Téma: příroda

Oheň na táboře

Foto: fotohavlin.cz

Ve všech dobách a kulturách měl oheň své nezastupitelné místo. Kromě toho praktického má však oheň i význam symbolický a duchovní. Proč? Můžeme vnímat, že v sobě spojuje dobro i zlo, prospěšnost i zkázu. Oheň je symbolem války a zmaru stejně jako ušlechtilosti, pravdy a ducha. Oheň je jistě krásný, posvátný, užitečný i nebezpečný. Doprovází mnohé silné zážitky, emoce a dojetí, učí nás trpělivosti, pečlivosti i opatrnosti.

Oheň na táboře nejspíš považujeme za samozřejmost a tábor bez ohně si ani nedokážeme představit. Zkusme to na chvilku obráceně: Zamysleme se nad tím, jak by vypadal tábor bez ohně a o co bychom bez ohně přišli.

Využití ohně na táboře

Oheň na táboře má především praktickou, výchovnou a zážitkovou úlohu.

V kuchyni používáme různé typy táborových kamen nebo ohnišť s roštem či závěsem na kotlík, péci můžeme v táborové peci, na žhavém uhlí, v popelu, na horkých kamenech, nebo v Setonově hrnci. Vždy je vhodné zapojit do stavby kamen nebo ohnišť kluky a dívky a nechat je, aby sami vařili nebo se aspoň na přípravě jídla podíleli. Totéž platí i pro další činnosti spojené s ohněm (viz níže). U náročnějších činností je nutná přítomnost a kontrola dospělého, zejména s ohledem na bezpečnost.

Většina oddílů má tradice zaměřené na to, jak má vypadat ten „správný“ slavnostní táborový oheň, jak postavit ohniště, jak přikládat, kdo se může o oheň starat, jak má vypadat program. Takové tradice mohou být pro oddíl přínosem, měli bychom si ale vždy položit otázku ohledně jejich smyslu. Pokud tyto tradice nechápeme nebo nám nevyhovují, je vhodné se jich zbavit nebo je nahradit něčím novým. Táborový oheň bývá spojený s různými oddílovými rituály (přijímání nováčků, slib, zahájení a ukončení tábora, duchovní program, bohoslužba, …)

Často si na táboře chceme udělat ohníček „jen tak“ – posedět, popovídat si, zazpívat. Můžeme ho pojmout jako součást volného večera: kdo chce, přisedne si a zapojí se.

Oheň na táboře můžeme zařadit do programů a soutěží zdokonalujících dovednosti (přepalování provázku, rozdělávání ohně různými způsoby nebo za ztížených podmínek, výroba pochodní, uvaření kotlíku vody na čas, …).

V programech můžeme také využít symbolické nebo emoční působení ohně, např. signální oheň v noční hře, oheň pro navození nálady při duchovním programu, oheň jako součást symbolického rámce. 

Sbíráme dřevo

Sběr dřeva je na první pohled banalita, kterou zvládne každý a není třeba se jí zabývat. Také jsem si to myslel, dokud jsem neposlal nováčky na dřevo. První přišel s jednou větví, že v lese žádné dřevo není, druhý olámal zelené větve z keřů na kraji lesa a třetí přinesl poleno z naskládaných metrů.

Nejlepší je projít si napřed les sám, a pak se tam vydat s oddílem nebo s družinou, ukázat si, které dřevo je vhodné sbírat a které ne a vysvětlit proč.

Podle zákona můžeme sbírat suchou na zemi ležící klest, což jsou klacky, větve, zbytky po těžbě nebo probírce – průměr na širším konci by neměl být širší než 7 cm.

Při větší spotřebě dřeva – což na táboře bývá skoro vždycky – je nejlepší sběr dřeva dohodnout s vlastníkem lesa. Můžeme domluvit i možnost kácet soušky nebo si vzít ležící větší suché stromy nebo klády.

Zakládáme ohniště

Podle zákona se nesmí rozdělávat oheň v lese a ve vzdálenosti do 50 metrů od lesa. Z tohoto zákazu může vlastník lesa udělit výjimku. Pokud budete na táboře potřebovat zakládat oheň blíž k lesu, nechte si výjimku od vlastníka písemně potvrdit.

Ještě větší riziko než les může být v suchém létě blízké pole se zrajícím obilím nebo keře s velkým podílem uschlých větví. V každém případě je nutné řídit se zdravým rozumem a ohniště budovat tak, aby nebyla ani teoretická možnost, že něco v okolí podpálíme.

Ohniště můžeme bezpečně zakládat na jílovité, hlinité nebo písčité půdě nebo v kamenitém terénu, nebezpečné je zakládat ohniště v rašelině nebo v lesní hrabance, protože obojí je hořlavý materiál a oheň se z místa ohniště může skrytě šířit pod zemí.

Další náměty a odkazy

Lesní zákon – nás se týkají hlavně § 19 a 20

Ostrov nápadů – řada námětů a inspirací pro táboření a pobyt v přírodě, o ohni je tam více než 10 článků

Rozdělávání ohně – podrobný a velmi povedený článek o různých způsobech rozdělávání ohně

O autorech

Člen ekologického odboru, příležitostně instruktor na