Téma: sloupek

Pohodová práce v kolektivu

Proč je pohoda tak důležitá?
Foto: Zuzana Havlínová

Skauting je pro mnohé z nás srdcovka – činnost, místo, lidi, kteří nám dodávají energii a radost pro to, co dobrovolně denně děláme. Kolik práce uděláme, jak kvalitní bude a kolik radosti nám přinese se ale zakládá na tom, jak harmonicky jako skupina fungujeme. Když jsme v pohodě, tak jde vždycky všechno líp.

Představ si práci v týmu, ve kterém máme všichni radost z toho, že v něm jsme, kde cítíme pocit sounáležitosti, víme, že tam patříme a jedeme na 100 %. Věříme si, podporujeme se, vše je splněno včas a hlavně to všichni děláme s láskou a nadšením. Kdo by v takovém týmu nechtěl pracovat?

Skautský kolektiv má jednu výhodu – většina z nás skautuje už mnoho let. I když byl každý vychován trochu jinak, stejně všichni kopeme za jedny ideály. To považuji za první hodně důležitý krok k nastolení pohody v kolektivu.

I přesto, že komunikaci vnímáme často jako základ, ne každý tuhle dovednost umí ovládat. Naučme se poslouchat a naslouchat si. Ano, když některý člen týmu neplní své povinnosti, je to fakt někdy otravné, ale řev nic nevyřeší. Každý z nás je jiný, má jiné časové možnosti a naše pracovní nasazení vyplývá z velké řady okolností. Pochopení často přichází až v momentě, když máme možnost ho poznat a porozumět mu. Doporučuji si přečíst článek Jak spolu mluvit z prosincového Skautingu z roku 2016.

Naučme se nejen tolerovat, ale hlavně respektovat druhé. Pokud nedokážeme respektovat naše parťáky, jak bychom pak mohli někomu naslouchat či ho správně ocenit, když si dotyčného ani nevážíme. Každý má své mouchy, a proto je příjemné být v týmu, kde si můžeš dovolit být sám sebou bez toho, aniž by tě někdo soudil.

A v neposlední řadě sem patří motivace. Motivujme a oceňujme patřičně všechny okolo nás. I slova útěchy po nevydařeném programu jsou skvělým prostředkem k povzbuzení. Dovolme si dělat chyby a společně se z nich učme. Pozitivní motivace stojí sice více energie než vynadání, ale vždy se vyplatí a vrátí se nám nejen skvěle naladěnými lidmi okolo nás. Odkážu tě na článek Proč oddíl nevést jako firmu z únorového Skautingu z roku 2019.

Zkus se zeptat sám/sama sebe, jakou máte atmosféru třeba u vás v oddíle? Jak se v něm lidi k sobě chovají? Těšíš se na vaše rady a na to, až se znovu sejdete?

Hlavní je si uvědomit, že změna musí začít u nás samotných. Pokud kolem sebe máme vyhořelé zapomnětlivky, nejdříve musíme odměnit a namotivovat sami sebe a až pak promlouvat do duše těm okolo nás.

Umělecká duše milující dobrodružství a společnost p