Téma: věrně v každé době

František Zahrádka pomáhal lidem přes hranice na svobodu

Dostal od komunistů 20 let tvrdého vězení. Před více než rokem zemřel, z jeho odkazu však můžeme čerpat dodnes
Foto: Paměť národa

Následuje čtvrtý díl seriálu příběhů – příběhů lidí tvrdě zkoušených minulým stoletím. Umožňují nám přiblížit dnešní mládeži, jak silné mohou být hodnoty skautského slibu. Věrně v každé době, ta slova zde nesou zvláštní poselství. Příběh můžete číst s oddílem a následovat jej programem.

František Zahrádka se narodil 30. října 1930 v Děčíně. Roku 1939 se rodina musela z pohraničí vystěhovat. Otec s nimi nemohl zůstat, odjel za prací. Maminka se dvěma syny odjela vlakem do Chocně, kde se přihodila tragédie. Mladší bratr Luděk se těžce zranil. Srazil ho automobil a lékaři mu téměř nedávali naději. Maminka se psychicky zhroutila a byla hospitalizována. Osmiletý František zůstal sám. Postel si vyrobil z vany, kterou někde našel, a dotáhl jí do opuštěného odstaveného vagonu, kam mu lidé nosili jídlo.

Nejčastěji ho navštěvovali místní skauti. V oddíle se seznámil s o něco starším Karlem Peckou, také pozdějším politickým vězněm a slavným spisovatelem. Když se matka Františka vzpamatovala, bratr Luděk se částečně vyléčil, otec se vrátil z prací, dala se rodina opět dohromady a usadila se v Českých Budějovicích, kde se František pravidelně scházel s místními skauty. Jeho rodiče se zapojili do protinacistického odboje, a oba zatklo gestapo. Na svobodu se dostali až na konci války.

Skautům bylo jasné, že společnost ztrácí svobodu

Po válce se František začal angažovat v obnoveném skautu. S českobudějovickými junáky jezdil na tábory. Objevovali málo známé pohraniční stezky, poznávali jeskyně a všemožné skrývačky, což se mu prý později náramně hodilo.

Komunisté se v Československu postupně chopili moci, ale skauti jejich slovům nevěřili už dávno předtím: „Ani náhodou. Pamatuju si, že jsme nikdy nevěřili v sebevraždu (demokratického ministra zahraničí) Jana Masaryka, znárodňování a mnoho dalšího, to všechno nás přesvědčilo, že komunistům se nedá věřit. Že tato společnost zase ztrácí svobodu,“ vysvětluje František Zahrádka, proč začal převádět uprchlíky přes hranice.

Jednou se musel kvůli přestřelce na hranici vydat s důstojníky, které převáděl, až do uprchlického tábora v Bavorsku. Mohl tam zůstat, ale protože jeho bratr Luděk už emigroval, vrátil se, aby staří rodiče nezůstali sami. V Německu se nechal naverbovat americkou tajnou službou CIC a do Československa se vracel se zpravodajskými úkoly: koho má převést, jaké informace zjistit atd.

V roce 1949 ho navštívil přítel ze skauta Karel Pecka. František se připojil do jeho skupiny Za pravdu. Vydávali a distribuovali letáky a samizdatový časopis. Našel se však udavač. Františka zatkli 3. září 1949. Kdo ho těsně před jeho útěkem do zahraničí udal, se dodnes přesně neví. Tou dobou už mnozí ze skupiny Za pravdu vypovídali ve vyšetřovně StB.

„Hodňousek“ to nebyl, vzpomíná kamarád

František dostal u výslechů tvrdou „nakládačku“, a skončil na tři měsíce v pankrácké samovazbě. Byl odsouzen na 20 let odnětí svobody za špionáž.

Za tu dobu prošel jedenácti věznicemi a tábory, nejvíce času strávil v pracovních lágrech při uranových dolech. „No hodňousek to teda nebyl, dělal průšvihy, ale od toho jsme tam byli! Každou chvíli byl v korekci,“ (tj. cela pro provinilé vězně) vzpomíná na Františka jeho spoluvězeň Petr Vymyslický.

V jednom z archivovaných hodnocení vězně Zahrádky jsou detailně popsány některé důvody jeho korekcí – např. za vulgární vyjadřování při vyhlášení budíčku, za to, že věděl o přípravě útěku jiného odsouzeného a věc neohlásil, za soustavné porušování rozkazu náčelníka apod.

Po propuštění z vězení v roce 1962 František nesehnal práci a vrátil se zpátky do příbramských dolů jako elektrikář. Pracoval tam téměř dvacet let. V roce 1966 se oženil, s ženou prožil 33 let. Děti neměli. V roce 1990 založil v Příbrami Konfederaci politických vězňů. V roce 2017 mu prezident republiky propůjčil Řád T. G. Masaryka. František Zahrádka zemřel v sedmaosmdesáti letech, 15. prosince 2017.

Poslechněte si celý příběh jako audio! Vypráví a s Františkem hovoří Mikuláš Kroupa na Českém rozhlase – bit.ly/frantisek-z (47 minut).

Vyzkoušejte si v oddíle program, který je inspirován životním příběhem Františka Zahrádky. Najdete jej → zde.

O autorech

Seriál vzniká ve spolupráci s organizací Post Bellum, kt