Téma: komentář

Aktuální výzvy pro vzdělávání

Foto: Petr Kalousek – Robinson

Začátkem roku 2021 se na základě analýzy ukázalo, že poptávka po kvalifikačních kurzech převyšuje nabídku. Tím byla odstartována řada aktivit s cílem zvýšení jejich kapacity a podpory vzniku nových kurzů.

Po roce máme k dispozici výsledky aktualizované analýzy, která navíc zkoumá další podrobnosti. Potvrzuje přitom, že úsilí o nové kurzy má výrazné výsledky. Současně je ale jasné, že počet míst na kurzech, a tedy i vznik nových kurzů zůstává naléhavou výzvou.

Dobrou zprávou je, že za rok 2021 vzniklo asi 13 nových čekatelských a vůdcovských kurzů. Na ČK bylo přijato o 320 účastníků více než o rok dřív. I přes tento nárůst se na ČK v roce 2021 nedostalo asi 460 zájemců. Na VK se jich nedostalo asi 140. Nárůst zájmu pravděpodobně potrvá i v dalších letech. Vzdělávání zůstává jednou z priorit organizace a Odbor pro vzdělávání nadále podporuje vznik dalších kurzů.

Všichni, kdo potřebují pomoc se založením nového kurzu se mohou obracet na Simonu (), koordinátorku vzdělávacích týmů. Nově vznikající kurzy mohou také čerpat zvýšenou dotaci. A Ústředí plánuje uspořádat tzv. Čekatelskou akademii – víkendový kurz pro 100 účastníků.

Od loňska je možné, aby zkušení zájemci o vůdcovskou zkoušku starší 21 let skládali tuto zkoušku i bez předchozí zkoušky čekatelské. V takovém případě se ověřují i vybraná kritéria ze zkoušky čekatelské, ale v menším rozsahu, než zahrnuje celá čekatelská zkouška.

Ne všechny úkoly leží na bedrech vzdělavatelů. Kurzy se setkávají i s tím, že přihlášení odřeknou účast na poslední chvíli, kdy už je obtížné místo obsadit náhradníky. I odpovědná a včasná komunikace ze strany přihlášených může pomáhat k využívání vzdělávacích kapacit naplno.

Vzdělavatelkám a vzdělavatelům náleží poděkování za jejich nasazení. Zároveň zveme ke spolupráci nové zájemce, abychom společně umožnili účast na kurzech dalším zájemcům – stačí kontaktovat Simonu (viz výše).