Téma: sloupek náčelníků

Po mně potopa

Foto: Martin Libich

Otázka nástupnictví patří ve skautském prostředí ke stálým tématům, je to zásadní a důležitý bod v přemýšlení a konání na skautské stezce. Mluví se o něm, ba co víc, žije se v podstatě všude. Jsem proto rád za téma únorového čísla Skautingu, které se nástupnictvím zabývalo, a myslím, že jej velmi dobře zpracovalo. Sám mám několik zkušeností s předáváním ve skautském prostředí, z toho jednu velmi dobrou (předání oddílu bylo dlouhodobé, oddílová rada se na to připravovala) a jednu velmi špatnou, kdy jsem neuměl včas odejít z vedení střediska (dopustil jsem se většiny chyb, které jsou v minulém čísle popsané).

V souvislosti s tím musím připomenout: Sněmy se blíží. Jejich šňůra započne před Vánocemi a bude zakončena Valným sněmem. To je za dlouho, řeknete si, ale věřte, že to je velmi krátká doba. Proto hledejme své nástupce už nyní.

Uvědomuji si, že často slýchám, jak je nesnadné najít ve svém okolí takové sestry a bratry, kteří jsou ochotni vzít na sebe odpovědnost vedení, navíc často ne zcela populární funkce, neboť kapitánky přístavů, vedoucí středisek, předsedkyně a předsedové okresů a krajů se mohou jevit více jako úředníci než tvůrčí role, jak bývají vnímáni vůdcové oddílů. Pracujme na tom, aby místa, která chceme na sněmech obsadit, nebudila dojem nevděku. Buďme pozitivní. Mysleme i na to, že naši nástupci nemusí být nutně z našich oddílů. Využijme potenciál rodičů a bývalých členek a členů, kteří se ke skautingu vrací. Budujme mezigenerační dialog a nechme se jím obohacovat. Potřebné znalosti si mohou všichni doplnit na některém kurzu střediskového minima.

Pokud najdete svého nástupce, nebojte se odejít. Nepropásněte tu správnou chvíli. Navíc, Junák – český skaut vás stále potřebuje. Je zde velké množství příležitostí, kde je možné se uplatnit: stále se pořádají menší či větší akce, ať už krajské, nebo celostátní, kde je třeba vybudovat kvalitní tým, potřebujeme pomoci mnoha budoucím vůdkyním a vůdcům a potřebujeme týmy vzdělávacích akcí, potřebujeme pomoci s metodikami, revizemi, hospodařením, opravami lodí, tábořišť, kluboven… V řádném předávání funkcí a výměně rolí je velký potenciál růstu a kvality naší skautské organizace.

Otázka nástupnictví bude při dalším Valném sněmu aktuální i v Náčelnictvu: s radou náčelníků jsme se rozhodli nepokračovat ve službě, kterou nyní držíme. Rádi bychom předali svoje otěže dál. Pevně věříme tomu, že předáváme člun, který je stabilní, neteče do něj a má před sebou skvělé cíle. Nechceme z něj utíkat, ale přejeme si předat kormidlo a kapitánský můstek odhodlaným nástupcům. A tak je vyhlížíme, oslovujeme, vedeme rozhovory. Budeme rádi za tipy na budoucí náčelníky. Přejeme si, aby byli lepší než my. Aby po nás nebyla potopa. A ona nebude. Stále rosteme a to by bylo, aby se nenašli naši nástupci. My je hledáme, hledáte vy ty své?