Téma: oddíl

Slibové rituály

Jak pracovat s vrcholem duchovní výchovy?
Foto: Štěpán Hašek

Puštík přichází k plápolajícímu ohni. Tam už stojí celý oddíl a zpívá skautskou hymnu. Je pozdě večer, ve vzduchu se mísí vůně orosené louky a slibového ohně. Puštík je plný očekávání, je nervózní, ale zároveň už se nemůže dočkat, až přede všemi složí svůj slib. 

Jaké byly vaše pocity před složením slibu? Jak vypadá váš oddílový rituál? Puštík zažil jen jeden z jeho mnoha podob a možná i ve vašem oddíle vypadá složení skautského slibu podobně. Může však slibový rituál vypadat i jinak? Věnujte chvíli zamyšlení se nad slibovým rituálem u vás v oddíle – z čeho se skládá, proč váš slibový rituál vypadá tak, jak vypadá? Napište si, jaký cíl by měl váš rituál plnit – jde jen o proces složení slibu, je to rituál přechodový, je to něco jiného?

Práce se slibem nezačíná ani nekončí u vlastního slibového rituálu. Ten je jen součástí nikdy nekončící duchovní výchovy a sebevýchovy o lidských hodnotách a hledání toho, co je a co není správné. Vlastní složení slibu by tak mělo být vrcholným momentem dlouhodobé skautské duchovní výchovy. Jak ale docílit toho správného vrcholu?

Budování atmosféry

Před slibovým rituálem je vhodné vytvořit takovou atmosféru, která umocní duchovní prožitek vlastního skládání slibu. Slibující, ale i další účastnici rituálu by se měli zamyslet nad vlastními hodnotami, důležitostí slibu a nad jeho rolí v životě. Tím nejjednodušším způsobem je vytvoření prostoru, kdy se nemluví – např. cesta po svíčkách z tábora až k místu rituálu. Taková stezka může být dále doplněna o otázky týkající se slibu a zákona. Zamyšlení ale nemusí být samostatné – účastníci rituálu se mohou zamýšlet společně s vedoucím. Slibující pak mohou probírat význam slibu třeba se svým slibovým patronem – starším členem oddílu. Slibový rituál je totiž významnou příležitostí pro duchovní výchovu i dalších členů oddílu.

Okamžik slibu

Jádro rituálu je dobré nějakým způsobem oddělit od části zamýšlecí – cestou přes les, přechodem přes vodu nebo slavnostní očistou (koupelí, kadidlem). Vlastní akt složení slibu bývá společný většině oddílů, nejčastěji se slibuje přede všemi členy a hraje zde důležitou roli symbolika – např. kruh, státní vlajka nebo jiné symboly. Ale ani to nemusí být pravidlem. V některých oddílech bývá slib složen někomu konkrétnímu do rukou – slibující stojí čelem k vedoucímu, kterého si předtím vybere.

Po slibu

Čas po okamžiku slibu je důležitý – neměl by přebít zážitek z vlastního slibu. Zároveň by však slibující měli dostat prostor k vyjádření svých pocitů, kterých jsou plní. Tato poslibová fáze může být opět využita k zamyšlení se nad významem slibu, tentokrát však již v kruhu celého oddílu.

Každý rituál je jedinečný, a tak ani nemůže existovat jasný návod na jeho správnou podobu. Vzpomeňte si znovu na váš oddílový slibový rituál – splňuje cíle a očekávání, které do něho vkládáte? Nebojte se ho případně postupně obměňovat. Byla by škoda nevyužít jeho mystického potenciálu k hlubšímu zamyšlení jak slibujících, tak celého oddílu. 

Rizika slibových rituálů a jak na ně 

  • Nevhodná atmosféra: Je třeba zabránit vzniku komických situací – může být problematické u nových prvků (snažte se vždy rituály představit předem – a to z pohledu slibujících i ostatních účastníků). Slib by také měl být vyvrcholení dne – po slibu by už neměl být žádný program a den před ním by neměl být např. vrcholem celotáborovky.
  • Nevhodné místo: K navození atmosféry něčeho výjimečného a jedinečného je třeba volit místo, které je vyhrazeno jen k rituálu, příp. i dalším slavnostním akcím. Najděte takové místo, které již samo o sobě působí jedinečným dojmem, ideálně pak místo s nějakou přírodní dominantou: skalkou, meandrem potoka nebo starým stromem. 
  • Účastníci se necítí bezpečně: Účastník musí cítit, že je mu vedoucí neustálou oporou – jednak ujištěním slibujícího před vlastním rituálem, ale i např. připraveností vedoucího v případě nutnosti napovídat text. Slib by měl být chápán jako dobrovolný závazek – skauti a skautky by neměli slibovat s pocitem, že se to udělat musí – ať již ze strany vedoucího, či ze strany oddílu.
  • Neporozumění symbolice: V rituálech (nejen těch slibových) se velmi často používají různé symboly, které postrádají smysl, pokud je zúčastnění nepochopí. Jejich význam je tak třeba objasnit. Pozor však na atmosféru – povídání o symbolice určitě nemusí probíhat přímo během rituálu.

📖 Skautský slib 

(Petr Hájek – Balú, ČLK Corda, 2015) – Malý průvodce metodikou skautského slibu pro vedoucí, kteří k němu připravují. 

O autorech

Instruktor na ČK Insomnia živící se studiem proudění v