Téma: recenze

Když mluvíte o vizích, pohádáte se?

Foto: Štěpán Hašek – Jmelí

Pamatuji se, jak jsme se v táborové kuchyni mezi vedoucími mnohokrát pohádali. O konzumaci masa, o výchově, migrační krizi a často to vedlo k něčemu z tohoto výčtu: jeden z nás vybouchl, poslal druhého do temných míst a odešel; vynadali jsme si do naivních levičáků a do fašistů a nácků; zbytek dne jsme se jeden druhému vyhýbali; došlo nám, že to všechno slyšela a viděla vlčata. 

Stalo se vám něco podobného taky? Chtěli jste otevřít problém nebo jste měli vizi oddílu a společnosti, kterou jste chtěli říct, ale jen jste se pohádali a oddálili od druhých? Tato kniha je pro ty, kteří se nechtějí vzdát představy, že svět i oddíl mohou vypadat jinak, než vypadají teď. Je pro ty, kteří možná naráží na časté konflikty a na představy, co je správné, špatné, nefunkční, naivní, moc vlevo, vpravo, nahoře, dole. 

Autorka Miki Kashtan, zkušená trenérka nenásilné komunikace, se pouští do úkolu hledat nenásilnou cestu k transformaci skupin i společnosti směrem k nenásilí a skrze nenásilí. Nic víc, nic míň. Popisuje vlastní zkušenosti a myšlenky, které k proměnám ve společnosti vedou, a které jim brání. Dívá se detailněji na nenásilná hnutí a na to, co stálo za jejich dopady i nezdary (hnutí Occupy Wall Street, hnutí vedená M. L. Kingem, M. Gándhím). Ve své knize také reflektuje, kde vzniká moc a její zneužití, kde se vytváří násilné vzorce v politice, ekonomice a vzdělávání.

Miki věří, že lidé, kteří mají k moci přístup (jakože ti mocní), jsou takřka podobní nám, kteří držíme knihu v rukou. Polidšťuje mocné jako ty, kteří zažívají úzkost, nejistotu, kteří mají sny i vize a zároveň stojí před náročným rozhodováním. Přináší příklady, jak vést rozhovory s lidmi, kteří stojí úplně na opačné straně politického spektra a jak vést lidi ve skupině k vzájemnému porozumění hodnotám a potřebám, které mezi sebou sdílíme všichni (lišíme se ve způsobech, jakými hodnoty realizovat). Kniha Svět nenásilí je dostatečně konkrétní, takže si dokážu představit, co bych zpětně chtěl říct v hádce jinak, abych se přiblížil nám oběma. 

I když je kniha věnovaná myšlenkám na společenskou transformaci, je možné ji číst s myšlenkou na transformaci oddílovou. O kolik by bylo snazší proměnit fungování oddílu a přinést do něj kontroverzní a důležitá témata, kdyby naše diskuze byly aspoň o trochu více inspirované nenásilím a respektem k potřebách mým i druhých? 

Navzdory všem chybám, které po cestě uděláme, nenásilí ahoj.

📖 Svět nenásilí (Miki Kashtan, Alferia, 2022).

O autorech

Vedl skautský chlapecký oddíl, teď se snaží vést sebe