Téma: esej

Usilujme o svět ze Star Treku

Esej o tom, co má Star Trek společného se skautingem, proč je skautská výchova výchovou k demokracii i jaká je role skautů v dnešní, stále různorodější, společnosti
Foto: Pixabay

Pomocí filozofie Star Treku, Masarykovy vize pro českou společnost, pojetí demokracie podle Erazima Koháka a myšlenek dalších autorů bych chtěla dosáhnout snad určitého osvěžení tématu multikulturního pohledu na svět, který považuji za součást vnímání a zejména respektování jinakosti.

Proč máme takový strach

„Nejlepší cesta, jak poznat sami sebe, je poznat druhé. – The best way to know yourself is to know others.“

Captain Phillipa Georgiou, Star Trek: Discovery

Polský sociolog Zygmunt Bauman vysvětluje, že strach z neznámého má svůj původ v naší vlastní nejistotě. Člověk přežívá díky učení se nabytých zkušeností. Vytvořením institucí, pravidel, tradic, rituálů aj. se snažíme udělat ze světa předvídatelnější místo. Jinými slovy, usilujeme o to, jak redukovat pravděpodobnost situací, ve kterých se může stát naprosto cokoliv. Snižování nejistoty je důležitou součástí mechanismu, jehož úkolem je zajištění (alespoň minimálního) pocitu bezpečí. Narušení této snahy o řád je vnímáno negativně.

Erich Fromm identifikuje zdroj strachu z jinakosti jako strach ze ztráty identity. Setkání s jinou kulturou, politickým přesvědčením nebo jiným žebříčkem životních priorit se může stát potenciálním ohrožením našeho světa. A nemusí to být nutně ohrožení skutečné. Může jít o hrozbu pro sebepojetí nás samých, představy o světě nebo přesvědčení o vlastním správném způsobu jednání. Střet s jinakostí nás může donutit o sobě pochybovat a v konečné fázi můžeme mít pocit, že ztrácíme kousek osobnosti. Fromm varuje před identifikací nás samých s nějakou částí naší identity a přílišným lpěním na určitém segmentu naší osobnosti nebo života. Na čem lpíme my?

Hvězdná flotila a její mise

„Předsudky, které máme vůči druhým lidem, zmizí, když ty druhé poznáme. – The prejudices people feel about each other disappear when they get to know each other.“

Captain James Kirk, Star Trek

Možná se ptáte, co má Star Trek společného se skautingem. Jsem přesvědčena, že to není pouze počáteční písmeno, ale onen zápas o lidství, který protkává nejen příběhy hrdinů seriálu, ale i hodnotový systém skautské výchovy.

Pro uvedení do kontextu si krátce povězme něco o Star Treku. Jde o americký sci-fi seriál, jehož pilotní díl byl uveden už v roce 1966. Jeho tvůrce Gene Roddenberry, seriál koncipoval jako sledování příběhu posádky hvězdné lodi organizace nazývané Hvězdná flotila, která jakožto součást aliance různých ras z jiných planet prozkoumává neznámý vesmír. Země v seriálu vystupuje jako jeden národ – lidstvo. Posádka je tvořena mezinárodním i meziplanetárním složením. Afroamerická herečka představující důstojnici hvězdné lodi Nyotu Uhuru (svahilsky hvězda svobody) se dokonce stala vzorem pro černošskou komunitu v době právě probíhající rasové segregace. Angažmá v seriálu chtěla z osobních důvodů ukončit, ale po rozhovoru s Martinem Lutherem Kingem se rozhodla v roli pokračovat a podpořit tím boj za rovnoprávnost.

Seriál reflektuje i další témata lidských práv a rovnosti ve společnosti. V seriálu se tak objevují ženy v roli kapitána lodě nebo homosexuální muži jakožto členové posádky lodi.

Autoři Star Treku se snaží ukázat, že i přes rozdílnosti je možné spolupracovat, navzájem si pomáhat a také se podílet na rozšiřování nejen vědeckého poznání. Pro mnoho lidí se jedná pouze o utopickou představu. Jak to souvisí se skautingem? Zakladatel skautingu, mimo jiné veden svojí vírou v poselství evangelia Ježíše Krista, byl přesvědčen, že vychovávat mládež ke všeobecnému bratrství (a sesterství) pomůže udržet ve světě mír a povede k hodnotové proměně celé společnosti. Pro něho se nejednalo o utopii, nýbrž o víru v lepší svět. 

Změna jsme my

„Humanita je náš poslední cíl národní a historický, humanita je program český.“

T. G. Masaryk

Interpretace prvního principu skautingu – odpovědnost vůči Bohu – již od počátku hnutí přinášela obtíže. V otázce odpovědnosti vůči bližním však panuje jasný konsensus. Skauting ctí hodnotu lásky ke všem lidem bez rozdílu, ta vychází z křesťanství, ale je obsažená i v jiných náboženstvích. Právě proto, že skautské hodnoty vyjadřují obecné lidské hodnoty, hodnoty humanistické, je možné jejich sdílení na celém světě.

Od založení naší republiky uběhlo již více než sto let, ale naplňování Masarykova odkazu zůstává pro naši zemi velkou výzvou. Pan prezident si přál, aby skauti pomáhali budovat novou republiku, a to především po stránce hodnot. Zejména těch demokratických. Skauting vychovává k demokracii příkladem. Erazim Kohák definuje demokracii jako odpovědnost za sebe, druhé a společné dobro. A o to ve skautingu jde. Náš slib a zákon nás zavazuje, inspiruje a pomáhá nám žít i pro druhé.

Náš první porevoluční prezident, Václav Havel – Chrobák, také věřil v Masarykův plán: „Masaryk nejednou vysvětloval, že naše otázka je otázkou lidskou. Chtěl tím říct, že nejlepším možným národním a státním programem je vytvářet dobré lidské společenství.“

Demokracie neznamená vládu toho správného lidu, ani svévoli davu či většiny. Ve vyspělých zemích pojem demokracie znamená podílení se všech osob na odpovědnosti vládnutí, s jasnou zárukou občanských práv. Nejde v ní o respektování lidovosti, ale lidskosti. Svoboda je neodmyslitelně spojená s odpovědností a končí tam, kde začíná svoboda druhého. Záleží jenom na nás, bude-li k nim patřit i ta naše.

Co s tím?

V následujícím přehledu jsou konkrétní tipy, jak vyjít vstříc dosud neznámému, trochu zčeřit vody, nabourat představy o světě nebo zpochybnit naše předsudky. Ano, přicházet o iluze je těžké, ale my, skauti, přece usilujeme o život v pravdě, takže dáme se do toho?

  • Podpoř ekumenické hnutí snažící se o sblížení, spolupráci a sjednocení křesťanských církví. Zúčastni se bohoslužby jiné křesťanské církve. Uspořádej ve své církvi společné setkání / modlitbu / puťák / charitativní akci spolu s mládeží z jiné církve.
  • Snaž se pochopit členy jiné kultury žijící mezi námi. Navštiv Muzeum romské kultury. Znáš někoho z jiného kulturního prostředí nebo jiné národnosti? Pozvi ho na oddílovou radu/schůzku družiny nebo na výpravu. Zapoj se do činnosti komunity Sant’ Egidio, která se například v Brně věnuje lidem bez domova. 
  • Ukaž někomu naši kulturu. Zapoj se jako dobrovolník Charity ČR do programu, který pomáhá cizincům, nebo do Buddy programu na své univerzitě.
  • Rozšiř sobě, svému oddílu nebo družině obzory. Navštiv jinou zemi a poznej místní komunitu. Zapoj se do nějakého mezinárodního dobrovolnického programu v zahraničí. Využij nějakou z příležitostí studia v zahraničí nebo nabídku Zahraničního odboru Junáka – práci/dobrovolnictví na zahraniční skautské základně. Nabídni možnost zahraničním skautům zúčastnit se vašeho tábora či akce.
  • Udělej něco, co bys normálně neudělal. Mrkni na Ted Talk Why you should talk to strangers a zapovídej se s někým neznámým třeba ve vlaku. 
  • Zajímej se. Přečti si knihu od Timothyho Snydera Tyranie: 20. lekcí z 20. století. Autor dává i tři konkrétní rady, které souvisí s naším tématem: „Dívej se cizím lidem do o očí a neváhej s nimi promluvit pár slov.“, „Uč se od svých bližních v jiných zemích.“ a konečně: „Měj odvahu.“.

Neexistuje nic trefnějšího než měj odvahu – odvahu hledat další možnosti, jak vykročit ze své komfortní zóny, sociální bubliny nebo místní komunity, a vydat se vstříc novým názorům, perspektivám a výzvám.

Ne všechno možná dopadne podle plánu. Nevzdávej to. U programů s dětmi nezapomínej na důležitost zpětné vazby, fyzickou i psychickou bezpečnost dětí a kritickou práci s informacemi. Prezentuj činnost oddílu. Ať už se jedná o účast na mezinárodní akci, uctění památky obětí holocaustu nebo jakýkoliv jiný krok vstříc poznávání a respektování jinakosti, dej to vědět i navenek. I tvoje sdílení zkušenosti mezinárodního přesahu skautingu může pomoci k tomu, abychom různorodost a jinakost společnosti vnímali jako normální. 

Další materiály k tématu nabízejí například Skauti na Zemi (skautinazemi.cz).

Literární zdroje 📖

Myslet sociologicky: netradiční uvedení do sociologie (Bauman Z, May T, Ogrocká J., Sociologické nakladatelství, 2004)

Lidské srdce – jeho nadání k dobru a zlu (Fromm E, Zůna M, Cvekl J., Mladá fronta, 1969)

Průvodce po demokracii (Kohák E., 2. Sociologické nakladatelství, 2002)

Opuštěná společnost: Česká cesta od Masaryka po Babiše (Tabery E., Nakladatelství Paseka, 2017) Tyranie: 20 lekcí z 20. století (Snyder T, Pokorný M., Paseka, 2017)

O autorech

Studuje Environmentalistiku v Brně. Půl roku strávila v A