Téma: Ukrajina

Na tábor s ukrajinskými dětmi

Foto: Oddíl Žlutá Střelka

V dubnu se naše časopisy věnovaly začleňování Ukrajinců do naší činnosti, teď se zaměřme na táboření s nimi a přípravu na příští školní rok. Pojďme pomáhat tím, co jako skauti opravdu umíme – tedy pracovat s dětmi a mladými lidmi, umožnit jim smysluplně trávit čas a dát jim bezpečné zázemí 

S pomocí Gymi, Bjéti, Sofie Kalash a Anastasie Avdějevy sestavila Arya.

Konkrétní tipy na tábor

1. Příprava na tábor

Kulturní zvyky ukrajinských skautů můžou, ale nemusí být úplně jiné – Ukrajina je totiž mnohonásobně větší než Česko a veškerý skauting není sjednocený pod jednu organizaci jako u nás. Věci jako podsadový stan, ešus nebo skautský kroj dost pravděpodobně budou pro ukrajinské děti něco úplně nového. Nemusí být na škodu věnovat poslední výpravu nebo schůzku praktické zkoušce toho, jak to na táboře vypadá, nacvičit si základní dovednosti právě jako jezení z ešusu, pozor na nástupu nebo sbírání dřeva. Připomenutí může být ostatně užitečné a uklidňující i pro „naše“ české děti.

Zároveň pokud jste dosud s ukrajinskými dětmi nepracovali a tábor má být jejich první akce, určitě se chtějte aspoň jednou potkat před táborem. Můžete je pozvat na poslední schůzku v červnu anebo pro ně i jejich rodiče uspořádat táborák.

2. Financování

V současné době ústředí hledá dárce a komunikuje s nimi o financování táborů a již brzy nabídne konkrétní řešení. Dozvíte se o něm na Křižovatce v sekci Ukrajina a ve zpravodajství. Pokud se rozhodnete pořádat tábor, napište nám prosím na . Další možností je taky získat grant až do výše 20 000 Kč od nadace Via, která se věnuje podpoře lokálních projektů.

3. Ukrajinské děti v našich družinách

V souladu s Metodikou k zapojení ukrajinských holek a kluků do skautských oddílů i jinak doporučujeme zapojení do družin. Je to ohromně silný integrační nástroj (z pohledu učení se češtiny, pocitu začleňování…). Všechno samozřejmě nebude dokonalé, takže je dobré každému ukrajinskému dítěti určit jeho patrona z řad zkušenějších českých dětí
(viz Metodika nebo rozhovor Vyrábět, sportovat a do ničeho nenutit, Skauting 4/2022) a obrnit se trpělivostí jak v komunikaci, tak v očekáváních, co ukrajinské děti zvládnou a nezvládnou.

4. Vybavení

Pro toho, kdo musel prchat z bombardovaného města, asi nebyla prioritou uzlovačka nebo impregnace na boty, a je tedy pochopitelné, že děti nebudou mít vhodné vybavení na tábor. Je důležité, abyste se o ně postarali v tomto duchu – může být užitečné zorganizovat oddílovou burzu skautského a outdoorového vybavení, případně koordinovaně požádat ve středisku (mezi známými/ ve farnosti/přes městskou část nebo obecní úřad, …) o zapůjčení aspoň toho základního, jako je krosna a spacák.

5. Na jak dlouho?

Nejde dát instantní radu, jestli vzít ukrajinské děti na celé naše dva nebo tři týdny, anebo jenom na ochutnávkových pár dní. Je důležité při tom komunikovat s rodiči i se samotnými dětmi a na společném postupu se domluvit. Směrodatné může být odpovědět si na následující otázky: 1. Bylo dítě členem podobného spolku už doma, na Ukrajině? 2. Bylo s námi aspoň na jedné výpravě, ideálně s přespáním? 3. Jak se zatím zvládlo dítě integrovat? Rozumí aspoň základní češtině a dokáže reagovat? 4. Jak daleko je tábor od našeho domova? Zvládli bychom dítě přepravit domů, kdyby to opravdu nešlo? 5. Kdo se o dítě stará? Zvládne ho z tábora dřív odvézt? (Bude mít jiné hlídání?)

6. A co po prázdninách?

Součástí mnoha táborů bývají i oddílové porady a plánování následujícího roku. Určitě zařaďme téma ukrajinských dětí, a to i pokud v oddíle zatím žádné nemáme a odpovězme si na tyto otázky: 1. Je situace udržitelná? (Otázka pro oddíly, které už místo nabídly.) 2. Co můžeme přes léto dělat pro to, abychom se na září (a případný nábor ukrajinských dětí) připravili? 3. Koho bychom mohli oslovit, aby nám třeba s další družinou nebo s tlumočením z ruštiny pomohl? (Celé Česko zažilo nebývalou vlnu solidarity a byla by škoda nevyužít pomoci ochotných lidí z řad našich bývalých členů, rodičů našich dětí nebo někoho ze starší generace, kdo si ještě ze školy pamatuje ruštinu.)

Předtáborový checklist:

  • ověření, že je dítě pojištěné (u nově příchozích to bývá obvykle VZP)
  • pečlivě vyplněný zdravotní dotazník (podle interkulturní pracovnice z organizace Meta bývají některé – hlavně psychické – poruchy víc tabuizované, proto je dobré třeba do hlavičky dotazníku opravdu vysvětlit, proč tyto informace potřebujete)
  • informace o tom, jak dítě reaguje na stresové situace, co konkrétně špatně snáší a jestli na něm válka zanechala nějaké psychické dopady
  • informace, jaká má dítě očkování
  • možnost tlumočení přes telefon (kdyby bylo potřeba řešit něco s rodiči)

Infolinky

Organizace pro pomoc uprchlíkům, linka první pomoci pro uprchlíky: 228 229 942

MV ČR, infolinka Odboru azylové a migrační politiky pro ukrajinské občany: 974 801 802

Charita ČR, infolinka pro cizince v ukrajinštině: 731 432 431 (pondělí až pátek, 9.00–13.00 a 14.00–18.00)

Člověk v tísni: 770 600 800

Mezinárodní organizace pro migraci: 800 050 749 (pondělí až pátek, 9.00–17.00, ukrajinsky, anglicky, česky a rusky)

PWC ČR, bezplatné právní poradenství pro občany Ukrajiny: 251 15 11 22

Typický ukrajinský tábor

Členka ukrajinské skautské organizace Plast, Sofia ze Lvova, sepsala, jak vypadá jejich tábor: „Tábor obvykle trvá deset až čtrnáct dní, táboříme po čtyřech v turistických stanech. Den může vypadat tak, že vstaneme v 7 hodin ráno, spolu se umyjeme v potoce a vyrážíme na program. Typická jsou různá stanoviště, na kterých se po skupinkách měníme. Jídlo si vaříme na ohni a večer míváme také velký táborák neboli vatru – u ní zpíváme a hrajeme různé zábavné hry, nejde o nic vážného. Součástí táborového programu bývají úkoly v terénu, soutěže ve skautských dovednostech… Hodně oddílů je v ukrajinském skautu specializovaných – třeba na koně, letectví nebo na vodní sporty – ať už na řece nebo na moři. Stejně jako čeští skauti též máme táborovou legendu, podle které se řídí hry, společné čtení, názvy táborových míst i postav ve scénkách.“ 

Další zdroje a materiály

Psychika

Metodiky

  • Lidé v pohybu – inspirace pro práci s tématy uprchlictví a migrace, obsahuje jak tipy na konkrétní programy, tak širší kontextualizaci:  lidevpohybu.eu
  • Praktický průvodce od programového týmu Ústředí Junáka – jak s Ukrajinci komunikovat, kde získat finanční příspěvek nebo jaké aktivity zařadit: bit.ly/metodika-k-zapojeni-ukrajincu 

Jazyková podpora

Konkrétní programy

Mohou být užitečné i pro oddíly, které neberou ukrajinské kamarády s sebou na tábor, ale rády by téma válečného konfliktu tematizovaly se svými členy.