Téma: stezka

Co potřebují nováčci, aby už nebyli nováčky?

A jak nám v tom může pomoci upravený Nováček pro skauty a skautky?
Foto: Jakub "Ozzi" Kozák

Jsme v druhé polovině skautského roku, uprostřed schůzek a výprav, ale ještě bez předtáborového šílenství. Ideální čas na přemýšlení o nováčcích mezi skauty a skautkami. Proč? Protože nyní se můžete ohlédnout za tím, jestli a jak se vám je podařilo začlenit. Zároveň také máte čas začít promýšlet případné změny do roku budoucího a je nejlepší doba se začít pídit po tom, jací nováčci k vám přijdou od vlčat a světlušek.

Není nováček jako nováček

U světlušek a vlčat je to s nováčky o trošku snazší. Většinou se se skautingem seznamují úplně od začátku a není velký rozdíl v tom, co na začátku potřebují. U skautů a skautek je to jiné, nováčků existuje mnoho typů. Na první pohled jsou jasné dva extrémy – úplně nový člen či nová členka naší organizace, který o skautingu nic neví, a nováček přecházející od vlčat a světlušek. Pojďme si je ukázat na příkladech z imaginárních oddílů. 

Ohniváci jsou oddíl skautů, vlčata k nim chodí z jiného oddílu: smečky vlčat. Schůzky mají zvlášť. Výpravy většinou také, pouze jednu za rok společně. Tábor mají skauti a vlčata společný. 

  • Hobzík přišel z oddílu vlčat, kde byl členem už od svých 8 let. Jezdil na všechny výpravy a tábory, plnil stezku i vlčky. 
  • Šikula přišel ze smečky vlčat, ale tam začal chodit až koncem minulého skautského roku. S vlčaty byl na několika schůzkách a na jedné výpravě, která byla společná se skauty. Tábor nestihl, protože už tehdy měli rodiče koupenou dovolenou.
  • Básník nikdy vlčetem nebyl, přišel, protože od Hobzíka slyšel ve škole spoustu skvělých historek z tábora. 

Krevety jsou oddíl, ve kterém jsou skautky i světlušky, mají společné schůzky i výpravy. 

  • Šiška přišla do oddílu loni v červnu a stihla jet s ostatními na tábor jako světluška. Nyní přichází ke skautkám.
  • Nožička byla světluškou od svých 7 let,ale přestěhovala se z jiného města, takže v oddíle Krevet je nová.
  • Vodička je v oddíle úplně nová, ale vždy ji bavily foglarovky a její strejda jí o skautech hodně vyprávěl.

Určitě si všimnete, že každý z těchto nováčků je na tom trochu jinak, někdo potřebuje poznat oddíl, někdo skauting, někdo obojí. A někomu stačí jen přebarvit šátek a seznámit s tím nejnutnějším. 

Tohoto rozdílu jsme si všimli i při revizi Nováčka, když jsme se před více než rokem ptali, co potřebují kluci a holky k tomu, aby se do oddílu snadno začlenili. Co nováček, to rozdílné zkušenosti a potřeby. Přesto však všichni nováčci potřebují některé stejné věci. 

  • Zjistit, co obnáší být skautem či skautkou – skautský slib a zákon, rozdílná očekávání a nároky než ve světluškách a vlčatech.
  • Poznat svoji družinu a případně oddíl – pravidla chování, jednotlivé členy, zjistit, kde může najít potřebné informace.
  • Čas 3–4 měsíce na toto začlenění.

Co naopak velmi závisí na typu nováčka i oddílu jsou různorodé skautské dovednosti, které si potřebuje nováček osvojit: rozdělání ohně, první pomoc, balení batohu, … Kaž-dý oddíl považuje za důležité pro nováčky něco jiného.

Už víme, co nováčci potřebují. Jak jim s tím můžeme pomoci?

  • Vysvětlujte – jak to v oddíle chodí, jak se čemu říká, jak je to s tím zákonem, …
  • Podporujte – dodejte dostatek informací nováčkovi i rodičům, pomozte při shánění vybavení, ukažte nové dovednosti, zapojte hry na seznámení, poproste zkušenější členy a členky, aby nováčkovi pomohli, …
  • Buďte trpěliví – pokud nováček zkouší něco poprvé, nejspíš bude potřebovat spoustu času, rad a hlavně trpělivý přístup.
  • Berte chybu jako pozitivní – nepovedlo se něco nováčkovi napoprvé? Nevadí, ukažte mu, že chyby jsou u vás příležitostí se něco naučit a není třeba se jich obávat. 
  • Oceňte povedené – dejte nováčkovi najevo, když něco dělá dobře, když se něco naučil, něco se mu povedlo. Ocení váš zájem.
  • Nezapomeňte na pozitivní zážitky – zábavné hry, pocit úspěchu, zážitky s kamarády a kamarádkami, … To vše podpoří nováčky v objevování skautského světa.

Více inspirace můžete najít v článku 10 tipů pro práci s Nováčky ve Skautingu z října 2016, který je dostupný i na casopisy.skaut.cz/skauting.

Jak mi pomůže Nováček?

Jednou z možností, jak nováčkům dodat ucelené informace o skautingu a podpořit ho v poznávání oddílu, je Nováček. Tento sešit je součástí stezky skautů a skautek a je určen všem klukům a holkám, kteří ve výchovné kategorii skautů a skautek začínají. Tedy jak těm, kteří přecházejí od vlčat a světlušek, tak těm, kteří do skautské organizace přicházejí poprvé. 

Na začátku revize Nováčka jsme si zformulovali, čím by měl klukům a holkám v oddílech pomoci. Za nejdůležitější považujeme to, že Nováček (sešit) usnadní nováčkům (klukům a holkám) jejich začlení do skautského oddílu. Přesněji to, že skaut či skautka po splnění Nováčka:

  • umí svými slovy popsat, kdo je skaut, po seznámení se skautingem chce být skautem či skautkou.
  • se stal(a) členem družiny a oddílu, společně mají alespoň jeden zážitek.
  • si vyzkoušel(a) některé skautské dovednosti, které jsou důležité pro jeho či její oddíl.

Nováček tedy obsahuje potřebné informace k tomu, aby se kluci a holky seznámili se skautskou myšlenkou, družinou a oddílem a ukázal jim, jaké různé dovednosti ke skautingu můžou patřit. Kromě informací je v Nováčkovi obsažena i Nováčkovská zkouška – soubor úkolů, které si skaut či skautka splní a prokážou tím, že se seznámili se vším podstatným. Nováčkovská zkouška obsahuje povinné úkoly pro všechny nováčky a pak volitelné, které ve vedení oddílu zvolíte podle potřeby. Plnění zkoušky by nemělo nováčkovi zabrat více než 3 měsíce, na prohlubování znalostí a dovedností je prostor ve stezce. Delší plnění Nováčka by pak mohlo výrazně ztížit plnění stezky v předpokládaném tempu. 

Oproti původnímu Nováčkovi z roku 2008 tedy nejde o velké změny. Revize se zaměřila hlavně na to, aby Nováček šel splnit za 3 měsíce v oddíle a obsah odpovídal potřebám nováčků i oddílů. To vyžadovalo úpravu systému plnění i samotných úkolů, doplnění některých témat a aktualizaci a zpřehlednění některých textů. 

Jak s Nováčkem pracovat?

Co v Nováčkovi najdete: 

Celkem naleznete 6 povinných úkolů: 

  • 2 z každé oblasti (Já a skauting, Moje družina, Skautské dovednosti). 

Další 3 úkoly jsou volitelné: 

  • 2 z oblasti Já a skauting nejspíš využijete pouze pro nově příchozí členy (týkají se kroje a symbolů, obě tato témata jsou v Nováčkovi pro vlčata a světlušky). 
  • 1 z oblasti Moje družina a oddíl – účast na výpravě, ten možná využijete i pro členy a členky přecházející. Například pokud přichází z rozdílného oddílu apod. 

Jaké úkoly v Nováčkovi plnili kluci z oddílu Ohniváků?

  • Hobzík plnil jen povinné úkoly, vše ostatní už znal z vlčáckého oddílu.
  • Šikula plnil povinné a úkoly ohledně symbolů a kroje, nebyl na táboře a vlčáckého Nováčka nestihl. Výpravu plnit nemusí, jelikož už si jednu zažil a ví, co ho čeká.
  • Básník si splní všechny volitelné, jelikož nebyl ani na výpravě, ani na táboře a o symbolech a kroji moc neví. 

V oblasti Skautské dovednosti jsou pouze 2 úkoly, které jsou pro každého povinné. 

  • V prvním si má nováček vyzkoušet dovednost, která je pro oddíl důležitá a vybere mu ji vedoucí. Výběr dovedností najdete uvnitř Nováčka. Je nutné vybírat takovou dovednost, ke které má nováček v průběhu plnění dostatek příležitostí na vyzkoušení.

Oddíl Ohniváků vybral jako důležitou dovednost vyzkoušet si rozdělat oheň. Avšak od září do prosince se chystali jen na jednu výpravu s rozděláváním ohně. Aby měli nováčci možnost splnit Nováčka včas, upravili oddílový plán. Přidali pro jistotu ještě speciální schůzku s rozděláváním ohně a ještě jednu výpravu upravili. Nováčci Hobzík, Šikula a Básník tak mají dostatek příležitostí si rozdělání ohně vyzkoušet a rezervu, kdyby onemocněli. 

V druhém úkolu si vybírá Nováček sám, co si chce vyzkoušet. Tento úkol vám může pomoci poznat, co nováčka zajímá a co by ho mohlo bavit. Pokud je to možné, vytvořte nováčkovi příležitost pro plnění úkolu. 

Šikula si chtěl vyzkoušet ošetření zranění. Domluvil se se svým rádcem Myšákem, a ten si na další schůzku nachystal program o tom, jak ošetřit drobná poranění. Šikula si vyzkoušel ošetřit namaskované říznutí a odřeninu. 

Ke každému úkolu v Nováčkovi najdete jak základní informace, tak i různé doplňovačky, návodné otázky a aktivity k vyzkoušení. Ty pomůžou jak nováčkům při plnění (zamyslet se nad tématem, vyzkoušet si něco), tak vám jako vedoucím. Jejich vyplnění poctivě a podle pravdy by mělo být dos-tatečné ke splnění úkolu. Zároveň je však možné úkoly začlenit do programu schůzek a výprav. 

Úkol o seznámení se s družinou a oddílem se v oddíle Ohniváků plní vyplněním políček v Nováčkovi. Například ve vlaku na výpravu nebo společně na schůzce. V oddíle Krevet pořádají na jedné z prvních schůzek zábavný kvíz o oddíle. Ten kromě nutných věcí do Nováčka obsahuje zajímavosti ze života oddílu – jak vznikl název Krevety, historky z tábora apod. 

V Nováčkovi jsou také kapitoly, ke kterým není úkol v Nováčkovské zkoušce. Slouží k doplnění obrazu skautingu, ale jelikož úkoly na dané téma jsou ve stezce, není nutné, aby byly součástí Nováčkovské zkoušky. Zvídavější skauti a skautky si můžou vyplnit otázky a doplňovačky u textu, vedoucí můžou text využít při plnění stezky apod. 

U Krevet si Vodička kromě plnění úkolů v Nováčkovi ráda četla, třeba o historii skautingu. Když později plnila úkol ze stezky Příběh skautingu, šlo jí to snadněji než ostatním. Nožička se za tři roky stala rádkyní a využila z Nováčka text o historii na přípravu programu na schůzku. Dvojice zahrály jednotlivé části jako scénku a následně si splnily úkol ze stezky Příběh skautingu.

Hurá, už nemáme nováčky! Ale co teď?

Po splnění Nováčka by nováčci měli vědět, jestli se chtějí opravdu stát skautem či skautkou. Můžete si představit, že Nováček vlastně obsahuje obchodní podmínky, se kterými se mají kluci a holky před rozhodnutím seznámit. Pokud jim vyhovují naše ideály, cítí se dobře ve své družině a oddíle a ochutnali nějakou tu skautskou dovednost, můžou „podepsat pomyslnou smlouvu“ a vydat se na dobrodružství skautingu. 

Jako jedno z dalších dobrodružství doporučujeme skautskou stezku, která na Nováčka plynule navazuje. Provází nyní již bývalého nováčka po celé jeho cestě ve věku skautů a skautek. Nabízí celkový všestranný rozvoj a díky tomu i spoustu příležitostí k dobrodružství s oddílem. Revidovaná podoba stezky vyjde už před letošními tábory. Na používání Nováčka se nováčci můžou těšit už při jejich příchodu do oddílu v září. 

A nezapomeňte, jeden nováček se stává již bývalým nováčkem, ale brzy přijdou nováčci další a vás tento koloběh začlenění čeká znovu.

O autorech

„Šéfuje“ týmu Revize stezky pro skauty a skautky vče