Téma: sloupek náčelníků

Skauti jsou připraveni!

Loni v létě jsme si plácli.
Foto: Štěpán Hašek

Loni v létě jsme si plácli. Sebrali jsme odvahu a rozhodli se nabídnout Junáku – českému skautu své síly pro vedení organizace. Mysleli jsme si, že se v březnu v Jindřichově Hradci představíme několika stovkám delegátů Valného sněmu a pokusíme se obhájit témata, která chceme v organizaci rozvíjet. Půjde-li to dobře, pojedeme do svých domovů posíleni jarním sluníčkem a silným společným zážitkem, říkali jsme si.

Ale dopadlo to úplně jinak. Sněm jsme museli odložit, pak úplně zrušit. Místo vhazování volebních lístků do skautských klobouků jsme klikali v internetových prohlížečích. Místo prvního živého zasedání nového Náčelnictva se společným obědem jsme se hledali mezi 30 malými okénky na displejích. Nemluvě o těch nespravedlnostech, které přinesl koronavirus Evičce, Čičovi a Majklovi. Ti si tak moc zaslouží poděkování před nastoupenými jednotkami! A to už vůbec nezmiňujeme ty opravdové strasti, které pandemie přinesla všem vážně nemocným, jejich rodinám a přátelům.

Co tím chceme říct? Nejste v tom sami. Nikdo z nás v tom není sám. Jsme v tom všichni společně.

Milé sestry, milí bratři, přišel čas zkoušky. My skauti, máme velkou výhodu, že se celý život trénujeme na zvládání krizových situací. Že se v dobrých časech připravujeme na to, že bude hůř. A že v těch těžších chvílích budeme umět ostatním ukazovat světlo na konci tunelu, ohlašovat svítání po dlouhé noci. Proto nepropadejme panice – jsme připraveni v této zkoušce obstát!

Prosíme vás všechny, abyste na sebe a na své bližní dávali pozor. Abyste pečovali o své oddíly, svá střediska, o týmy svých kurzů. Zavolejte si občas a udělejte si navzájem radost. Pokud to jenom trochu jde, využívejte možností skautování na dálku. Obrazovka s kamerou sice nejsou klubovna ani tábořiště, ale pro kvalitní program nám dočasně poslouží.

A pokud ti po tom všem zbude trocha sil, zastav se, nadechni a zvaž svoje schopnosti. Kolem tebe je spousta těch, kteří potřebují dobré skutky. Budeme rádi, když se zapojíš do Skautské pomoci, když nabídneš svůj čas místnímu domovu pro seniory nebo dokonce lékařskému zařízení. Skauti jsou připraveni sloužit nejvyšší Pravdě a Lásce věrně v každé době. Teď přišla doba, která nás potřebuje. Teď přišla doba pro každodenní neviditelné hrdinství.

Máme vás rádi. Děkujeme vám za to, co děláte. A velmi se těšíme, až se budeme potkávat!

Vaše Rada Náčelnictva.

Zvolili jsme si nové Náčelnictvo

Vrcholný orgán Junáka – českého skauta začal pracovat v novém složení, opět se tak můžete těšit na pravidelné sloupky, doplněné dalšími propojkami na témata, jimiž se Náčelnictvo zabývá. Představení dalších nově zvolených členů najdete v anketě na následující dvojstraně.

Raději video?

Rada Náčelnictva pro vás natočila videopozdrav, zhlédnout jej můžete na krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/5359.

Zapojte se do pracovních skupin!

Náčelnictvo pro svou práci využívá pracovní skupiny, které se zaměřují na určitá témata. Zpravidla bývají skupiny pro program, legislativu, hospodaření apod. Do pracovní skupiny se mohou zapojit i lidé mimo samotný orgán. Může to být zajímavá zkušenost, skrze kterou přinesete své know-how na pole Náčelnictva. Sledujte proto výzvy, které budou přicházet, a zapojte se do některé z nich.

Něco na srdci?

Radě Náčelnictva pište na .