Téma: družinový systém

Družina vedoucích

Foto: Jan Dočekal

Na poslední družinovce jsme si společně vyzkoušeli cvičení všímavosti. Vítek se připojil zase pozdě. Stihl ale Josého přednášku o teorii konečných automatů v informatice. Na závěr jsme se věnovali našemu družinovému projektu. Příští schůzku má na starosti Robot. Připravuje pro nás prý nějakou soutěž a přednášku o lidské paměti.

Družina vedoucích, Spinosauři, vznikla před rokem především jako prostředek k podpoře ostatních družin, jež v té době už celkem autonomně fungovaly na oddílových akcích. Chtěli jsme ale víc stimulovat jejich samostatný družinový život, a tak jsme se rozhodli jít příkladem.

Začali jsme se tedy scházet každý týden na schůzkách. Občas jsme vyrazili na družinovou výpravu. Udělali jsme si nástěnku, máme družinová trička a plyšového maskota Špínu. Koupili jsme materiál na družinovou vlajku a nechali ho rok ležet v klubovně. Robot nám na oddílovém kurzu webdesignu udělal družinový web.

Jak si organizovat družinovky jsme se chvíli učili, nyní se v jejich organizaci pravidelně střídáme. V poslední době se struktura ustálila tak, že po zahájení absolvujeme nějakou volnější aktivitu, potom přednášku od jednoho z nás na téma, o které se aktuálně zajímáme, a na konci řešíme náš družinový projekt – chtěli bychom zkusit natočit film. Družinovým projektem nás inspirovali Kaloni, skautská družina, která pracuje už několik měsíců na deskové hře. Snažíme se vyvíjet zajímavou činnost a inspirovat jí ostatní družiny. Kdykoli se pak bavíme s chlapci o jejich družinách, nemusíme teoretizovat. Sami máme čerstvou zkušenost s jejím budováním, o kterou se můžeme opřít.

Rádci jsou čestní členové naší družiny, a ačkoli na schůzky většinou nechodí, často se účastní jiných našich podniků. Prožívají tedy s námi našeho družinového ducha, který, a to bych rád zaklepal, je hodně silný. Nejsou ale jen hosty, bereme je plně mezi sebe. Družinový duch tak u nás není abstraktní pojem, který chlapcům vysvětlujeme s potem na čele. Členové to u vedoucích vidí a rádci i prožívají. Rádcům pak pomáháme uvědomit si prožité zážitky a na jejich základě budovat něco podobného i v jejich družinách. 

V neposlední řadě jde o skvělé a podle mě plnohodnotné roverské vyžití, o kterém leckdo míní, že je ve vedení oddílu nerealizovatelné.

A kde na to všechno najít čas? Proškolte rádce v bezpečnosti, uvědomte rodiče, buďte v době schůzek na telefonu a můžete na ně přestat chodit. Musíte mít v rádce a rádkyně důvěru. Ta je ale přece nejdůležitějším výchovným pilířem skautingu…

O autorech

Vůdce 1. oddílu Stopaři z Kralup nad Vltavou.