Téma: sloupek náčelníků

Hurá na prázdniny

Foto: Kateřina Štěpánková

Nevím, jaká je situace v době, kdy čtete tyto řádky, ale vězte, že situace v době, kdy je píši, mě naplňuje optimismem. Po několika týdnech přísných omezení, která mimo jiné způsobila pozastavení skautské činnosti v podobě, na kterou jsme byli zvyklí, dochází k postupnému rozvolňování. Vypadá to, že se co nevidět potkáme na schůzkách osobně, že spolu vyrazíme do přírody a že můžeme (byť s určitou mírou nejistoty a omezeními) směle připravovat tábory.

Současně ještě nevychladla vzpomínka na vypětí tisíců skautek a skautů, kteří v minulých týdnech dokázali české společnosti pomoci se zvládnutím krize vyvolané novým typem viru. Myslím všechny rouškařky, vařiče, nosičky, tiskaře stejně jako všechny rádce a vedoucí na dálku i všechny řidičky, pomocníky, diskutérky i ty ostatní, jejichž profese nyní nedokážu vyjmenovat. Už jsme se sestrou náčelní měli možnost poděkovat. Přesto bych rád, kdybyste si teď stoupli před zrcadlo, podívali se svému obrazu do očí, položili pravou ruku na levé rameno. Teď ruku lehce nadzvedněte a nechte dopadnout na rameno. Několikrát opakujte. Jste pašáci!

Myslím, že jsme takovouto lekci živého skautingu vyvolanou krizí dlouho neměli, a doufám, že zase dlouho mít nebudeme. Věrni skautským hodnotám, pamětlivi skautského slibu i hesla “Buď připraven!” jsme dokázali dobře na situaci reagovat a nezištně naplnit povinnost k bližním vykonáváním potřebné služby. Současně jsme v mezích našich možností neztratili kontakt se svými svěřenci z oddílů, podporovali je a nezřídka i dále rozvíjeli. Vedle toho jsme (alespoň doufám) nezapomínali také na povinnost k sobě a nešli příliš za hranice svých možností. Rozvíjeli jsme se, ale nevystavili jsme se nepřiměřenému riziku.

Sestry a bratři, čekají nás ale časy nejistoty, současná situace je sice lepší než před pár týdny, podle odborníků je ale předpoklad, že se obdobná situace bude v menší či větší míře opakovat. Buďme připraveni i na to. Dny minulé naznačují, že i možné budoucí nesnáze zvládneme se ctí. Teď se tím ale nenechme skličovat a buďme optimisté. Čekají nás prázdniny – doba, kdy je možné se více toulat venku i v myšlenkách, zvolnit a nestresovat se. A tak pilně připravujme tábory a vzdělávací akce, těšme se na osobní setkávání, vzájemné sdílení a noci pod hvězdnou oblohou. Ať se vám prázdniny vydaří.

Předpokládám, že toto je opravdu poslední sloupek, který jako náčelník Junáka píši. Jsem rád, že mi tato služba skautingu byla umožněna. Děkuji za možnost setkávání, diskuzí, vzájemného obohacování i společného díla. Přeji vám i českému skautingu mnoho radostných a smysluplných chvil při posouvání světa k lepšímu.

Nazdar!