Téma: předáváme

Při předávání oddílu myslete především na nového vedoucího a sebe upozaďte

Jak na předávací rituál a proč se vyplatí zapojit celý oddíl
Foto: Petr Robinson Kalousek

Traduje se, že některé věci zažijete zpravidla jen jednou za život. Maturitu, promoci nebo svatbu. Všechny tři jmenované události se vám jistojistě zapíší do paměti a vesměs to budou vzpomínky pozitivní. Ve skautském životě patří mezi velké události, které se dějí zpravidla jen jednou za život, přebírání oddílu. Právě proto, že se jedná o tak jedinečnou událost, bychom se měli snažit vytvořit z tohoto okamžiku nezapomenutelnou chvíli, a to především pro nového vedoucího či novou vedoucí.

Každý rok dojde k předání desítek oddílů, průměrná délka vedení oddílu je v Junáku asi tři roky. I já jsem před rokem touto dobou dospěla do fáze, že chci oddíl předat, a začala jsem přemýšlet, jak přesně to provedu. Možného nástupce jsem měla, postupně jsem ho do všeho zasvěcovala a vůdcovskou agendu jsme řešili společně. Jak se pomalu blížil domluvený čas předání na letním táboře, bylo potřeba se zamyslet i nad tím, jak bude vypadat předávací rituál. Nyní vás provedu myšlenkami, které pro mě byly důležité během tohoto zamýšlení. Budu ráda, pokud vás budou inspirovat při přípravě vašeho předávacího rituálu, ať už proběhne za pár měsíců nebo let.

Vycházela jsem ze svého přesvědčení, že předání oddílu je stejně důležité pro všechny tři hlavní aktéry: končícího vedoucího, nastupujícího vedoucího a dětské členy oddílu. Právě předávací rituál je jasnou dělicí čárou pro končícího a nastupujícího vedoucího. Pro toho dosluhujícího s rituálem končí jeho vůdcovská etapa, pro nového je to jasný začátek, kdy je mu před celým oddílem svěřena odpovědnost. Posledním hlavním aktérem předání jsou členové, které bychom měli do změny zapojit. Je důležité, aby věděli, že je od předání vede někdo nový, a především byli součástí této změny.

Speciální kategorií jsou ostatní členové vedení oddílu, kteří v oddíle zůstávají i s novým vedoucím. Je důležité, aby se změnou souhlasili a přijali jeho vizi a směřování oddílu. Nový vedoucí musí mít jejich důvěru, aby s ním chtěli spolupracovat a spoluvést oddíl. Ostatní vedoucí by měli být zapojeni do procesu předávání, měli by mít prostor se podílet na změnách nebo je komentovat.

Jak a proč zapojit členy oddílu?

I když se většina rozhovorů o předávání oddílu vede mezi stávajícím a novým vedoucím, přesto se změna vedení bezprostředně dotýká celého oddílu. Po letech přichází do čela někdo nový, mohou panovat obavy, co se změní a podobně. Proto je dobré členy do změny zapojit a otevřeně si s nimi o všem promluvit. 

Vhodné může být spojit předávací rituál například s oddílovým sněmem. Některé oddíly už tento nástroj oddílové demokracie využívají a baví se s členy například o nejrůznějších změnách či směřování oddílu otevřeně, a dávají tak dětem možnost si konkrétní změny či návrhy odsouhlasit. Pokud tyto oddílové sněmy nemáte (v rámci hnutí se jim říká různě, ve světluškových či vlčáckých oddílech se často nazývají Poradní skály), doporučuji se o tento sněm pokusit alespoň v rámci předávání. Změna vedoucího oddílu je velkou událostí pro všechny jeho členy. Zapojte je do ní tedy tím, že jim dáte možnost se na budoucnosti oddílu podílet. Pokud o novém vedoucím rozhodují všichni členové, není tato změna pouze přáním a volbou odcházejícího vedoucího, ale volbou všech. Je to způsob, jak se naučit vnímat kolektivní rozhodování. 

Tip: O nastolování demokratických principů v oddílech se více dozvíte v časopisu Skauting, prosinec 2018.

Jak může takový sněm vypadat? Začít můžete rozpravou s kandidátem či kandidáty. Členové mohou klást dotazy, jak si představují budoucnost oddílu, s jakými nástroji chtějí pracovat, čemu se chtějí věnovat, co pro ně bude hlavní téma, jaké změny plánují. Otázek vás napadne určitě dost. Kandidáti na nového vedoucího mohou mít připravenou krátkou volební řeč, aby souhrnně představili svou vizi oddílu. Pokud pravidelně nevolíte vedoucí oddílu na sněmu, je velmi vhodné se s kandidáty předem domluvit na formě voleb, aby si nachystali vše, co bude potřeba (například vizi či směřování oddílu, odpovědi na možné otázky).

Je důležité sněm uzpůsobit věku dětí, jejich dovednostem a zkušenostem či jiným oddílovým zvyklostem. U mladších dětí je dobré důkladně vysvětlit, co se děje. Počítejte s nejrůznějšími otázkami, od jídelníčků na výpravách po nakoupení lega do klubovny. U starších dětí může být tento sněm delší, atmosféra vážnější. U roverů můžete sněm pojmout více volebně a zapracovat například na proslovech či celé volební agendě.

Ať už se jedná o světlušky nebo rovery, měl by sněm skončit vzájemnou dohodou, kdo tedy oddíl následující rok povede. Můžete hlasovat, projevit důvěru novému vedoucímu nebo se o změně společně bavit. Může se stát, že se účastníci sněmu s nastupujícím vedoucím dohodli na jiných změnách, než které původně plánoval. I tyto úpravy budoucího směřování znovu zopakujte, aby všichni konečnou verzi slyšeli. Nezapomeňte tak jako končící vůdce shrnout vše, na čem jste se domluvili a co je výsledkem sněmu. Právě toto ukončení je pomyslnou tlustou čarou, kdy stávající vedoucí oddílu skončil a přichází nový. 

Závěr předávacího rituálu

Po vyjasnění si, kdo je novým vedoucím oddílu, přichází prostor pro jeho uvítání. Zde máte velké pole působnosti a myslím si, že je pěkné a velmi prospěšné, pokud ho bývalý vedoucí nachystá tomu novému. 

Je dobré vymyslet ještě nějakou třešničku na konec. Něco, co nového vedoucího potěší, na co bude vzpomínat. Možná máte v oddíle nějakou tradiční aktivitu, možná vymyslíte něco nového přímo na míru. Je důležité, aby se tato aktivita novému vedoucímu líbila a nedělali jste něco, co je mu nepříjemné nebo se v tom necítí komfortně.

Předávací rituál chystejte s ohledem na nového vedoucího oddílu a snažte se co nejvíce upozadit sebe a svůj odchod. Rozumím tomu, že jste jako vedoucí s oddílem silně spjati, bude se vám stýskat po členech a podobně. Přesto by měl být hlavní hvězdou tohoto rituálu nový vedoucí. Pro rozloučení s vámi a děkování určitě bude prostor poté, co předávací rituál skončí. Nyní už nechte zářit nového vedoucího a stahujte se do pozadí.

Během rituálu také předejte novému vedoucímu insignie, které v oddíle k jeho pozici patří. Může jít o speciální odznak, putovní vůdcovskou knihu, klobouk či jiný módní doplněk. Možná těchto věcí máte více. Je vhodné si je předem nachystat. Doporučuji tyto předměty před členy oddílu popsat, aby i děti věděly, proč jsou pro nového vedoucího důležité či co symbolizují.

Na co nezapomenout při přípravě rituálu:

  • Domluvte se s nastávajícím vedoucím, kdy k předání dojde.
  • Promyslete konkrétní podobu rituálu.
  • Nachystejte si všechny potřebné věci předem.
  • Seznamte ostatní členy oddílové rady s předávacím rituálem a vysvětlete jim, jak bude probíhat.

Než vám pro inspiraci popíšu, jak předávací rituál vypadal u nás v oddíle, ráda bych shrnula to nejdůležitější. Promyslete si, jak chcete, aby váš předávací rituál vypadal. Stane se z něj totiž pomyslný start pro nového vedoucího. Měl by jej povzbudit, dodat důvěru a odvahu. Pokuste se do změny vedoucího zapojit celý oddíl – ostatní vedoucí i děti. Řekněte jim, co se stane. Mluvte o tom, dejte prostor nastupujícímu vedoucímu a společně s celým oddílem se na změně domluvte a odsouhlaste. Takto přijmou nového vedoucího za svého všichni a bude se jednat o kolektivní dohodu místo individuální.

Tip: Pro inspiraci k vymýšlení nového rituálu můžete vyhledat články ve starších číslech Skautingu: Iniciační ritualy a skauting (duben 2018), Slibové rituály (duben 2018), Přestupy u věkových kategorií (duben 2016), Rituály a obřady v Lize lesní moudrosti (listopad 2016). 

Jak to bylo u nás v oddíle?

Že chci předat oddíl, jsem věděla rok před tím, než jsem ho letos na táboře předala. Historie naší smečky je krátká, a proto nemáme vytvořeno příliš mnoho rituálů. Využila jsem tedy volnosti a vymyslela jsem si předávací rituál podle sebe.

Přibližně v polovině tábora jsme měli Poradní skálu s vlčaty, oddílový sněm, na kterém se dějí ty nejdůležitější věci a kluci jsou na něj zvyklí. Vítáme nováčky v našem kruhu společným pohoupáním, členové skládají vlčácký slib a také každý rok volíme vedení oddílu (i pokud se nechystá personální výměna). Všichni, kteří chtějí oddíl vést, se mají vyjádřit a přednést svou vizi vedení oddílu na následující rok. Následně vlčata a členové kladou kandidátům dotazy. Letos v létě jsme kandidáta na vedení oddílu měli jenom jednoho, Řízka, se kterým jsme se už o předávání bavili dva roky. S novou rolí počítal, přesto bylo potřeba, aby jej oddíl přijal za svého nového vedoucího. Vlčata i ostatní členové vedení oddílu tak Řízkovi kladli otázky ohledně oddílu, programu, her a podobně. Až byly otázky vyčerpány a zodpovězeny, pustili jsme se do voleb. Hlasovat mohli všichni členové oddílu a každý tak svým hlasem mohl vyjádřit souhlas s novým vedoucím nebo jej odmítnout. Nakonec mu důvěru projevily tři čtvrtiny oddílu. 

Po zvolení Řízka do funkce vedoucího oddílu jsem mu předala putovní knihu O zbojníku Jonášovi, kterou jsem dostala od bývalého vedoucího smečky vlčat, a také naši oddílovou knihu, kterou jsem před lety svázala a členové vedení do ní zapisovali své plány ohledně práce v oddílu. Jedním z prvních zápisů této knihy byl text od Řízka, když se stal členem vedení.

Rituál ale ještě nebyl u konce. Chtěla jsem, aby si tuto chvíli Řízek pamatoval a aby mu dodala odvahu a kuráž. Inspirovala jsem se tedy u přírodních národů, které si důležité okamžiky připomínaly tetováním na svém těle. A tak jsme Řízka požádali o sundání šátku i kroje a fixy na tělo naplněnými hennou jsme mu vytvořili alespoň dočasné tetování. Bylo na každém z nás, zda na něj chceme vytetovat obrázek či povzbudivá slova. Do kreslení se zapojili téměř všichni členové oddílu a zanechali mu na těle vesměs pozitivní vzkazy nebo obrázky inspirované skautskou tematikou. Musím říct, že tato část rituálu byla opravdu krásná a dojemná. Všichni na ni rádi vzpomínáme a víme, že to byl ten okamžik, kdy se změnil vedoucí oddílu, který měl důvěru jak staré vedoucí, tak členů oddílu, kteří jej k jeho nové cestě podpořili.

O autorech

Úspěšně předala oddíl vlčat a nyní působí jako vý