozvoje, které jsou jedním z velkých témat kurzů i nosnou linkou vzdělávacích nástrojů (sustainabledevelopment.un.org/sdgs). Projekt se stal vlajkovým projektem vyhlášeným Národní radou, jejíž programové rozhodnutí zahrnuje boj s výzvami, jako jsou konzum či pasivita u mladých členů skautu.  

Skotští partneři mají letité zkušenosti s globální tématikou i spoluprací se skautskými organizacemi ze zemí tzv. Commonwealthu, který sdružuje bývalé britské kolonie. Skotští lektoři a lektorky jsou zvyklí nahlížet svět propojeně a učí se, jak tento pohled předávat dál.

Na Slovensku se daří podporovat informované akce oddílů pod hlavičkou Dobrého nápadu. Slovenští partneři také zorganizovali mezinárodní setkání ve skautském domě v Banské Štiavnici. 

Německu zatím nemáme oficiálního skautského partnera, ale zájem na individuální úrovni lektorů a lektorek je. Pokud znáte nějaké motivované německé skauty a skautky, ozvěte se a propojíme je s místními koordinátory. 

O autorech

Zabývá se učením o globálních tématech. Baví ho hled