Téma: příloha

Kodex jednání dospělých

Mapa pro dospělé ve skautingu
Foto: Jakub Sklář – 17. oddíl Lynx

Milá sestro, milý bratře, v příloze časopisu najdeš přibalený Kodex jednání dospělých. Je provázen zamyšleními, praktickými zkušenostmi i nápady na aktivity vztahujícími se k jeho jednotlivým bodům. Jedná se o znění Kodexu schválené Výkonnou radou a Náčelnictvem z pověření Mimořádného XVI. valného sněmu 2022.

Komu je Kodex jednání dospělých určen? S Kodexem se má seznámit každý dospělý, který se při své skautské činnosti pravidelně setkává s mladšími členy. Jsou to dospělí nováčci, současní vedoucí a činovníci, ale třeba také přátelé vedoucích nebo rodiče členů vypomáhající na výpravách nebo táborech. Přiměřeným způsobem by se také s obsahem Kodexu měli seznamovat dorůstající roveři, kteří v budoucnosti možná převezmou otěže vedení oddílu.

Na naší cestě dospělého ve skautingu se řídíme a vždy budeme řídit svým vlastním svědomím, skautským slibem a zákony a popř. činovnickým slibem – jsou naší pomyslnou střelkou morálního kompasu. Při snaze o zohlednění fyzického a psychického bezpečí našich svěřenců však Kodex přibližuje ve větším detailu hranice mezi žádoucím a nežádoucím chováním dospělých – je tak naší pomyslnou mapou.

Znamená zavedení Kodexu to, že bychom se měli vzdát výzev, nepohodlí a dobrodružství v naší skautské činnosti? Rozhodně ne! Posilování fyzické i psychické odolnosti, formování charakteru kluků a holek, podněty pro hledání jejich životní stezky – o ty nám jde ve skautingu trvale a bez určitého rizika se neobejdou. Naším cílem je učit se rozpoznávat, která rizika jsou smysluplná a přijatelná (protože slouží výchovnému záměru) a která jsou zbytečná nebo neúnosná. Zbytečné či neúnosné riziko buď postrádá výchovný smysl, nebo bezprostředně ohrožuje významným způsobem naše svěřence.

Kodexem naše pozornost věnovaná oblasti bezpečného skautingu (čili skautingu se smysluplným rizikem) nekončí. Je to spíše začátek, základní kámen v prevenci zbytných ohrožení holek a kluků. Je zodpovědností nás všech, kteří se na skautské výchově v různých rolích podílíme, aby vzpomínky na dospívání v oddíle byly v srdcích skautek a skautů navždy spojeny s dobrodružstvími s dobrými konci. Ať se Kodex stane užitečnou a užívanou mapou!