Téma: sloupek náčelníků

Dobrovolnické dohody

Foto: Lubomír Znoj – Sokol

Náčelnictvo se po svém zvolení sešlo už dvakrát, pochopitelně online. Od úvodního seznamování se propracovalo až ke schvalování závěrečných zpráv strategických témat: fundraisingu, systému vzdělávání či k rozpočtu na rok 2021. Jedno téma se však objevilo letos poprvé – Náčelnictvo se shodlo, že chce v tomto funkčním období využívat dobrovolnické dohody.

O dobrovolnických dohodách možná neslyšíte poprvé. V oblasti skautské personalistiky jde o jeden z klíčových prvků. Zní to až banálně – vedení oddílu má převzít kupříkladu nová vedoucí a vedoucí střediska se s ní pro určité (např. dvouleté) období hned v úvodu domluví na všem podstatném. Co vedení oddílu obnáší, jaké budou její hlavní cíle či odpovědnosti, kolik času tato práce zabere, co si od toho nová vedoucí slibuje, jakou potřebuje podporu a od koho a jaké jsou možnosti vzdělávání… Potkají se na kávě a během hodiny dvou vše proberou, nejlépe i sepíšou.

Takový čas je velmi dobře vynaložený. V prvé řadě díky němu předejdou rozčarování z nestejných očekávání či chybějících informací. Když vedoucí začíná s vedením oddílu, snadno se stane, „že neví, co potřebného neví“. Například se „ztratí“ informace, že středisko od vedoucí oddílu očekává kromě účasti na střediskových radách také přítomnost na zvláštní poradě k táborům, domlouvací schůzce k Betlémskému světlu a další také k jarňákům. Drobnost. Ví druhý týden ve funkci, co si počít, když Fanda potřebuje na program koupit sádru a barvy na dřevo? Co když je třeba zajet autem zkontrolovat tábořiště – zaplatí to středisko? A co v případě, že se chce zúčastnit vůdcovek?

To byly ještě jednoduché otázky. Ale ví nová vedoucí oddílu, čeho chce s oddílem do roka či dvou dosáhnout? A středisko ví, s jakými zkušenostmi do nové role vstupuje, čeho se obává či co si chce z vedení oddílu odnést?

Když se vše na začátku vyjasní a zaznamená, je možné se pak k tomu vracet pravidelně – přinejmenším v závěrečném zhodnocení. A z takového úvodu si nová vedoucí odnese také dobrý pocit, že na to není sama a ví, na koho se může obrátit.

Možná si teď říkáte: „Jo, asi dobrý, to nějak zvládnem i bez těch novot.“ Tento podzim jsem si poprvé zkusil uzavírání dohody z pozice toho, kdo do nové role – role místonáčelníka – vstupuje. Upřímně mě překvapilo, jaké myšlenky či témata výše zmíněný postup pomohl navodit. Do té doby mě nenapadlo přemýšlet o tom, jakou podporu či školení bych potřeboval.

Nyní vím, že takové dohody jsou dobré i u volených funkcí. A těším se, až se o všech důležitých věcech budeme bavit s členy Náčelnictva, ostřílenými veterány i nováčky. Nenechte si ujít příští možnost rozhovoru s pro vás důležitými lidmi o podstatných věcech. Najděte si čas na dobrovolnickou dohodu.

Více se dozvíte na Skautské Křižovatce 

Vše potřebné k dobrovolnickým dohodám najdete od Persoodboru přehledně připravené na: bit.ly/dobrovolnicke-dohody.

Co Náčelnictvo projednávalo na posledním jednání? 

Náčelnictvo řešilo například rozpočet Junáka na rok 2021 a debatovalo nad svými prioritami. Více o tom naleznete v článku: bit.ly/zasedani-nacelnictva.

Víš, kolik členů může být v Náčelnictvu Junáka?

Tušil jsi, že dle Stanov může být v NJ až třicet jedna členů? Čtrnáct z nich jsou volení členové a členky, z titulu funkce se členem stává Hlavní kapitán vodních skautů a také dva zástupci kmene dospělých. Čtrnáct míst je pak určeno pro zástupce jednotlivých krajů – víš, kdo funkci „krajánka“ zastává za váš kraj?

O autorech