Téma: literatura

Už abych našla svého marťana

Marek Herman je pedagog, který se zabývá psychologií, zejména sebepoznáním a seberozvojem, už byl unavený z toho, že jsou všechny knihy o psychologii psané složitě a nesrozumitelně. Rozhodl se to změnit! Napsal vlastní populárně-naučnou publikaci, přičemž čerpal z různých odborných prací o dětech, vnitřním rozvoji a duševních pochodech. Knihu nazval Najděte si svého marťana. Na 230 stránkách se dozvíte spoustu věcí o dětech a lidském nitru, které jsou důležité pro všechny lidi, kteří se chtějí rozvíjet spokojeně a co nejlépe. Co z toho je pro nás nejdůležitější? A kde máme hledat svého marťana? Ve své hlavě, kde jinde.

Marťan je speciální bytost, která sídlí v našem mozku. Je to taková naše zmenšenina, které je mezi třemi a pěti lety. Je velmi vnímavý, potřebuje lásku a bezpečí, což ve výsledku znamená, že vy sami pro své dobro se musíte naučit mít se rádi a být k sobě shovívaví. S dětmi je to podobné. Lásku a bezpečí si neposkytují sami, nabízí jim ji důvěrný vztah s lidmi, v raném dětství zejména s matkou, a abychom je zaujali, musíme k nim promlouvat skrze emoce, ne pomocí rozumu a logických argumentů. Těm nerozumí ani děti ani Marťan.

Publikace má šest kapitol. První dvě se věnují hledání Marťana a jsou zaměřené na vnitřní rozvoj čtenářů, tedy zejména rodičů a pedagogů, ale i všech lidí, kteří pracují s dětskými kolektivy. Osobně musím říct, že pro mě to byly kapitoly velmi inspirativní. Další dvě kapitoly pojednávají o vývoji a osobnosti skutečných dětí. Aby to zjednodušil, mluví autor o jednom dítěti, kterého obrazně pojmenoval Medvídek Pú. Kapitoly přinášejí rady k rodičovství či vedení benjamínků. Taky se dozvíte zajímavosti o pohádkách.

Pátá kapitola je o komunikaci, protože to je něco, čemu se nikdo z nás ve svém životě nevyhne. Komunikace je něco, co vytváří naše vztahy. Další věcí důležitou pro vztahy, vlastně jejich pomyslnou páteří, je naslouchání. Všichni jistě víte, že o takových věcech se lépe mluví, než se provozují. Autor to ví také, takže nám nabízí ukázku praktického uplatnění jeho rad ve skutečné třídě s opravdovými dětmi. Že je to pořád jen o škole? Nebojte, s malými úpravami můžete recepty nabízené v knize použít i v družině nebo oddíle. Některé věci jsou známé, jiné vás překvapí, všechny se vám ovšem budou hodit.

Kniha je napsána opravdu živě. Mě jako mladého člověka zaujaly zejména první dvě kapitoly věnované seberozvoji. Rady jsem si podtrhávala a zvýrazňovala, abych se jimi mohla hned začít řídit. I když se dá publikace přečíst za pár dní, je podle mě lepší dát si na ní víc času. Možná vám pak nebude komplikovat čtení opravdu časté opakování informací. Autor tím chtěl asi zdůraznit důležitost konkrétních informacích. Musím říct, že některé věci díky tomu nikdy nezapomenu. Kdybych vám chtěla předat rady z knihy, a měla vybrat jen ty dobré, zabralo by to místa na celý časopis. Snad jen: neváhejte, vydejte se najít svého Marťana!

O autorech

Vedoucí dívčího oddílu a rádkyně družiny Příšerek