Téma: komentář

Proč letos dělat nábory

Foto: Štěpán Hašek – Jmelí

Tento podzim jsou nábory důležitější než v mnoha předchozích letech. Poprvé po více než 10 letech nám ubyli mladší členové. Skautingu je třeba víc než v běžné roky a v mnoha oddílech jsou volná místa. Proč se obzvlášť letos na nábory zaměřit?

• Holky a kluci potřebují kamarády a pohyb více než kdykoli jindy. Po měsících doma mají často oslabené sociální vazby i omezenou příležitost k pohybu. V obou těchto aspektech je skautská výchova silná a může tak hrát podstatnou roli při zotavování nejmladších generací.
  • Některé oddíly mají dlouhé čekací listiny, jinam by se ale nováčci stále vešli. Někam jen pár, někam dokonce hodně. Využijme toho!
  • V průběhu pandemie jsme ztratili kontakt s mnoha dětmi, pozvěme je zpět – osobně, jednotlivě, vstřícně.
  • Poprvé po více než deseti letech loni ubylo mladších členů. Už mnoho let celá organizace sílí, i navzdory pandemii. Ve věku do 18 let nás ale po mnoha letech poprvé ubylo. Generační mezera může v oddílech zadělat na problém v dalších letech.
  • Často se při náborech zaměřujeme na světlušky a vlčata, přitom v mnoha oddílech je místo spíše pro holky a kluky ve skautském věku. Ti mohou posílit skautské družiny a do oddílu rychle zapadnout. Pozvěme na první jednodenní výpravu i kamarády členů družin.
  • Na každém nováčkovi záleží. Nováček není jen číslo, je to holka nebo kluk, který by neměl šanci na dobrodružství a skautskou partu kamarádů, kdybyste se jej nerozhodli pozvat do oddílu. Když tak učiníte, může pro něj skauting v životě znamenat tolik, kolik pro všechny z nás.

Předchozí rok a půl byl náročný pro holky, kluky i vedoucí. Tábory jistě mnohé napravily, ale často nebudeme v plné kondici (a nemusíme si to ani sami uvědomovat), navíc i období před námi ještě může být epidemicky křivolaké. Je ale namístě myslet na dlouhodobé zdraví oddílů a středisek a k tomu patří pečlivé zamyšlení nad tím, jakou máme kapacitu na přijímání nováčků. Začátek školního roku je pro oddílovou radu výtečným časem pro takové přemýšlení.

Budeme Vás v této snaze podporovat. Do začátku si můžete objednat náborový balíček nebo projít náborovou sekci na Křižovatce plnou užitečných tipů.

Místostarosta Junáka – českého skauta.