Téma: zahraničí

Jak si s oddílem užít online a rádiové jamboree

JOTA / JOTI proběhne 16.–18. října 2020
Foto: Archiv Dora Posnera

Během posledních 100 let dobyl skauting takřka celý svět. V současnosti má světové skautské hnutí přes 50 milionů členek a členů všeho věku ve více než 200 zemích světa. Díky potřebě setkávat se s bratry a sestrami z ciziny bez nutnosti překonávat tisíce kilometrů se zrodila každoroční tradice pořádání celosvětového jamboree po radiových vlnách, tzv. JOTA (Jamboree on the Air). S nástupem internetu se přidalo i online jamboree neboli JOTI (Jamboree on the Internet). Z JOTA / JOTI se rychle stala největší mezinárodní skautská akce na světě. Každý třetí říjnový víkend se jí účastní pár milionů skautek a skautů. Letošní ročník odstartuje v pátek 16. 10. a potrvá do neděle 18. 10. Připoj se s oddílem!

Proč do toho jít?

Zažít se svými holkami a kluky z oddílu JOTA / JOTI znamená ukázat jim, že jsou pevnou součástí jedné velké skautské rodiny. Pochopí, že hodnoty skautingu sdílí lidé jako oni po celém světě bez ohledu na kulturu, vyznání či barvu pleti. Díky JOTI dostanou možnost psát si se svými sestrami a bratry z ciziny přes chat nebo si povídat tváří v tvář během videohovoru. Pokud máte ve svých řadách či okolí radioamatéry, můžete se v rámci JOTA se zahraničními skauty spojit i po radiových vlnách.

Kromě kouzla mezinárodního skautingu budou moci tvoje holky a kluci objevit i mnoho dalšího díky bohatému neformálně vzdělávacímu programu. Ten je zaměřený na aktivity podporující týmového ducha, globální a digitální občanství, skauting z domova, rozvoj talentu a posílení duševního zdraví. Aktivity JOTI probíhají formou interaktivních webinářů, online táboráků, živých vysílání, show na YouTube či zmíněných online chatů a videohovorů. Na všechny se lze snadno přihlásit přes web akce jotajoti.info. Na jotajoti.info/jota najdete po příhlášení rádiové frekvence, na kterých poběží JOTA.

Díky JOTA / JOTI můžete s oddílem zapracovat i na plnění stezky a odborek. V Cestě Vzduchu & Ohně je to úkol 26. Umět se vyjádřit (varianta „Cizojazyčná akce“) a rozšíření podoblasti Rozmanitost světa. Z odborek je to Mezinárodní skaut / Mezinárodní skautka (v sekci Dokaž to aktivity C „Zahraniční skauting“ a E „Cizí odborka“, v sekci Ukaž se pak bod 5 „JOTA / JOTI“) a Jazykář / Jazykářka (v sekci Dokaž to body B „Domluvím se“ a E „Skautská terminologie“, v sekci Ukaž se aktivity 7 „Tlumočení“ a 10 „Naučím fráze“).

JOTA / JOTI klade velký důraz na bezpečnost při používání moderních technologií, proto je možné využít některé aktivity k poučení vašich svěřenců o správném zacházení s nimi a nastavení pravidel zejména online bezpečnosti ve vašem oddíle a s rodiči.

Jak na to?

Abyste si JOTA / JOTI užili, je dobré řídit se následujícími tipy. Akci je vhodné realizovat s dětmi od skautského věku výše. Předpokládá se totiž alespoň základní využití angličtiny, i když je možné spojit se samozřejmě i s jinými skauty z Česka či Slovenska. Dále je nutné mít vše potřebné k účasti. V případě JOTI je to hlavně místo se spolehlivým připojením k internetu (čím silnější, tím lépe) a počítač/e, laptop/y či tablet/y nebo alespoň chytré telefony a sluchátka. V případě JOTA potřebujete amatérskou radiostanici.

Pokud je pro vás obtížné zajistit výše zmíněné, chystáte se účastnit JOTA / JOTI poprvé apod., doporučujeme dorazit s notebookem na JOTI session na nejbližší ze Skautských institutů. V sobotu 17. 10. vás bude v Praze, Brně, Plzni, Olomouci a Mostě čekat místnost s připojením k internetu a pomocníky a pomocnicemi, kteří vás provedou případnými nesnázemi. Pro bližší informace o akci sledujte kanály vybraného institutu či níže zmíněné.

Ať už si k účasti zvolíte sobotu, během níž běží největší množství aktivit, jiný den, nebo celý víkend, zaregistrujte svůj oddíl co nejdříve! Registrace už běží přes web akce jotajoti.info. Pokud jste se zúčastnili minulých ročníků, stačí se pouze znovu přihlásit stejnými údaji. Registrace i přihlášení mohou zvláště během akce trvat déle kvůli vytíženosti serveru, neodkládejte je tedy na poslední chvíli! Podrobné návody k přihlášení naleznete na Křižovatce či na facebook.com/mezinarodniskauting, kam můžete v případě obtíží napsat.

Jakmile se přihlásíte, prohlédněte si online interaktivní tábořiště na jotajoti.info a sestavte pro svůj oddíl přibližný program z aktivit v nabídce. Na neformálně vzdělávací aktivity je také vhodné přihlásit se předem. Pak už nezbývá, než seznámit své holky a kluky s bezpečným chováním v online světě a užít si společný zážitek. Pokud se v jeho průběhu vyskytne problém, pište ihned na nebo pošlete zprávu na facebook.com/mezinarodniskauting. Po akci si nechte trochu času na sdílení dojmů mezi sebou a shrnutí zkušenosti do jednoduchého formuláře (odkaz v článku na Křižovatce či na vyžádání e-mailem), které nám pomůže zlepšit pro vás příští ročníky.

Bližší informace k JOTA / JOTI naleznete na online kanálech Junáka – českého skauta. V případě dotazů pište na . Těšíme se na vaši účast!

Jako koordinátorka mezinárodní spolupráce a členka zahr