Téma: úvaha

Skauti a alkohol

„Každý Čech pije pivo.“ „K buřtům a ohni pivo patří.“ „Nealko pivo je lepší než limonáda.“ „Mladí lidé mají zakusit neřesti jako alkohol v bezpečném prostředí, třeba ve skautu.“ „Máme svobodu, takže každý si může dělat, co chce.“ Už jste takové věty na skautské akci slyšeli? Jak to máme my skauti s alkoholem?
Foto: Bára Viktorinová

Konzumace alkoholu na skautských akcích je třaskavé téma. Svědčí o tom fakt, že na předloňský Valný sněm přišly hned ze dvou krajských sněmů podněty, aby se touto problematikou Výkonná rada a Náčelnictvo zabývaly.

Anonymní ankety bit.ly/AlkoholDotaznik se do ledna 2022 zúčastnilo přes 1 300 respondentů ze všech koutů republiky, z nichž 75 % působí ve vedení oddílů. Nemůžeme to sice považovat za reprezentativní popis reality v celé organizaci, ale i tak se ukázalo, že škála toho, co považují skauti za „normální“, je velmi široká. Přesně 38 % respondentů nepije alkohol na skautských akcích, kde jsou účastníci do 18 let, nikdy, zatímco 8 % pije alkohol vždy a 54 % občas. Téměř 300 (22 %) respondentů má s pitím alkoholu na skautské akci špatnou zkušenost. Asi 100 (8 %) respondentů uvádí, že se kvůli tomu ve středisku hádají. V ojedinělých případech došlo dokonce k rozštěpení oddílu či střediska nebo k odchodu vedoucí/ho.

Téma si tedy určitě zaslouží naši pozornost. Měli bychom se mu věnovat na oddílových i střediskových radách, v týmech velkých nebo vzdělávacích akcí i v krajských a ústředních orgánech.

Česká společnost je vůči konzumaci alkoholu velmi tolerantní. Máme ale tolerovat i pití na skautských akcích? Podívejme se na to z několika úhlů.

Hledisko organizačně-právní

Naprosto nepřijatelná je konzumace alkoholu nezletilými. Pořadatel jakékoli skautské akce má jako nositel přenesené rodičovské zodpovědnosti právo a povinnost zajistit, aby účastníci akce mladší 18 let alkohol nepili.

Žádný zákon přímo nezakazuje konzumaci alkoholu dospělými. Neměli byste ale pít, pokud budete vykonávat činnosti, při nichž byste mohli ohrozit zdraví či majetek ostatních. Takovou činností je samozřejmě i vedení programu, zajišťování provozu tábora či jiné skautské akce, tedy kdykoliv jste zodpovědní za děti a jejich bezpečí.

Všichni účastníci akcí pořádaných Junákem – českým skautem mají automaticky sjednané úrazové pojištění. Avšak pokud dojde k úrazu nebo dokonce úmrtí v souvislosti s požíváním alkoholu či jiných omamných látek, bude pojistné plnění sníženo až o polovinu.

Junák – český skaut se jako člen WOSMu zavázal k dodržování zásad bezpečí dětí při skautské činnosti. A požívání alkoholu či jiných drog je jednoznačně jednou z věcí, které negativně ovlivňují fyzický i psychický rozvoj dětí, a jsou tedy pro děti nebezpečím. Dětmi je třeba rozumět všechny členy do 18 let.

Hledisko zdravotně-bezpečnostní

Že alkohol škodí zdraví, ví každý z nás. Dlouhodobá konzumace poškozuje játra, žaludek, mozek, zhoršuje pleť, způsobuje nadváhu nebo třeba problémy v sexuální oblasti. Je prokázáno, že čím dříve se děti setkávají s alkoholem, tím větší je u nich riziko vzniku závislosti. Uškodit ale může i jednorázové pití, obzvlášť dětem a mladým lidem. Kvůli slabší tělesné konstituci u nich může i malé množství alkoholu rychle způsobit celkovou otravu. A nesmíme zapomenout, že konzumace alkoholu může odstraňovat zábrany nebo zvyšovat agresivitu, což představuje velké zdravotní a bezpečnostní riziko.

Hledisko sociálně-výchovné

Ve skautingu je důležitá výchova prostřednictvím vzorů – děti vnímají své vedoucí jako vzor pro své chování. Jsou dobří pozorovatelé a všímají si našeho jednání, i když si toho my nejsme vědomi. V anketě více než polovina vedoucích uvedla, že pijí alkohol na táboře po večerce, aby je děti neviděly. Opravdu děti o konzumaci alkoholu nevědí? A jsme jim dobrým vzorem, když před nimi alkohol skrýváme?

Samostatnou kapitolou je pití alkoholu na velkých, hlavně roverských akcích. Účastníci, kteří přijíždějí z oddílů, kde se vůbec nepije, bývají někdy šokováni, že jinde se pije, a naopak. Pokud je na velkých akcích konzumace alkoholu tolerována, stává se normou a ta se organizací šíří a uplatňuje na dalších akcích.

Ve většině roverských kmenů jsou členové mladší i starší 18 let. Měla by pro ně platit různá pravidla? Je-li kmen dobrou partou kamarádů, určitě se dohodne na pravidlech, která nebudou nikoho diskriminovat a budou přijatelná pro všechny. Diskuze o alkoholu a drogách by zde měla probíhat opakovaně.

Někteří respondenti si posteskli, že už se u nich roveři a mladší vedoucí nedokáží bavit bez alkoholu. V jiných oddílech si naopak mladší vedoucí stěžují na starší, že je pro ně pití alkoholu na skautských akcích tradicí. Skauting ale přece nabízí bohatý program a zábavu pro všechny věkové kategorie. Potřebujeme k ní nutně alkohol?

Cílem skautingu je zlepšovat svět. Skauti jdou společnosti příkladem v mnoha ohledech. Neměli bychom jít příkladem i v oblasti alkoholu a drog, než se zaštiťovat tím, že když něco nezákonného či nevhodného dělají ostatní, tak to můžou skauti dělat taky?

Co s tím?

Tento stručný článek není vyčerpávající studnicí informací ani jasným návodem, co a jak máme či nemáme dělat. Má nás přimět k zamyšlení a k diskusím. Je pití alkoholu dospělými na skautských akcích přijatelné, vhodné, zodpovědné, výchovné? Co znamená v tomto ohledu svoboda? Nebojme se říct ostatním v týmu své názory, obavy, zkušenosti. Naslouchejme si navzájem. Buďme informovaní, zodpovědní a upřímní sami k sobě. Ale hlavně začněme o tématu spolu mluvit! V oddíle, na střediskové radě, na kurzu, na roverské akci.

Autentické odpovědi na otázku:
„Pije se u vás v oddíle alkohol?“

„Nikdy jsem to neviděl. Na táboře jsme měli i program, kdy jsme se o tom bavili. Vedoucí říkali, že alkohol nepijou.“

rádce, 15 let, České Budějovice


„Já jsem si přijel pro dítě na tábor moc brzy ráno po závěrečném ohni. A toho skla kolem ohniště, to jsem valil oči. Moc se mi to nelíbí. Přece kdyby se něco stalo, kdyby přišla povodeň a bylo třeba evakuovat tábor, vedoucí musí být fit a nemůžou nadýchat.“

otec skauta, Praha


„Vedoucí vypijou tak tři flašky tvrdýho za tábor a je jich na to asi deset. Kdo by to tam s náma vydržel, aniž by si dal. Nikdy ale nebyli opilí. Tak jednou za tábor jdou do hospody do vsi. To ale jsou spíš ti na výpomoc, ne ti, kdo mají na starost program. Myslím, že většina dětí si toho vůbec nevšimne, že tam někdo pije alkohol. Že si občas vedoucí dají skleničku piva, to je normální, ne?“

rádkyně, 14 let, Praha


„Já jsem to nikdy nezažil. My jsme nikdy nepili. Nevím o tom, že by vedoucí pili.“

rádce, 18 let, Liberec


„U nás je u suchánků. Já si netroufám pít, ani když jsem jen se svými dětmi, natož s těmi oddílovými.“

vedoucí benjamínků, Mníšek pod Brdy


„Ne, nikdy. Takovou situaci jsme neviděli. Oddílový vedoucí nám říkal, ať to radši neděláme. Na táboře je to úplně zakázaný. Všichni pijou čaj nebo šťávu, i vedoucí.“

skautka, 13 let, skaut 11 let, Jihlava


„Ne, my to tam máme přísné. Když tam jsme, tak prostě ne. A na táboře vůbec. Dřív jsem ale chodil do jiného oddílu a i kvůli tomu jsem odešel. Kamarád, co tam zůstal, mi říkal, že loni na táboře měli vedoucí lavičku za kuchyní vyskládanou lahvema od alkoholu.“

skaut, 13 let, Kladno


„Rodiče byli pozvaní na tábor na závěrečný večer. My jsme si vzali víno k ohni, ale nikdo jiný nic nevyndal. Vedoucí hrál krásně dlouho do noci na kytaru, zpívalo se, ale vůbec se nepilo. Vlastně nás to překvapilo, ale bylo to fajn.“

rodiče vlčete, České Budějovice


„Ne, vůbec. Jenom když naše bývalá vedoucí měla svatbu, tak tam se pilo.“

skautka, 13 let, Praha


„My nemáme dané pravidlo, že by se alkohol neměl pít. My holky na táboře alkohol nepijeme. Vedoucí občas, ale ne před děckama. Chlap, co nám jezdí pomáhat, si dá občas pivo. Vím z doslechu, že u kluků se trochu pije. Na společných akcích se dokážeme bez alkoholu obejít. Občas se ale nějaký objeví.“

členka roverského kmene a rádkyně, 18 let,
Valašské Meziříčí


„U nás v oddíle se nepije vůbec, jakože nikdy. Ale světlušky, co k nám přichází, říkají, že u nich se pije hodně, že někdy vidí na táboře vedoucí opilé.“

vedoucí oddílu skautek, 19 let, Praha


„U nás v oddíle se rozhodně alkohol vůbec nepije. Asi před 4 rokama na Ivančeně mi nabízeli tvrdý alkohol. A to jsem nebyl plnoletej. Nedal jsem si a přišlo mi to nevhodný. Ani teď bych si nedal, přišlo by mi to nevýchovný.“

rádce, 18 let, Česká Třebová

O autorech

Koordinátorka personalistických projektů v Junáku – č