Téma: společnost

Odvrácená tvář Česka: chudoba a exekuce

Skoro každý desátý člověk kolem nás je v exekuci. Mezi nimi jsou dokonce i děti, doplácející na chyby dospělých. Co o chudobě víme?
Foto: Lucie Horáková – Basa

Když bylo Kristýně Bandové osmnáct let, zjistila, že je v exekuci. O tom, že dluží peníze, neměla do té doby tušení. „Šla jsem si vybrat výdělek z praxe a bankomat jen naprázdno zapípal. V bance mi pak řekli, že si peníze vzal exekutor,“ vzpomíná na nepříjemné překvapení dívka, která nedávno vystoupila v projektu Aktuálně.cz nazvaném Chudé Česko mapujícím problém chudoby a exekucí v tuzemsku. 

K dluhu Kristýna přišla vinou svých rodičů, když jí bylo jedenáct. Jako malá jezdila městskou hromadnou dopravou načerno, jelikož jí doma nedávali peníze na jízdenky. A když ji pak chytil revizor, rodiče za ni pětisetkorunovou pokutu nezaplatili. „Postupně dluh narůstal. No a v osmnácti letech spadl na mě,“ objasňuje souvislosti, které zjistila až v dětském domově. Tam se ocitla jako patnáctiletá poté, co ji rodičům úřady kvůli neuspokojivé péči odebraly. Jenomže na to nikdo nehleděl a Kristýna tak vstoupila do dospělosti obtěžkaná 24tisícovým dluhem. S pomocí zaměstnanců dětského domova, kde nyní pracuje v kuchyni, se jí naštěstí podařilo dluh splatit. 

Její příběh není ojedinělý. Loni bylo podle Exekutorské komory vedeno proti nezletilým kolem osmi tisíc exekucí. „Z dětí se stávají dlužníci tehdy, pokud mají tu smůlu, že se narodí rodičům, kteří o ně řádně nepečují. To je společný prvek u všech zadlužených dětí,“ popsala v dřívějším rozhovoru pro Aktuálně.cz právnička Alena Vlachová, která pomáhá dětem dostat se z exekucí. Často se týkají právě těch z dětských domovů. Mezi další příčiny dětských exekucí patří pochybení soudů nebo některé právní předpisy. Ve většině případů, které právnička Alena Vlachová řešila, od začátku viděla, že soudci k případům nepřistupují z hlediska mezinárodní Úmluvy o právech dítěte, která říká, že předním hlediskem musí být zájem dítěte. „Pokud je dítě žalováno o zaplacení několikatisícových částek, soudce to nemůže vzít jen mechanicky a formálně podle zákona stejně, jako kdyby na straně žalované byl dospělý. Musí se na to podívat optikou nejlepšího zájmu dítěte a musí uvážit třeba to, jestli se dítě do situace dostalo vlastním zaviněním, nebo jestli to zavinili jeho rodiče,“ upozorňuje. 

Za zkratkovitým způsobem, jak se soudy rozhodovaly, ale často stála jejich přetíženost – žaloby kvůli podobným pokutám se tak opakovaly jako přes kopírák. Tím pádem soudy „kopírovaly“ i rozsudky. Kolotoč se rozjel po sérii politických rozhodnutí na přelomu tisíciletí – nejprve dala vzniknout soukromým exekutorům a exekutorskému řádu, poměrně tvrdý k dlužníkům, pak se taky například zvýšily paušální odměny pro exekutory a pro advokáty. Začal tak kvést byznys s malými pohledávkami.

Hybná síla skrytá pod povrchem

Zadlužené děti jsou jen malým dílkem skládačky chudoby v Česku, ale ilustrují závažnost celého problému, kterého už si všimla i zahraniční média jako třeba britský deník The Guardian nebo agentura Reuters. V Česku čelí téměř každý desátý člověk exekuci, skoro půl milionu lidí se navíc týkají tři a více exekucí naráz. To často znamená, že uvízli v dluhové pasti, z níž není snadné se dostat. Když připočteme další členy rodiny, které dluhy jejich příbuzných v životě neméně zasahují, začíná se najednou problém chudoby v Česku rozkrývat ve svých mohutných rozměrech. 

Jak dokládá Kristýnin příběh, do začarovaného kruhu dluhů ale lidé nemuseli spadnout jen vlastní neuvážeností, kdy si třeba půjčili nevýhodně peníze, protože si chtěli dopřát něco, na co jim plat nevystačil. Často jde o lidi, kteří doplácí na dluhy svých příbuzných, na nešťastné podnikatelské rozhodnutí nebo na to, že jim malý dluh, například pokuta, kvůli dalším poplatkům (advokátům, exekutorům…) a nákladům nabobtnal do obřího rozměru, třeba na dvacetinásobek. 

Zasažení lidé se se svými problémy nechlubí a často na nich ani není na první pohled znát, že strádají nebo že se ocitli v patové situaci, která jim ubírá životní naději a sílu. Je to problém skrytý pod povrchem, ale dopadá na celou společnost. Sociolog Daniel Prokop z agentury Median pro britský The Guardian poznamenal, že zkušenost se zadlužením a s vymáháním dluhů je spojena s nižší důvěrou ve veřejné instituce a demokracii. To se může projevit například při volbách. Lidé rezignují a k volbám nechodí, ukazuje se také, že v regionech zasaženějších chudobou, exekucemi (které lze vysledovat například díky projektu Mapa exekucí) více bodují antisystémové strany. „Lidé, kteří jsou pod hranicí chudoby, jsou často nevoliči, a pokud volí, tak nezřídka antisystémové strany, jako jsou komunisté či SPD. A když porovnáte počet exekucí v jednotlivých oblastech s počty lidí, kteří volí nějak extrémně, zjistíte, že exekuce mají také výrazný vliv,“ podotkl v projektu Chudé Česko sociolog Prokop. 

Chudoba má mnoho vrstev a souvislostí, do jaké míry si ale uvědomujeme její blízkost? Chápeme, co lidé ohrožení chudobou prožívají? A jak můžeme předejít tomu, abychom se do podobné situace někdy dostali?

Tipy na aktivity pro věkovou kategorii mladší skauti a skautky (11–13 let), program však lze použít i pro starší. Programy jsou seřazeny od jednodušších ke složitějším na provedení

Příběhy z Chudého Česka I

Přečtěte dětem Kristýnin příběh z úvodu textu. Debatujte s nimi o tom, co by dělaly, kdyby se setkaly s podobným případem. Kam by se Kristýna mohla obrátit s prosbou o pomoc? Jaké organizace se například v Česku zadluženým lidem věnují? 

Příběhy z Chudého Česka II

Vytiskněte dětem příběhy z projektu Chudé Česko a rozdělte je do skupin. Každé skupině přidělte jeden příběh, aby si ho přečetla. Pak jej odprezentuje ostatním. Pobavte se o tom, co byste na místě těchto lidí udělali jinak. Pomůcky: papír a psací potřeby, vytisknuté materiály.

Vlastní finance

Povídejte si s dětmi o tom, jak hospodaří s vlastními penězi. Kolik peněz od rodičů dostávají? Za jakých podmínek? Jak často je dostávají? Za co je utrácejí? Kdyby si měly vybrat něco, co oželí, co by to bylo? Rozepište svůj osobní rozpočet na papír. Na co šetříte a jak vám to jde? 

Navazující body ze stezky:

2. stupeň skautské stezky, oblast Praktický život – V průběhu období, které si určím, si zaznamenávám své peněžní příjmy a výdaje a s rodiči nebo s vůdcem/vůdkyní si promluvím o tom, za co utrácím zbytečně moc peněz a jak bych mohl ušetřit. 

3. stupeň skautské stezky, oblast Praktický život – Dokážu si ušetřit na věc, kterou si chci koupit.

Hospodaření domácnosti

Zjistěte, jaké jsou nezbytné měsíční výdaje vaší domácnosti. Za co tví rodiče každý měsíc platí, kolik si tedy musí pravidelně odečíst ze svého příjmu? Jak to platí? Má vaše rodina nějakou finanční rezervu? Zkus vyjmenovat, bez čeho by ses v životě asi neobešel, a popros rodiče, ať ti pomůžou vyčíslit, kolik to měsíčně stojí. Dohledej si, jaká je v Česku průměrná měsíční mzda. Ze zjištěných informací vytvořte s dětmi plakát, třeba ve formě koláže, například s pomocí letáků ze supermarketů. Pomůcky: papír a psací potřeby, letáky, noviny, časopisy.

Mapa exekucí 

Vezměte na schůzku notebook a promítačku a promítněte si mapu exekucí. Podívejte se na místo, kde žijete, a nechte děti, ať odpoví na následující otázky: 

Které regiony Česka jsou exekucemi nejpostiženější?

Jaké místo v Česku je nejzadluženější?

Kde jsou na tom naopak s exekucemi dobře? 

Jak jsou na tom místa, kde jste byli posledně na výpravě?

Jak je problém exekucí závažný ve velkých městech? 

A jak je to na malých vesnicích?

Případně si promítněte i videa z projektu Chudé Česko a povídejte si o nich. Pomůcky: notebook, dataprojektor, wifi připojení.

Odborník z praxe

Podle odborníků mají Češi mezery ve vědomostech o osobních financích, hlavně o půjčkách. Pozvěte si odborníka, například z neziskové organizace, který vám o nich popovídá. Nebo se s dětmi pobavte o následujících otázkách: Proč si lidé půjčují? Co jsou to úroky a k čemu jsou dobré? Co se stane, když člověk nesplácí? Co je to bankovní účet, kreditní karta, internetové bankovnictví? K čemu slouží banky, pojišťovny?

Hledači příběhů

Vytvořte skupinky, které budou představovat novinářské redakce. Vaším cílem je přinést čtenářům co nejzajímavější příběh. Zapátrejte proto ve svém okolí a popovídejte si s někým, kdo sám z různých důvodů bojuje s chudobou. Zjistěte podrobnosti o tom, jak se do situace dostal. Co pro jeho život nedostatek peněz, případně dluhy a exekuce, znamenají? S kolika penězi hospodaří, co si za ně může dovolit koupit? Jak třeba slaví Vánoce, narozeniny? Co by lidem poradil, aby se vyvarovali podobným problémům? Příběh sepište nebo natočte a předveďte na schůzce ostatním. Debatujte o tom, co jste se dozvěděli.

Pomůcky: Poznámkový blok a psací potřeby, případně nahrávadla (diktafon na mobilu), foťáky, kamery.

Užitečné stránky, které vám mohou s přípravou programu pomoci:

Dluhové poradenství od organizace Člověk v tísni: bit.ly/2WG5r9O

Mapa Česka pohledem exekucí: mapaexekuci.cz

Projekt Chudé Česko: chudecesko.cz

O autorech

Redaktorka HN a Aktuálně.cz, podílela se na projektu Chud