Téma: sloupek náčelníků

Inspirace skautingem

Foto: Štěpán Hašek – Jmelí

Skončily letní prázdniny – vyvrcholení skautského roku. Platí to i v době covidové, možná dokonce dvojnásobně. Prázdniny plné skautských táborů, lesních kurzů a škol. Léto bývá u skautů ve znamení mnohých setkání na akcích napříč republikou. Na některé z nich dostáváme s náčelníkem pozvánky, které moc rádi využíváme.

Například letos mě pozvalo na svůj tábor středisko, které bylo poprvé registrováno v lednu 2021. Nevzniklo ale na zelené louce, parta fungovala už pár let jako jeden oddíl v jiném středisku. Loni dospěli k tomu, že nastal čas se osamostatnit. A v lednu navzdory pandemii i jejich přičiněním poskočil počet středisek registrovaných v Junáku – českém skautu o jednu příčku. I když je středisko mladé, táborem prostupovaly mnohé tradice. Slavnostní oheň u příležitosti ocenění Lvích skautek, kterým jsem měla tu čest předat nášivku. Slibové ohně v úzkých oddílových kruzích, rojová i totemová hůl. Společně konaný dobrý skutek. Večerka se společným přáním dobré noci. Zkrátka spousta činností, které se dělají na většině skautských táborů, a přitom mě pokaždé fascinuje, jak mohou být odlišné.

Přivedlo mě to k vlastním vzpomínkám na několik ročníků lesního kurzu. Ocitla jsem se při nich v širokém společenství lidí, do kterého každý přicházel z jiného prostředí, každý měl jiné „skautské“ zvyklosti. Bylo zajímavé zjišťovat, jak jinde zahajují den, jak si přejí dobrou chuť, jak staví latríny nebo jak přemýšlí o fungování družin. Každý to dělá po svém, a přesto když se sejdeme ráno u stožáru nebo večer kolem ohně, cítíme, že máme tolik společného. Skauting obsahuje tolik rozmanitosti, tolik pestrosti, nabízí širokou paletu inspirace, jen se jí otevřít. Stačí se vydat na nějakou akci mimo své středisko, ať už vzdělávací, krajské setkání nebo celostátní výměnu zkušeností.

Pro mě osobně jsou na takových akcích velmi inspirativní hlavně otázky, které mi druzí kladou. Z nich je totiž dobře poznat, co druzí považují za podstatné, co řeší nebo by se podle nich řešit mělo. Moc vám tedy děkujeme nejen za vaše pozvánky, ale především za vaše otázky, připomínky i komentáře. Díky nim se můžeme lépe zamýšlet nad tím, jak dělat svět společně lepším.

Do nového skautského roku vám všem přeji, abyste zažívali co nejvíce inspirativních setkání.

Náčelní Junáka – českého skauta